Ҳарбий ва фуқаролик урушлари, таъқиблар ва инсон ҳуқуқлари бузилиши туфайли ўз мамлакатларини тарк этишга мажбур бўлганлар сони биринчи марта 100 миллиондан ошди, деб хабар берди БМТнинг Қочқинлар бўйича Олий комиссари бошқармаси.
Бмтнинг қочқинлар бўйича Олий комиссари Filippo Гранди бу кўрсаткични кескин, жиддий ва ташвишли деб атади. «Бу бузғунчи можароларни ҳал қилиш ва олдини олиш, таъқибларни тугатиш ва бегуноҳ одамларни уйларини тарк этишга мажбур қиладиган асосий сабабларни бартараф этиш учун ташвишли чақирув бўлиб хизмат қилиши керак», — деди у.
100 млн қочқин — дунё аҳолисининг 1 фоизини демаклир, улар дунёдаги энг зич жойлашган 14-мамлакатbни ташкил қилиши мумкин эди. Бу рақамларга қочқинлар ва бошпана изловчилар, шунингдек, можаро натижасида ўзининг ички чегараларида кўчиб юрган 53,2 млн кишини ўз ичига олади.
Эфиопия, Буркина-Фасо, Мьянма, Нигерия, Афғонистон ва Конго Демократик Республикаси каби мамлакатларда зўравонлик тўлқинлари ёки узоқ давом этган можаролар туфайли дунё бўйлаб кўчишга мажбур бўлганлар сони 2021 йил охирига келиб 90 миллионга етди.
Бу йил феврал ойида бошланган Россия томонидан ҳарбий тажовуз туфайли Украинадаги қочқинлар ва кўчишга мажбур бўлганлар ҳам мазкур рақамга қўшилди. Бу 8 млн инсоннинг ички кўчишига олиб келди ва 6 миллионга яқин инсонни Украинани тарк этишга мажбур қилди.
«Украинадаги урушдан қочиб, ўз жонини сақлашга уринган инсонларга халқаро муносабат жуда ижобий бўлди. Раҳм-шафқат ҳануз ҳаёт ва биз дунёдаги барча инқирозлар учун шунга ўхшаш сафарбарликка муҳтожмиз», — дея таъкидлади БМТ Олий комиссари. Бироқ, гуманитар ёрдам — бу «дори эмас, балки вақтинчалик чора демакдир», деди у.
Қочқинлар ва кўчиб юрганлар муаммосини ҳал қилишнинг ягона йўли — тинчлик ва барқарорликдир, шундагина бегуноҳ одамлар уйида ўта хавфли вазиятда қолиш ёки ўз жонини хатарга қўйиб қочиш ва сургун бўлиш ўртасида танлов қилишга мажбур бўлмайди, дея таъкидлади БМТ.
Одамларни ўз яшаш жойини ташлаб, бошқа ҳудудларда егулик қидириб кетишига об-ҳаво ҳодисалари — сув тошқинлари, бўронлар ва циклонлар ҳам сабаб бўлди. Улар 2021 йилда тахминан 23,7 млн кишининг ички кўчишига олиб келди, бу асосан Осиё-Тинч океани минтақасида кузатилди. Қурғоқчилик ва унга боғлиқ бўлган очарчилик ҳам Африкада кенг кўламли аҳоли кўчишларини келтириб чиқармоқда.
2021 йилда рекорд даражада — 59,1 млн киши кўчишга мажбур бўлди, бу 2020 йилга қараганда 4 млн кишига кўпроқ, дея қўшимча қилди Халқаро миграция ташкилоти. Можаролар ва зўравонликлар 14,4 млн кишининг ички кўчишига сабаб бўлди, бу ўтган йилга нисбатан деярли 50 фоизга кўпдир.

Число людей, вынужденных покинуть свои страны из-за военных и гражданских конфликтов, преследований и нарушений прав человека, впервые превысило 100 миллионов, сообщило Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Суровой, отрезвляющей и тревожной назвал эту цифру верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди. «Это должно послужить тревожным сигналом для разрешения и предотвращения разрушительных конфликтов, прекращения преследований и устранения основных причин, вынуждающих невинных людей покидать свои дома», — сказал он.
100 миллионов беженцев — это 1% населения Земли, они могли бы составить 14-ю по населённости страну мира. В эту цифру входят беженцы и просители убежища, а также 53,2 миллиона человек, перемещенных внутри своих границ в результате конфликта.
Число вынужденно перемещённых лиц во всем мире к концу 2021 года выросло до 90 миллионов человек из-за волн насилия или затяжных конфликтов в таких странах, как Эфиопия, Буркина-Фасо, Мьянма, Нигерия, Афганистан и Демократическая Республика Конго.
В этому году к этой цифре прибавились беженцы и перемещённые лица в Украине из-за начавшейся в феврале военной агрессии со стороны России. Она привела к перемещению внутри страны 8 миллионов человек и вынудила около 6 миллионов покинуть Украину.
«Международная реакция на людей, спасающихся от войны в Украине, была исключительно положительной. Сострадание живо, и нам нужна аналогичная мобилизация для всех кризисов в мире», — отметил верховный комиссар ООН. Однако гуманитарная помощь — «это паллиатив, а не лекарство», отметил он.
Чтобы решить проблему беженцев и перемещённых лиц, единственным ответом являются мир и стабильность, чтобы ни в чём не повинные люди не были вынуждены выбирать между острой опасностью дома или рискованным бегством и изгнанием, подчеркивают в ООН.
Людей заставляют покидать жилище и искать питание в других районах и погодные явления — наводнения, ураганы и циклоны. Они привели к внутреннему перемещению около 23,7 миллионов человек в 2021 году, в основном в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Засуха и связанный с ней голод также вызывают масштабные перемещения населения в Африке.
В 2021 году на родине были перемещены рекордные 59,1 миллиона человек, что на 4 миллиона больше, чем в 2020-м, отмечает Международная организация по миграции. Конфликты и насилие вызвали внутреннее перемещение 14,4 миллионов человек, что почти на 50% больше, чем в предыдущем году.