31 май куни Ўзбекистон президенти ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори Асаджон Ходжаев «Озод Европа Радиоси / Озодлик Радиоси» медиа корпорацияси президенти Жейми Флай ва «Озодлик» — радиоси ўзбек хизмати раҳбари Паҳлавон Турғунов (Паҳлавон Содиқ) билан учрашди. Бу ҳақда АОКА матбуот хизмати хабар берди.
Агентлик вакиллари хорижий ОАВ вакилларига Ўзбекистонда ахборот соҳасини либераллаштириш, сўз ва матбуот эркинлиги ҳамда давлат идоралари очиқлигини таъминлаш борасида олиб борилаётган изчил ислоҳотлар тўғрисида маълумот берди, дейилади хабарда. Таъкидланишича, «мамлакатда хорижий ОАВларнинг самарали фаолияти учун ҳам зарур шароитлар яратилган».
Томонлар учрашувда ўзаро мавжуд масалалар, уларни ҳал этиш йўллари, шу жумладан «„Озодлик Радиоси“ таҳририяти томонидан тайёрланаётган ва чоп этилаётган материалларнинг Ўзбекистон қонунчилиги ва журналист этикаси меъёрларига мос келиши» юзасидан ўз мулоҳазаларини билдиришди ҳамда «ушбу масалаларни бартараф этиш борасида босиб ўтилиши мумкин бўлган қадамлар» ҳақида фикр алмашишди.
Мулоқот давомида «ОЕР / ОР» медиа корпорацияси вакилларини республикада аккредитациядан ўтказиш масаласи ҳам муҳокама этилди. Икки томон аккредитация билан боғлиқ масалаларни навбатдаги учрашувларда кўриб чиқишга келишиб олишди.
Бир кун аввал Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси Комил Алламжонов радиостанция вакиллари билан учрашгани ҳақида ёзганди.
Фото: Комил Алламжонов.
«Озод Европа Радиоси / Радио Свободная Европа («Озодлик радиоси») медиакорпорацияси президенти ва бош ижрочи директори Джейми Флай ва «Озодлик»нинг ўзбек хизмати бош муҳаррири Паҳлавон Содиқ билан навбатдаги, аммо юзма-юз учрашувни ўтказдик. Учрашувда ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилинди ва ҳар икки томон учун долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди», — деди у.
«ОЕР / ОР» — АҚШ ҳукумати томонидан молиялаштириладиган халқаро нотижорат радиостанция ташкилоти ҳисобланади. Компания 27 тилда Шарқий, Марказий ва Жануби-Шарқий Европа, Марказий ва Жанубий Осиёнинг 23 мамлакатидаги аудиторияларга ахборот тарқатади.
«Таҳририят мустақиллиги АҚШ қонунчилиги билан мустаҳкамланган медиа корпорациянинг миссияси — дунёнинг сўз эркинлиги ва матбуот эркинлиги ҳукумат ҳаракатларига тўсқинлик қиладиган минтақаларидаги томошабинларга мувозанатли маълумот беришдир», — деб ёзилган, Ўзбекистонда кўп йиллардан бери чекланган радиостанция сайтида.
Жейми Флай — ташқи сиёсат соҳасида мутахассис ҳисобланади. У Герман Маршалл фонди ва АҚШ Конгрессида, АҚШнинг Миллий хавфсизлик кенгаши ва Мудофаа вазирлигида турли лавозимларда ишлаган. У 2019 йилнинг августида «ОЕР / ОР» директори лавозимига тайинланганди. 2020 йилнинг июнида эса истеъфога чиқишини эълон қилди. Ишдан бўшатиш ҳақидаги қарорни ўша вақтда «ОЕР / ОР» васийси — АҚШнинг Глобал медиалар бўйича агентлиги раҳбари Майкл Пэк қабул қилганди. 2021 йилнинг февралига келиб эса Жейми Флай яна медиакорпорациянинг президенти ва ижрочи директори лавозимига тайинланди.

Директор Агентства информации и массовых коммуникаций при президенте Узбекистана Асаджон Ходжаев 31 мая провёл встречу с президентом медиакорпорации «Радио Свободная Европа / Радио Свобода» Джейми Флаем и руководителем узбекской службы радиостанции — «Озодлик» — Пахлавоном Тургуновым (Пахлавон Содик). Об этом сообщила пресс-служба АИМК.
Представители агентства проинформировали главу зарубежного СМИ о либерализации информационной сферы в Узбекистане, а также последовательных реформах в сферах свободы слова и прессы, обеспечения открытости государственных органов, говорится в сообщении. Отмечалось, что в стране «созданы необходимые условия для эффективной работы зарубежных СМИ».
Стороны также обсудили имеющиеся проблемы и пути их решения, в частности, «соответствия материалов, готовящихся и публикуемых радио „Озодлик“ законодательству Узбекистана и нормам журналистской этики». Состоялся обмен мнениями о «возможных шагах, которые необходимо предпринять, чтобы устранить эти проблемы».
Обсуждался также вопрос аккредитации представителей «РСЕ / РС» в Узбекистане. Достигнута договорённость рассмотреть связанные с этим вопросы на последующих встречах, отметили в АИМК.
Днём ранее о встрече с представителями радиостанции сообщил глава попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов.
Фото: Комил Алламжонов.
«У нас состоялась теперь уже личная встреча (до этого была онлайн-встреча — ред.) с президентом и главным исполнительным директором медиакорпорации „Радио Свободная Европа / Радио Свобода“ Джейми Флаем и главным редактором узбекской службы „Озодлик“ Пахлавоном Содиком. На встрече мы обсудили возможность сотрудничества и обменялись мнениями по актуальным вопросам для обеих сторон», — отметил он.
«РСЕ / РС» — международная некоммерческая радиовещательная организация, финансируемая правительством США. Компания распространяет информацию для аудитории в 23 странах Восточной, Центральной и Юго-Восточной Европы, Центральной и Южной Азии на 27 языках.
«Миссия медиакорпорации, редакционная независимость которой закреплена в законодательстве США, состоит в предоставлении сбалансированной информации аудиториям в тех регионах мира, где свобода слова и печати затруднены действиями правительств», — сообщается на сайте радиостанции, который в Узбекистане недоступен уже много лет.
Джейми Флай — специалист в области внешней политики. Работал в фонде Германа Маршалла и Конгрессе США, занимал разные посты в Совете национальной безопасности и Министерстве обороны США. Он был назначен президентом «РСЕ / РС» в августе 2019 года. В июне 2020 года объявил об отставке. Решение об увольнении принял тогдашний глава попечителя «РСЕ / РС» — Агентства США по глобальным медиа Майкл Пэк. В феврале 2021 года он был вновь назначен президентом и главным исполнительным директором медиакорпорации.