Жорий йилнинг тўрт ойида Ўзбекистоннинг озиқ-овқат импорти ҳажми 48,9 фоизга ошди, дейилади Давлат статистика қўмитаси ҳисоботида.
Мазкур даврда 1,12 млрд долларга озиқ-овқат маҳсулотлари импорт қилинди, бу ўтган йилнинг январь-апрель ойларига нисбатан 370,2 млн долларга кўпдир.
Умумий импортнинг 74,7 фоизи учта давлат ҳиссасига тўғри келади. Қозоғистон биринчи ўринни сақлаб қолди ва Ўзбекистонга озиқ-овқат маҳсулотларини етказиб бериш бўйича ўз улушини оширди — 430,3 млн долларга (38,2%), Россия 282,6 млн доллар (25,1 фоиз) билан иккинчи ўринни эгаллади.
Бразилия эса 127,7 млн долларлик озиқ-овқат импорти билан учинчи ўринда қолди. Деярли барча импорт Ўзбекистонда шакар ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган хом шакарқамиш — 119,6 млн доллар.
Бундан ташқари, Бразилиядан гўшт импорти ҳам давом этмоқда — тўрт ой давомида импорт ҳажми 4,36 млн долларни ташкил этди (апрелда — 1,52 млн доллар).
Январь-апрель ойларида Қозоғистондан буғдой импорти — $192 млн дан $281,3 млн га (+46,5 фоиз), буғдой уни — $25,1 млн дан $37,5 млн га (+49,7 фоиз), ўсимлик ёғи — $26,2 млн дан $29 млн га (+10,7 фоиз), маргарин ва маргарин маҳсулотлари — $1,3 минг дан $21,1 млн га (16 баравар), гўшт — $4,7 млн дан $17,8 млн га (3,8 марта), арпа — $1,8 млн дан $7,8 млн га (4,3 баравар) ошди.
Россиядан озиқ-овқат етказиб бериш ҳам ошди. Маргарин ва аралаш ёғлар импорти 6 бараварга — 89,7 млн долларга, какао ва шоколад — 29,3 млн долларга ёки 34,1 фоизга, болалар озиқ-овқат маҳсулотлари — 7,8 млн долларга (+53,5 фоиз) ўсди.
Белоруссиядан гўшт импорти 2 бараварга ошиб, 38,9 млн долларга етди, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан Покистондан қарийб 5 баробар кўп картошка — 33 млн доллар, мандарин 2,7 баробар кўп — 5,6 млн долларга импорт қилинди.
Шунингдек, Ўзбекистон Эквадордан 21,4 млн долларга (2 баробар) банан, Туркиядан 5 млн долларга (+94,4 фоиз) маккажўхори импорт қилди.
Буғдой ҳали ҳам умумий озиқ-овқат импортида салмоқли улушни эгалламоқда — 281,4 млн доллар (умумий ҳажмнинг 25%). Хом шакарқамиш импорти 119,6 млн доллар (10,6 фоиз), маргарин ва маргарин маҳсулотлари — 113,3 млн доллар (10,1 фоиз), қорамол гўшти — 66,5 млн доллар (5,9 фоиз), картошка — 46,8 млн (4,2 фоиз), какао ва шоколад — 39,4 млн долларни (3,5%) ташкил этди.
Дунёда озиқ-овқат инқирози билан боғлиқ вазият
Жаҳон банки апрель ойи охирида Украинадаги уруш товар бозорларига қаттиқ зарба бергани, савдо, ишлаб чиқариш ва истеъмолнинг глобал моделларини ўзгартиргани, натижада нархлар 2024 йил охиригача тарихий юқори даражада сақланиб қолиши ҳақида хабар берган эди.
Энергия нархлари 2023 ва 2024 йилларда пасайгунга қадар 2022 йилда 50 фоиздан кўпроқ ўсиши кутилмоқда. 2022 йилда энергетик бўлмаган товарлар, жумладан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ва металлар нархларининг қарийб 20 фоизга ошиши прогноз қилинмоқда ва кейинги йилларда секинлашади.
Буғдой нархи 40% дан кўпроқ ўсиши прогноз қилинмоқда ва бу йил номинал кўрсаткичларда рекорд даражада юқори бўлди. Бу, айниқса, Россия ва Украинадан дон импортига боғлиқ бўлган ривожланаётган иқтисодиётларга босим ўтказади. Металл нархи 2022 йилда 16 фоизга ўсиши прогноз қилинмоқда, кейин эса 2023 йилда пасаяди, лекин юқорилигича қолади.
Жорий йил натижаларига кўра, Жаҳон банки таҳлилчилари озиқ-овқат нархларининг 22,9 фоизга ошишини кутмоқдалар, аммо 2023 йилда улар 10,4 фоизга тушиши мумкин. Энг муҳим ўсиш ўсимлик мойлари сегментида кутилмоқда — 29,7%. Ўғитлар нархининг ошиши 69,2 фоизга етиши мумкин, бу эса қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари нархига таъсир қилади.
