Ўзбекистонлик профессионал боксчи, WBA ва IBF йўналишлари бўйича биринчи ярим енгил вазн тоифасида жаҳон чемпиони Муроджон Аҳмадалиев (11−0, 8 КО) 25 июнь куни Сан-Антониода (АҚШ) WBA йўналиши бўйича мажбурий рақиби Ронни Риосни (33−4, 16 КО) 12-раундда техник нокаут билан мағлуб этди. Июн ойида Сан-Антонио (АҚШ).
Жанг давомида чустлик 27 ёшли боксчи устунлик қилди, 32 ёшли америкалик босим ўтказишга уринди, аммо натижа бўлмади. 12-раундда Муроджон Аҳмадалиев ҳужумга ўтиб, рақибини нокдаунга учратди, кейин эса ҳакамни жангни тўхтатишга мажбур қилди. Финал раундига келиб ўзбекистонлик боксчи ҳакамлар ҳисобига кўра олдинда эди — 108:101.
Ғалабадан сўнг Аҳмадалиев иккинчи раундда чап қўлини жароҳатлаб олгани, сўнгги раундгача асрагани, таваккал қилишга қарор бериб, муддатидан аввал ғалаба қозонишга интилганини таъкидлади.
«Иккинчи раундда қўлимни жароҳатлаб олдим. Унинг пешонасига урдим ва қўлимни жароҳатладим. Кафтимнинг орқа томонидан фойдаландим ва бу жуда муваффақиятли бўлди, бироқ жангнинг қолган қисми ҳақида ташвишланардим. Лекин менга уни тўхтатишимни хоҳлашларини айтишди, шунинг учун қарор қилдим», — деди у.
Спортчининг таъкидлашича, унинг бурчаги олдинга ўтиб, жангни якунлашни сўраган. «Мендан шунчаки оғриқни унутишимни ва қўл ҳақида қайғурмасликни сўрашди. Бу ҳақда кейинроқ бош қотирамиз дейишди. Бироз таваккал қилишимга тўғри келди, чунки Ронни жангчи ва жангда эди», — дейди боксчи.
Ўзбекистонлик спортчи промоутерлар таклиф қиладиган ҳар қандай рақибга қарши рингга чиқишга тайёр эканлигини ҳам таъкидлади.

Профессиональный боксёр из Узбекистана, чемпион мира по версии WBA и IBF в первом полулегком весе Муроджон Ахмадалиев (11−0, 8 KO) победил техническим нокаутом в 12-м раунде обязательного претендента по версии WBA Ронни Риоса (33−4, 16 KO) 25 июня в Сан-Антонио (США).
27-летний уроженец Чуста доминировал на протяжении всего поединка, 32-летний американец пытался оказать прессинг, но безрезультатно. В 12-м раунде Муроджон Ахмадалиев пошел в атаку и отправил соперника в нокдаун, а затем вынудил рефери остановить бой. К финальному раунду узбекистанец был впереди на карточках судей — 108:101.
После победы Ахмадалиев заявил, что травмировал левую руку во втором раунде и берег ее до заключительного раунда, когда решил рискнуть и пойти за досрочной победой.
«Во втором раунде я повредил руку. Я попал ему в лоб и травмировал руку. Я использовал переднюю руку, и это было очень успешно, но я волновался за оставшуюся часть боя. Но они сказали мне, что хотят, чтобы я остановил его, поэтому я решился», — сказал он.
Спортсмен отметил, что его угол просил идти вперед и закончить бой. «Меня просили просто забыть о боли и не беспокоиться о руке. Сказали, что будем беспокоиться об этом позже. Мне пришлось немного рискнуть, потому что Ронни воин и был в бою», — утверждает боксёр.
Узбекистанец также подчеркнул, что готов выйти на ринг против любого соперника которого ему предложат промоутеры.