Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев сешанба куни аҳолини озиқ-овқат, жумладан, чорвачилик ва паррандачилик маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказди, дея хабар қилди давлат раҳбарининг матбуот котиби Шерзод Асадов.
«Дунёда кун сайин озиқ-овқат билан боғлиқ чекловлар ва нархларнинг ўсиши кучаймоқда. Албатта, бу бизга ҳам таъсир кўрсатмоқда. Лекин ҳамма вилоят, туман ва шаҳар ҳокимлари ҳам дунёда бўлаётган вазиятни баҳолаб, ишини тўғри ташкил қилаётгани йўқ. Буни бозорларимиздаги нарх-наво кўрсатиб турибди», — деди президент.
Жумладан, май ойида инфляция даражаси 1 фоизга ошиб, бу ўтган йилга нисбатан (0,5%) юқори бўлди. Албатта, нарх-навонинг ўсишига жаҳон бозорларида буғдой нархи 50 фоизга, ўсимлик ёғи — 33 фоизга, шакар — 14 фоизга, нефть — 47 фоизга ошгани бевосита таъсир кўрсатмоқда, дея қайд этди давлат раҳбари.
«Бундай шароитда ҳокимлар барча ички имкониятларни сафарбар этиб, бозорларни маҳсулотлар, энг муҳими — озиқ-овқат билан тўлдириш учун икки карра кўпроқ ишлашлари шарт. Лекин кўп ҳокимлар нарх-навога эътибор қилмасдан, жиловни қўлидан чиқариб юборган», деди президент йиғилишда.
Уч кун муддатда барча маҳалла ва қишлоқларда асосий маҳсулотлар билан таъминлаш даражасини ўрганиб, керак бўлса, бошқа ҳудудлардан тезкорлик билан етказиб бериш вазифаси қўйилди.
«Асосий мақсадимиз — аҳолини рози қилиш эканини бир зум ҳам унутмаслик лозим. Нархларни сунъий ушлаб туриб, бу масалада кўзбўямачилик ёки ура-урачиликка йўл қўйиб бўлмайди», — деди президент.
Барча шароитлар яратиб берилганига қарамай, 8 та вилоятда парранда гўштини етиштириш аҳоли талабининг 70 фоизини ҳам таъминламаётгани танқид қилинди.
Паррандачилик хўжаликлари билан учрашувларда 20 дан ортиқ муаммо ва таклифларни кўтарилган. Жумладан, паррандачилик йўналишидаги 50 дан зиёд йирик корхона 50 фоиз қувватда ишламоқда. Сабаби — ҳудудларда лойиҳаларни танлаш ва жойлаштириш ишлари тўғри йўлга қўйилмаган.
Бугунги кунда бир дона тухумнинг ўртача таннархи 1 минг сўм бўлса, унинг улгуржи нархи 900 сўмдан ошмаяпти.
«Паррандачилик корхоналари раҳбарлари вазиятни тушуниб, тухум нархини оширмаяпти, бунинг учун уларга раҳмат. Лекин қайси вилоят, туман ва шаҳар ҳокими улар билан учрашиб, озуқа ем, транспорт, айланма маблағ масалаларида ёрдам бераяпти, деган саволга, афсуски, ижобий жавоб йўқ», — деди президент.
Президент паррандачилик хўжаликларини ем билан таъминлаш масаласини тўлиқ ҳал қилиш вазифасини қўйди. Бунинг учун:
• паррандачилик хўжаликларига буғдой сотиб олиш учун 400 миллиард сўм револьвер кредит ажратилади;
• паррандачилик корхоналарининг айланма маблағларини кўпайтириш учун олинадиган тижорат кредитларга Тадбиркорлик жамғармасидан гаров таъминотининг 50 фоизига кафиллик бериш ва 17 фоиздан ошган қисмини компенсация қилиш тизими жорий қилинади;
• пандемия даврида паррандачилик корхоналарининг жами 834 млрд сўм, шундан 2022 йилда 400 млрд сўм олган кредитлари муддати узайтирилади.
Бу шароитлардан фойдаланиб, мутасаддилар вилоят ҳокимлари билан бирга, парранда гўшти ишлаб чиқаришни йил якунига қадар камида 35 фоизга ошириб, 600 минг тоннага етказиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Парранда маҳсулотлари бозорини таҳлил қилиш ва лойиҳаларни тўғри жойлаштириш мақсадида маҳсулотларни ишлаб чиқаришдан сотишгача бўлган барча жараёнларни рақамлаштириш топширилди.