Ўзбекистон қандай чоралар кўрмоқда
Озиқ-овқат нархларининг кескин ошишига йўл қўймаслик учун президент 2023 йил 1 январгача 22 турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари, жумладан, балиқ, сут маҳсулотлари, сарёғ, тухум, банан, цитрус мевалар, кофе, ўсимлик ёғи ва бошқа маҳсулотлар импортига божхона тўловларини нолга тенглаштирди. Худди шу даврда озиқ-овқатни импорт қилишда божларни оширилган ставкада қўллаш тўхтатиб турилади.
Бундан ташқари, йил охиригача импорт қилинадиган озиқ-овқат маҳсулотларини давлат тилида мажбурий маркалаш вақтинча тўхтатилади, импорт қилинадиган озиқ-овқат маҳсулотларининг давлат харидларида иштирок этишига қўйилган чеклов бекор қилинади.

За первые четыре месяца текущего года импорт продовольственных товаров в Узбекистан увеличился на 48,9%, говорится в отчёте Государственного комитета по статистике.
За этот период завезено продовольствия на 1,12 млрд долларов, что на 370,2 млн долларов больше показателя за январь-апрель прошлого года.
Из общего объёма 74,7% приходится на три страны. Казахстан сохранил первое место и увеличил свою долю в поставках продуктов питания в Узбекистан — 430,3 млн долларов (38,2%), Россия занимает вторую позицию с 282,6 млн долларов (25,1%).
Бразилия также осталась на третьей строчке — оттуда импортировано продовольствия на 127,7 млн долларов. Почти весь импорт составляет тростниковый сахар-сырец, используемый для производства сахара в Узбекистане, — 119,6 млн долларов.
Кроме того, из Бразилии продолжается завоз мяса — за четыре месяца объём импорта составил 4,36 млн долларов (в апреле — 1,52 млн долларов).
В январе-апреле вырос импорт пшеницы из Казахстана — с 192 млн до 281,3 млн долларов (+46,5%), пшеничной муки — с 25,1 млн до 37,5 млн (+49,7%), растительного масла — с 26,2 млн до 29 млн (+10,7%), маргарина и комбижира — с 1,3 тысячи до 21,1 млн долларов (16 раз), мяса — с 4,7 млн до 17,8 млн (3,8 раза), ячменя — с 1,8 млн до 7,8 млн долларов (4,3 раза).
Поставки продовольствия из России также выросли. Импорт маргарина и комбижиров вырос в 6 раза — до 89,7 млн долларов, какао и шоколада — до 29,3 млн долларов, или на 34,1%, детских пищевых продуктов — до 7,8 млн долларов (+53,5%).
Из Беларуси вырос завоз мяса — в 2 раза, до 38,9 млн долларов, из Пакистана импортировано почти в 5 раз больше картофеля по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — 33 млн долларов, а также в 2,7 раза больше мандаринов — 5,6 млн долларов.
В Узбекистан также завозились бананы из Эквадора на 21,4 млн долларов (в 2 раза) и кукуруза из Турции на 5 млн долларов (+94,4%).
Пшеница по-прежнему занимает значительную долю в общем импорте продовольственных товаров — 281,4 млн долларов (25% от общего объема). Импорт сахарного тростника-сырца составил 119,6 млн долларов (10,6%), маргарина и комбижира — 113,3 млн долларов (10,1%), мяса крупного рогатого скота — 66,5 млн (5,9%), картофеля — 46,8 млн (4,2%), какао и шоколада — 39,4 млн долларов (3,5%).
Ситуация с продовольственным кризисом в мире
Всемирный банк в конце апреля сообщил, что война в Украине нанесла серьезный удар по товарным рынкам, изменив глобальные модели торговли, производства и потребления таким образом, что цены останутся на исторически высоком уровне до конца 2024 года.
Ожидается, что в 2022 году цены на энергоносители вырастут более чем на 50%, а в 2023 и 2024 годах они снизятся. Цены на неэнергетические товары, включая продукцию сельского хозяйства и металлы, согласно прогнозам, вырастут почти на 20% в 2022 году, а в последующие годы их рост также замедлится.
По прогнозам, цены на пшеницу вырастут более чем на 40%, достигнув в этом году рекордного уровня в номинальном выражении. Это окажет давление на развивающиеся экономики, которые зависят от импорта зерна, особенно из России и Украины. Согласно прогнозам, цены на металлы вырастут на 16% в 2022 году, затем снизятся в 2023 году, но при этом останутся на высоком уровне.
Рост цен на продовольствие по итогам текущего года аналитики ВБ ожидают на уровне 22,9%, но уже в 2023-м они могут снизиться на 10,4%. Наиболее значительный рост ожидается в сегменте растительных пищевых масел — 29,7%. Рост цен на удобрения может составить 69,2%, что повлияет на цены на сельхозпродукцию.
Какие меры принимает Узбекистан
Для предотвращения резкого роста цен на продовольствие президент до 1 января 2023 года обнулил таможенные пошлины на импорт 22 видов продуктов питания, в том числе на рыбу, молочные продукты, сливочное масло, яйца, бананы, цитрусовые, кофе, растительное масло и другие. На этот же срок не применяется двойная ставка таможенной пошлины в отношении товаров, происходящих из стран, с которыми нет режима наибольшего благоприятствования.
Кроме того, до конца года временно приостанавливается обязательная маркировка на государственном языке импортных продовольственных товаров, а также снимается ограничение на участие импортного продовольствия в госзакупках.