Ўзбекистон Марказий банки 15 июлдан бошлаб қиймати 1000 (минг) сўмлик тангалар кўринишидаги янги банкнотларни муомалага чиқара бошлайди. Олий Мажлис Сенати унинг чиқарилишини 200 000 сўмлик банкнот билан бир қаторда маъқуллади.
Танга дизайни ҳозирча оммага тақдим этилгани йўқ. Марказий банкнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, янги пул белгиси йил охиригача муомалага чиқарилади.
«Ҳозирда тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Аниқ чиқарилиш санаси аниқлангач, маълумотлар тақдим этилади, шунингдек, танга дизайни ҳам эълон қилинади», — дея қайд этилди. Марказий банкдан.
Йил бошида Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов регулятор номинал қиймати 1000 сўм бўлган янги пул белгиси муомалага чиқариш ниятида эмаслигини, унинг ўрнига тангага алмаштирилишини маълум қилганди.
У ҳозирда 1000 сўмлик купюралар деярли муомаладан чиққани — 2021 йилда уларнинг нақд пул таркибидаги улуши 1,4 фоизгача камайганини айтди.
Айни вақтда 500 сўмлик тангалар, шунингдек, 1000 ва 2000 сўмлик купюралар энг кўп қўлланиладиган банкноталар ҳисобланади.
«Шунинг учун 1000 сўмни тангага айлантирадиган бўлсак, бу, бир томондан, ушбу банкнотнинг муомаласини ташкил этиш харажатларини камайтиради, бошқа томондан, улардан фойдаланишда қулайлик яратмоқчимиз», — деган эди у.
Регулятор маълумотларига кўра, 2021 йилда муомаладаги нақд пуллар таркибида катта номиналга эга бўлган банкноталар улуши ортиши ҳисобига банкнотларнинг умумий сони сезиларли даражада камайди. Йил давомида муомалага чиқарилган нақд пул таркибида 100 минг сўмлик банкнотларнинг улуши 27,3 фоиздан 34,8 фоизга ошган бўлса, 50 минг сўмлик банкнотларнинг улуши 38,8 фоиздан 34,2 фоизга, 10 минг сўмлик банкнотларнинг улуши 15,7 фоиздан 14,5 фоизгача, 5000 сўм — 16,1 фоиздан 12,7 фоизгача ва 1000 сўм — 2,1 фоиздан 1,4 фоизгача камайган.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана одобрил образец и дизайн новой монеты достоинством 1000 сумов — одновременно с банкнотой номиналом 200 тысяч сумов. Постановление кенгаша верхней палаты парламента об этом было принято 5 июля и опубликовано 14 июля.
Дизайн монеты пока не представлен общественности. В Центральном банке «Газете.uz» сообщили, что новый денежный знак будет введён в обращение до конца года.
«Ведутся подготовительные работы. После определения точной даты выпуска будет предоставлена информация, а также будет объявлен дизайн монеты», — отметили в ЦБ.
В начале года председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов сообщал, что регулятор не намерен выпускать новые банкноты номиналом 1000 сумов, она будет заменена на монету.
Он отмечал, что 1000-сумовые банкноты практически вышли из обращения — в 2021 году их доля в структуре наличных денег снизилась до 1,4%. Это произошло за счёт роста доли банкнот с крупным номиналом.
В то же время купюры 1000 и 2000 сумов, а также 500-сумовая монета являются очень часто используемыми денежными знаками.
Замена купюры 1000 сумов на монету, «с одной стороны, позволит сократить расходы на организацию обращения этой банкноты, с другой стороны сделает использование [денег] более удобным», говорил глава Центробанка.
По данным регулятора, в 2021 году за счёт роста доли банкнот с крупным номиналом в структуре наличных денег в обращении значительно снизилось общее количество банкнот. Если доля банкнот 100 тысяч сумов в структуре наличных, выпущенных в обращение в течение года, увеличилась с 27,3% до 34,8%, то доля банкнот 50 тысяч сумов снизилась с 38,8% до 34,2%, 10 тысяч сумов — с 15,7% до 14,5%, 5000 сумов — с 16,1% до 12,7% и 1000 сумов — с 2,1% до 1,4%.
Ранее мы публиковали объяснение Центробанка, почему банкноту номиналом 200 тысяч сумов было решено выпустить сейчас, хотя изначально это планировалось сделать в 2024 году.