1 июнь санасидан бошлаб, хорижий давлатлар транспорт воситаларига Туркманистон ҳудуди орқали транзит юк ташувларини амалга оширишга рухсат этилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Транспорт вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Йўналиш Ўзбекистон билан чегарадаги Фарап (Олот ўтказиш пункти) ва Эрон билан чегарадаги Сарахс ўтказиш пунктлари орқали ўтади.
Юк машиналари Туркманистон орқали Ўзбекистон ва Эрон чегараларидан 1 км узоқликда ташкил этиладиган автоколоннада ҳаракатланиши керак. У эрталаб соат 8:00 дан бошлаб шакллана бошлайди.
Автоколонна йўл полицияси махсус машиналари кузатуви остида ҳаракатланади. Ҳаракат давомида ҳайдовчиларга тўхташ ва автотранспорт воситаси кабинасидан чиқиш тақиқланади.
Ҳайдовчиларнинг дам олиши, транспорт воситаларига техник хизмат кўрсатиш, ёнилғи қуйиш, зарур озиқ-овқат маҳсулотларини олиш учун махсус белгиланган автотураргоҳларда тўхташ назарда тутилган.
Ҳаракат давомида носозлик ёки бошқа муаммо юзага келган тақдирда тегишли транспорт воситаси жамланмадан ажратилади. Бундай вазиятда ички ишлар органлари ҳодимлари Туркманистон автомобиль транспорти агентлиги билан биргаликда юзага келган муаммони ҳал қилишда амалий ёрдам кўрсатади.
Туркманистон ҳудуди орқали транзит ўтиш учун бир қатор бошқа талаб ва шартларга ҳам риоя қилиш керак:
• хорижий давлатлар транспорт воситалари ҳайдовчилари Туркманистон давлат чегарасини кесиб ўтишда транзит ташувини амалга ошириш жараёнини расмийлаштириш учун зарур бўлган барча ҳужжатларни махсус санитар ишловдан ўтказиш учун тақдим этишлари шарт;
• белгиланган тартибда автотранспорт воситалари санитар тозалашдан ўтказилади;
• чегарадан ўтишда ПЗР усули билан CОVID-19`га тест синовидан ўтганлиги ҳақида маълумотнома (давлат чегарасидан ўтишдан олдин камида 72 соатдан кўп бўлмаган муддатда), коронавирусга қарши эмланганлик тўғрисидаги сертификат (охирги эмлаш санасидан 42 кундан кам бўлмаган муддатда) тақдим этилиши шарт;

С 1 июня транспортным средствам иностранных государств разрешены транзитные перевозки грузов через Туркменистан. Об этом сообщила пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
Маршрут пролегает через пункты пропуска «Фарап» на границе с Узбекистаном (КПП «Алат») и «Серахс» — с Ираном.
Грузовые автомобили должны перемещаться через Туркменистан автоколонной, которая будет формироваться на расстоянии 1 км от границ Узбекистана и Ирана. Её начинают формировать с 8:00 утра.
Автоколонну будет сопровождать дорожная полиция. Водителям во время движения запрещено останавливаться и выходить из кабин автомобилей.
Для отдыха водителей, дозаправки и технического обслуживания машин предусмотрены специальные стоянки.
В случае неисправности или возникновения других проблем во время движения автомобиль выводят из колонны. Правоохранительные органы совместно с Туркменским агентством автомобильного транспорта окажут водителю практическую помощь в решении проблемы.
Для транзита по территории Туркменистана необходимо соблюдать ряд других требований и условий:
• водители должны представить документы, необходимые для оформления транзита через границу Туркменистана для проведения специальной санитарной обработки;
• транспортные средства подлежат санитарной очистке;
• при пересечении границы необходимо предъявить результаты ПЦР-теста на COVID-19 (не менее чем за 72 часа) или справку о прививке от коронавируса (не менее 42 дней с даты последней вакцинации);