Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва ДХХнинг Тошкент вилояти бошқармалари томонидан Тошкент вилоятида чет эл валютасининг ноқонуний айланишига чек қўйилди, деб хабар қилди департамент матбуот хизмати.
Органлар маълумотига кўра, фуқаролар Р. Б. ва О. А. фуқаро Р. га 77,9 минг туркман манатини 6500 АҚШ долларига сотишга уринди.
Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманида жойлашган супермаркет ёнида ҳам худди шундай воқеа содир бўлди. Б.А. ва А.К.лар фуқаро Р. га 213 минг манатни 13 минг доллар ва 60 млн сўмга сотаётган вақтида ушланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 177-моддаси (валюта қимматликларини қонунга хилоф равишда олиш ёки ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Биринчи вазиятда, сотиш курси бир доллар учун 11,98 манатни, иккинчисида эса бир доллар учун тахминан 11,6 манатни ташкил этган. Туркманистонда долларнинг расмий курси 3,5 манатни ташкил этади, 2015 йилда ўрнатилган курс ҳозирга қадар деярли ўзгармаган. Шу билан бирга, 2016 йилдан бошлаб Туркманистонда жисмоний шахслар томонидан валюта айирбошлаш тақиқланган. «Қора бозор»да 15 май ҳолатига кўра, доллар 19,5 манатдан сотиб олиниб, 19,7 манатдан сотилаётган эди.

Ташкентские областные управления Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре и Службы государственной безопасности Узбекистана пресекли незаконный оборот иностранной валюты в Ташкентской области, сообщила пресс-служба Департамента.
По данным ведомства, граждане Р. Б. и О. А. которые в сговоре пытались продать гражданину Р. 77,9 тысячи туркменских манатов за 6500 долларов США.
Аналогичный случай произошёл рядом с супермаркетом в Чиланзарском районе Ташкента, где были задержаны Б. А. и А. К. при продаже 213 тысяч манатов гражданину Р. за 13 тысяч долларов и 60 млн сумов.
По данным фактам возбуждено уголовное дело по статье 177 Уголовного кодекса Узбекистана (незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей), ведётся следствие.
В первом случае курс продажи составлял 11,98 маната за доллар, во втором — около 11,6 маната за доллар. Официальный курс доллара в Туркменистане составляет 3,5 маната, он был установлен ещё в 2015 году и практически не менялся. При этом с 2016 года обмен валюты частными лицами в Туркменистане запрещён. На «чёрном» рынке доллар по состоянию на 15 мая покупали по 19,5 маната, продавали — по 19,7.
Кому интересна эта валюта? И где она используется, кроме Туркменистана?
@Ali Abdul Karim, туркмены хотят покупать наши товары и не могут свои деньги вывести в доллары из за отсутствия конвертации в их стране
Ищут варианты, наши люди ищут варианты чтобы им продавать, а оттуда иногда завозить нефтепродукты, полимеры, стекло итд
А наша доблестная милиция соблюдает законы. Так и живём
Сергей К
Вот это да. Вот это преступление. Всего-то попытались обменять валюту. Или это уже приравнивается к запрещенным действиям?
Mikhail K
Кому они в Ташкенте нужны, с одной стороны? С другой, почему люди свои деньги не могут поменять с другим собственником денег?