Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) ҳамда Ўзбекистон Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги метан чиқиндисини камайтириш бўйича миллий дастурни ишлаб чиқиш юзасидан келишувга эришди. Бу ҳақда ЕТТБ матбуот хизмати хабар қилди. «Газета.uz» мухбирининг аниқлик киритишича, келишув Бухорода камбағалликни қисқартириш бўйича форум доирасида имзоланган.
Ўзбекистон 2030 йилгача метан чиқиндиларини 30 фоизга камайтиришга қаратилган Метан бўйича глобал мажбуриятда (GMP) иштирок этаётган, иссиқхона газлари эмиссияси суръати юқори бўлган Марказий Осиё минтақасида ушбу аҳдномага қўшилган иккинчи мамлакат бўлди. ЕТТБ билан ҳамкорлик GMP доирасида кўзланган мақсадларга эришиш учун муҳим режалаштириш воситаси ҳисобланади.
Ўзбекистон бош вазири ўринбосари Жамшид Қўчқоров мамлакатнинг энергетика, қаттиқ маиший чиқиндилар ва агробизнес соҳаларида кенг қамровли ички чора-тадбирларни амалга оширишга чақирди. Хусусан, агробизнес соҳасидаги бундай фаолият учун янги технологияларни жорий этиш ва мамлакат фермерлар ҳамжамияти билан яқиндан ишлаш лозим бўлади.
«Ўзбекистонда метан гази эмиссияси даражасини пасайтириш икки томонлама таъсирга эга бўлади, — деди ЕТТБ президенти Одиле Ренауд-Бассо. — Бу — Париж битими бўйича мувофиқлаштириш йўлидаги муҳим қадам ва айни вақтда, иқтисодий ҳамда экологик жиҳатдан наф олиш имкониятидир».
«Мазкур қадам Ўзбекистон учун иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш ва Миллий миқёсдаги ҳиссалар бўйича белгиланган мақсадга эришишнинг жуда қулай усули бўлади. Шундай экан, бизнинг техник ва молиявий кўмагимиз Ўзбекистонга атмосферага чиқиндилар эмиссиясини 2030 йилга қадар тез суръатларда камайтиришга ёрдам бериши керак деб ўйлайман», — деди у.
Метан кучли иссиқхона гази бўлиб, у қуйи сатҳда озон қатламининг пайдо бўлишига олиб келади. Озон гази ҳам иссиқхона газлари туркумига мансуб бўлиб, айни вақтда хавфли ҳаво ифлослантирувчиси ҳисобланади. Метан гази ахлатхоналарда, нефт ва табиий газ тизимлари, қишлоқ хўжалиги фаолияти, кўмир қазиб олиш, ёқилғиларни стасионар ва кўчма ёқиш ишлари, оқава сувларни тозалаш ва айрим саноат жараёнларида юзага келади.
БМТнинг Атроф-муҳит бўйича дастури маълумотларига кўра, метан гази саноат инқилобидан олдинги даврдан бери глобал исишнинг қарийб 30 фоизини шакллантирган. Шунингдек, унинг тарқалиши бўйича маълумотларни қайд этиш 1980 йилларда бошланган бўлса, мана шу ўтган даврда унинг энг тез суръатларда тарқалиши айнан бизнинг давримизга тўғри келмоқда.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Министерство экономического развития и сокращения бедности Узбекистана достигли договорённости по разработке национальной программы по сокращению выбросов метана. Об этом сообщила пресс-служба ЕБРР. Как уточняет корреспондент «Газеты.uz», соглашение было подписано на форуме по сокращению бедности в Бухаре.
Узбекистан стал второй страной в Центральной Азии — регионе, известном интенсивными выбросами парниковых газов, — присоединившейся к Глобальному обязательству по метану (GMP), направленному на сокращение выбросов метана на 30% к 2030 году. Сотрудничество с ЕБРР станет ключевым инструментом планирования для достижения целей в рамках GMP.
Заместитель премьер-министра Узбекистана Джамшид Кучкаров призвал к принятию всеобъемлющих национальных мер с акцентом на таких секторах, как энергетика, твёрдые бытовые отходы и агропромышленный комплекс. Последний потребует внедрения новых технологий, а также более тесной работы с фермерским сообществом страны.
«Целенаправленная борьба с выбросами метана в Узбекистане имеет двойной эффект, — сказала президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо. — Это важный шаг на пути к согласованию национальной стратегии с Парижским соглашением, а также возможность получения как экономической, так и экологической выгоды».
Для Узбекистана сокращение выбросов парниковых газов и достижение показателей вклада на национальном уровне находится в пределах досягаемости. Поэтому поддержка ЕБРР — как техническая, так и финансовая — должна помочь стране быстро сократить выбросы к 2030 году, отметила она.
Метан является мощным парниковым газом, он способствует образованию приземного озона, опасного загрязнителя воздуха, который сам по себе является парниковым газом. Его источники включают полигоны твёрдых отходов, системы добычи нефти и природного газа, сельскохозяйственную деятельность, добычу угля, стационарное и мобильное сжигание, очистку сточных вод и некоторые промышленные процессы.
По данным Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП), на долю метана приходится около 30% глобального потепления начиная с доиндустриальной эпохи. Темпы потепления наиболее значительны, чем в любой другой период с начала фиксирования соответствующих показателей в 1980-х годах.