Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги 16 июлга ўтар кечаси Қозоғистоннинг Қарағанда вилояти Шет туманида Олмаота-Екатеринбург трассасида микроавтобус ва юк машинаси билан содир бўлган ЙТҲ оқибатида икки нафар Ўзбекистон фуқароси ҳалок бўлгани ҳақидаги маълумотни рад этди.
ЙТҲ вақтида Меrcеdеs-Benz Sprinter микроавтобусида жами 18 нафар йўловчи бўлган. Саккиз нафар йўловчи воқеа жойида ҳалок бўлди, уларнинг барчаси Қозоғистон фуқаролари, қурбонлар орасида ўзбекистонликлар йўқ, дея хабар бермоқда ФВВ вазиятни ўрганиб чиққан Қозоғистон томонининг янгиланган маълумотларига таяниб.
Ҳодиса оқибатида 10 нафар йўловчи тан жароҳати олган, улардан беш нафари ўзбекистонлик. Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигининг маълум қилишича, уларга Оқсув-Аюли қишлоқ касалхонасида тиббий ёрдам кўрсатилмоқда, улардан бири амбулатор даволаниш учун чиқарилган.

Министерство чрезвычайных ситуаций Узбекистана опровергло информацию о смерти двух граждан Узбекистана в ДТП с микроавтобусом и грузовиком, произошедшем ночью 16 июля на трассе «Алматы — Екатеринбург» в Шетском районе Карагандинской области Казахстана.
Всего в микроавтобусе Меrcеdеs-Benz Sprinter в момент аварии находились 18 пассажиров. Восемь пассажиров погибли на месте, все они граждане Казахстана, узбекистанцев среди погибших нет, сообщает МЧС со ссылкой на уточнённые данные казахстанской стороны после изучения ситуации.
В ДТП пострадали 10 пассажиров, из них пятеро узбекистанцев. По данным МЧВ Узбекистана, они получают медицинскую помощь в сельской больнице Аксу-Аюли, один из них выписан на амбулаторное лечение.