Пайшанба куни Тошкент вилоятининг Оҳангарон туманида ҳайдовчилар учун ягона Имтиҳон марказининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Имтиҳон маркази 10 июндан иш бошлайди.
Эндиликда ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун назарий ва амалий имтиҳонлар вилоятдаги рўйхатга олиш ва имтиҳон бўлимларида эмас, фақат ушбу марказда топширилади. Февраль ойида Тошкент шаҳрида ҳам Autodriver Study томонидан ташкил этилган ана шундай марказ очилганди.
Фото: Тошкент вилояти ҳокимлиги.
Янги марказнинг очилиш маросимида вилоят ҳокими в.б. Зойир Мирзаев, Autodriver Study асосчиси Комил Алламжонов ва Ўзбекистон ИИВ Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати вакиллари иштирок этди.
Маросимда сўзга чиққан Комил Алламжонов Тошкентда ягона имтиҳон марказининг очилганидан кейин ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш билан боғлиқ коррупцияга барҳам берилганини таъкидлади. «Фақат билими борларгина ҳайдовчилик гувоҳномасини олаяпти ва йўлга чиқаяпти», — деди у.
Назарий ва амалий имтиҳонларни топширишга уринганлар орасида вилоят раҳбари Зойир Мирзаев ҳам бор. У 80 жарима балл (рухсат этилган қиймат 100) тўплаган бўлса-да тестдан муваффақиятли ўтди.
Фото: t.me/xushnudbek.
«Анча йилдан буён рулга ўтирмагандим, адашмасам 1988 йилда имтиҳон топшириб ҳайдовчилик гувоҳномаси олганман. Лекин йўл қоидаларини яхши билиб, кўрсатмаларга амал қилса, бемалол топширса бўлар экан. «Парковка»да сал қийналдим, машина ҳайдаб турмаганим шунда билинди», — деди Зойир Мирзаев.
2023 йил охиригача Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида пойтахт ва вилоятлардаги каби автоматлаштирилган имтиҳон марказларини босқичма-босқич қуриш режалаштирилган.

В четверг в Ахангаранском районе Ташкентской области открылся Единый экзаменационный центр для водителей. Он начинает работу с 10 июня.
Теперь приём теоретического и практического экзамена на получение водительского удостоверения производится только в этом центре, а не в регистрационно-экзаменационных отделениях области. В феврале такой же центр, основанный компанией Autodriver Study, открылся в Ташкенте.
Фото: Хокимият Ташкентской области.
В церемонии открытия нового центра приняли участие и. о. хокима области Зойир Мирзаев, основатель Autodriver Study Комил Алламжонов и представители Службы безопасности дорожного движения МВД Узбекистана.
Выступая на церемонии, Комил Алламжонов заявил, что с открытием единого экзаменационного центра в столице искоренена коррупция, связанная с получением прав. «Только те, у кого есть знания, получают права», — сказал он.
Среди тех, кто попробовал сдать теоретический и практический экзамены, был глава региона Зойир Мирзаев. Он сдал испытание успешно, хотя и набрал 80 штрафных баллов (допустимое значение — 100).
Фото: t.me/xushnudbek.
«Много лет не садился за руль. Если не ошибаюсь, права я получил в 1988 году. Но зная Правила дорожного движения и следуя указаниям, экзамен, оказывается, можно спокойно сдать. Немного сложно было при парковке», — сказал он.
Автоматизированные экзаменационные центры, подобные столичному и областному, планируется поэтапно построить во всех регионах Узбекистана до конца 2023 года.