Ўзбекистонда Исҳоқхон Ибрат номидаги Наманган давлат чет тиллари институти ташкил этилди. Бу Шавкат Мирзиёев 9 июнда имзолаган қарорда кўзда тутилган.
Ўқув жараёни сентябрь ойидан бошланади. Институтда талабаларга иккита хорижий тил бўйича квалификация берилади.
Қайд этилишича, Наманган давлат чет тиллари институтига Наманган муҳандислик-қурилиш институтининг бино ва иншоотлари, шунингдек, 1937 йилда қатағон қилинган жадид тилшуноси Исҳоқхон Ибратнинг Наманган давлат университети тизимидаги «Исҳоқхон Ибрат — Қатағон қурбонлари хотираси» музейи топширилди.
2023 йил январга қадар Институтга 1000 ўринли янги ўқув биноси ва 400 ўринли талабалар турар жойини қуриш учун доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан ер участкаси ажратилади. 2025 йил январга қадар институтнинг 400 ўринли талабалар турар жойини давлат-хусусий шериклик шартлари асосида қурилади.
Институтга бошқа ҳудудлардан жалб этилган профессор-ўқитувчиларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш мақсадида уй-жой ижараси учун компенсация тўланади.
Мутахассислик фанлари бўйича чет тилида дарс берадиган ҳамда миллий ёки тегишли халқаро миқёсда эътироф этилган камида C1 даражадаги сертификатга эга бўлган институт профессор-ўқитувчиларига ойлик иш ҳақининг 50 фоизи миқдорида қўшимча ҳақ тўланади.
Қарорда белгиланишича, институт Президент таълим муассасалари агентлиги ҳузуридаги Исҳоқхон Ибрат ижод мактабининг таълим ҳамкорига айланади. Шунингдек, ижод мактаби ўқувчилари учун «Таржимонлар клуби» ташкил этади.
Наманган давлат институтида 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб тинглаб тушуниш, ўқиш, ёзиш ва гапириш кўникмаларини баҳолаш учун хорижий тиллар бўйича бакалавриатга кириш имтиҳонларида касбий (ижодий) имтиҳон ўтказилади.
Эслатиб ўтамиз, май ойи охирида Андижон давлат чет тиллар институти ташкил этилгади, муассасада ўқув жараёни 2022/2023 ўқув йилидан бошланиши белгиланган.

В Узбекистане образован Наманганский государственный институт иностранных языков имени Исхокхона Ибрата. Это предусмотрено постановлением президента Шавката Мирзиёева от 9 июня.
Учебный процесс в вузе начинается уже с сентября. Студентам института будут присваивать квалификацию по двум иностранным языкам.
Наманганскому госинституту иностранных языков безвозмездно передают здания и сооружения Наманганского инженерно-строительного института, а также музей языковеда-джадидиста Исхокхона Ибрата, репрессированного в 1937 году — «Исхокхон Ибрат — Катагон курбонлари хотираси», находившийся до этого в ведении Наманганского госуниверситета.
До января 2023 года институту должны выделить земельный участок с правом постоянного пользования для строительства нового учебного здания на 1000 мест и места проживания студентов на 400 мест. Строительство же общежитий на 400 мест для студентов на основе ГЧП должны обеспечить до января 2025 года.
Вуз будет компенсировать арендную плату за жильё и оказывать соцподдержку профессорам-преподавателям из других регионов.
Преподавателям института, ведущим занятия по предметам специальности на иностранном языке и имеющим национальный или соответствующий ему международно признанный сертификат уровня не ниже С1, выплачивается дополнительная ежемесячная надбавка в 50% к базовому должностному окладу.
Вуз станет образовательным партнером творческой школы имени Исхокхона Ибрата при Агентстве президентских образовательных учреждений. В нём также организуют «Клуб переводчиков» для учащихся Творческой школы.
С 2023/2024 учебного года в Наманганском госинституте на вступительных экзаменах в бакалавриат по иностранному языку будет проводиться профессиональный (творческий) экзамен для оценки навыков слушания, говорения, чтения и письма.
Напомним, в конце мая был создан Андижанский госинститут иностранных языков, в нём приём стартует также с 2022/2023 учебного года.