Йиғилишда хонаки товуқларни кооперация асосида боқишни кенгайтириш вазифаси қўйилди. Давлат раҳбари Нуробод тумани тажрибасини мисол қилиб келтирди. Бир йил олдин ушбу туман ўзини тухум билан 50 фоизга, парранда гўшти билан 40 фоизга таъминлар эди. Жорий йилда туманнинг барча маҳалласига лидер тадбиркорлар инкубатор тарқатиб, аҳоли билан бирга парранда гўшти ва тухум етиштиришни йўлга қўйдилар. Натижада, бугунги кунда ушбу туман ўзини тухум ва гўшт маҳсулотлари билан таъминлаш билан бирга, Самарқанд шаҳри, Пастдарғом ва Каттақўрғон туманларига ойига 140 мингта тухум етказиб бермоқда. Мазкур тажрибани ўзининг тухум ва парранда гўштига эҳтиёжини қопламайдиган 50 та туманнинг 200 та маҳалласида йўлга қўйишга топшириқ берилди.
«Ушбу туман ҳокимлари йил якунигача ўзгариш қилмаса, хулоса жиддий бўлади», деди президент.
Ушбу маҳаллалар учун оилавий тадбиркорлик дастурлари асосида 200 млн сўмдан имтиёзли кредитлар ажратилиши, ушбу маблағлар ҳисобидан аҳоли жўжалар ва озуқа билан таъминланиши белгиланди

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во вторник провёл видеоселекторное совещание по вопросам бесперебойного обеспечения населения продовольственной, в том числе животноводческой и птицеводческой, продукцией, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«Продовольственные ограничения и рост цен усиливаются во всём мире. Конечно, это влияет и на нас. Однако не все хокимы областей, районов и городов способны оценить ситуацию в мире и правильно организовать свою работу. Об этом свидетельствуют цены на наших рынках», — заявил президент.
Уровень инфляции в мае составил 1%, что выше, чем за аналогичный период прошлого года (0,5%). На цены продуктов питания влияет рост мировых цен на пшеницу — на 50%, растительное масло — на 33%, сахар — на 14%, масло — на 47%, отметил глава государства.
«В таких условиях хокимы должны мобилизовать все внутренние ресурсы и работать вдвое усерднее, чтобы наполнить рынки продуктами, а главное — продовольствием. Однако многие хокимы не уделяли внимания ценам и утратили контроль», — сказал он.
Президент поручил в течение трёх дней изучить уровень обеспеченности основными продуктами во всех махаллях и сёлах и при необходимости ускорить их доставку из других регионов.
«Мы не должны забывать ни на минуту, что наша главная цель — удовлетворить потребности людей. Нельзя допускать показухи в этом вопросе и [лозунгов] „ура-ура“, искусственно удерживая цены», — подчеркнул он.
Шавкат Мирзиёев подверг критике ситуацию с выращиванием мяса птицы в восьми регионах страны, где не обеспечивается даже 70% потребностей населения.
Более 50 крупных птицеводческих предприятий работают на 50% мощности. Причина в том, что не организован должным образом отбор и размещение проектов. Средняя стоимость яйца составляет 1000 сумов, а его оптовая цена не превышает 900 сумов.
«Птицеводы понимают ситуацию и не поднимают цены на яйца, спасибо им за это. Однако, к сожалению, нет положительного ответа на вопрос, какие хокимы областей, районов и городов встречаются с ними и помогают им продовольствием, транспортом и оборотными средствами», — отметил глава государства.
Президент поставил задачу полностью решить вопрос обеспечения птицефабрик кормами. Для этого:
- птицефабрикам выделят 400 млрд сумов револьверных кредитов для закупки пшеницы;
- для увеличения оборотных средств птицеводческих предприятий из средств Фонда предпринимательства им будут гарантировать залоговое обеспечение в 50% для получения кредитов и компенсировать часть процентов по кредитам, если ставка будет выше 17%;
- птицеводческим предприятиям продлят срок погашения кредитов на сумму 834 млрд сумов, выделенных с начала пандемии, в том числе 400 млрд сумов в 2022 году.
Президент поручил чиновникам совместно с хокимами областей до конца года увеличить производство мяса птицы не менее чем на 35% — до 600 тысяч тонн.
Для анализа рынка птицеводческой продукции и правильного размещения проектов поручено оцифровать все процессы от производства до продажи.
На совещании была поставлена задача расширить выращивание домашних кур на основе кооперации. В качестве примера глава государства привел опыт Нурабадского района Самаркандской области.
Год назад район обеспечивал себя яйцами на 50% и птицей на 40%. В этом году предприниматели открыли инкубаторы во всех махаллях района и вместе с населением приступили к выращиванию птицы и яиц. В результате сегодня район полностью обеспечивает себя яйцами и мясопродуктами и ежемесячно поставляет 140 тысяч яиц в Самаркандский, Пастдаргомский и Каттакурганский районы, отметил президент.
Шавкат Мирзиёев поручил провести такой же эксперимент в 200 махаллях 50 районов, не обеспечивающих свои потребности в яйцах и птице. Для этих махаллей на основе программ семейного бизнеса планируется выделить 200 млн сумов льготных кредитов, что, как ожидается, позволит обеспечить население цыплятами и кормами.