Туркиянинг Истанбул шаҳрида 8−20 май кунлари бўлиб ўтаётган бокс бўйича аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ўзбекистонлик спортчилар иккита бронза медални қўлга киритди, деб хабар берди МОҚ матбуот хизмати. Бу ўзбек бокс мактаби тарихида катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатларида эришилган илк медаллардир.
Азиза Ёқубова -50 килограмм вазн тоифасида терма жамоа ҳисобига илк бронза медалини келтирди. Ярим финалда у колумбиялик рақиби Ингрит Валенсияга ютқазиб қўйди (1:4).
Азиза Ёқубова ва Моҳира Абдуллаева. Фото: IBA.
+81 килограммдан юқори вазн тоифасида иштирок этган Моҳира Абдуллаева ҳам бронза медалини қўлга киритди. Моҳира жангнинг биринчи раундида жароҳат олиб, учрашувни давом эттира олмади ва ҳакамлар унинг рақиби марокашлик Хайжа Мардига муддатидан аввал ғалаба қайд этишди.

Спортсменки из Узбекистана завоевали две бронзовые медали на чемпионате мира по боксу среди женщин в Стамбуле, проходящего 8−20 мая, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета. Это первые медали за всю историю узбекской школы бокса на чемпионатах мира среди взрослых.
Азиза Якубова и Мохира Абдуллаева. Фото: IBA.
Первую бронзовую медаль в копилку сборной принесла Азиза Якубова в весовой категории до 50 кг. В полуфинале её соперница из Колумбии Игрит Лорена Валенсия оказалась сильнее (1:4).
Мохира Абдуллаева, выступавшая в весовой категории свыше 81 кг, также завоевала бронзовую медаль. В первом раунде боя она получила травму, из-за чего не смогла продолжить встречу и судьи отдали досрочную победу её сопернице Хайжа Марди из Марокко.