Россия 14 июндан бошлаб Ўзбекистон фуқароларининг темир йўл орқали киришига қўйилган чекловларни бекор қилмоқда. Ушбу қарор Россия коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш бўйича тезкор штаб томонидан қабул қилинди, деб қайд этилган РФ ҳукумати веб-саҳифасида.
«14 июндан бошлаб ҳафтада бир марта „Тошкент — Самара“ ва „Тошкент — Волгоград“ йўналишларида темир йўл алоқасини қайта тиклаш ҳақида қарор қабул қилинди», — дейилади хабарда.
Худди шу кундан бошлаб Россия 2020 йил мартидан жорий қилинган ҳаво ва денгиз пунктлари орқали келган чет эл фуқароларининг киришига эпидемиологик чекловларни олиб ташлайди.
Ўтган йилнинг апрель ойида Россия Ўзбекистон билан авиақатновларни қайта тиклаб, Ўзбекистондан бўлган талабаларга ўқишларини давом эттиришлари учун мамлакатга қайтиб келишига, кузда эса қурилиш ва агросаноат мажмуаси соҳаларида ишлаш учун (рўйхат бўйича) келган шахсларга рухсат берилганди.
Ўтган йилнинг ёзида Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов Россия бош вазири Михаил Мишустин билан учрашувда Россия томонига давлатлар ўртасида мунтазам авиақатновлар сонини кўпайтириш ва йўловчи темир йўл хизматини босқичма-босқич қайта тиклаш таклифини билдирганди.

Россия с 14 июня снимает ограничения на въезд граждан Узбекистана железнодорожным транспортом. Такое решение принял оперативный штаб по предупреждению завоза и распространения коронавируса на территории России, сообщается на сайте правительства РФ.
«Принято решение о возобновлении с 14 июня железнодорожного сообщения по маршрутам „Ташкент — Самара“ и „Ташкент — Волгоград“ с частотой один раз в неделю», — говорится в сообщении.
С этой же даты Россия снимает эпидемиологические ограничения на въезд иностранных граждан, прибывающих авиатранспортом и через морские пункты пропуска, введённые в марте 2020 года.
В апреле прошлого года Россия возобновила авиасообщение с Узбекистаном и разрешила студентам из Узбекистана вернуться в страну для продолжения обучения, а осенью — лицам, прибывающим для работы в сферах строительства и агропромышленного комплекса (по спискам).
Прошлым летом премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов на встрече с главой правительства РФ Михаилом Мишустиным предлагал российской стороне увеличить число регулярных авиарейсов между странами и поэтапно возобновить пассажирское железнодорожное сообщение.
Комментарий «Узбекистон темир йуллари»
Компания «Узбекистон темир йуллари» заявила, что в настоящее время железнодорожными администрациями двух стран ведётся проработка вопроса возобновления пассажирского сообщения — организация процесса, разработка графика движения, направление сообщений, ценовая политика и другие необходимые вопросы.
Сообщение о назначении рейсов в Россию будет опубликовано сразу после проработки всех вопросов, отметили в компании.