Франция президенти Эммануэль Макрон 16 май куни Элизабет Борнни мамлакат бош вазири этиб тайинлади ва унга янги ҳукумат тузишни буюрди, деб хабар бермоқда Deutsche Welle. Шу куни бунга қадар Франция етакчиси бош вазир Жан Кастекснинг бутун бошли Вазирлар Маҳкамаси билан бирга истеъфосини қабул қилганди.
Элизабет Борн Франция тарихидаги ҳукуматни бошқарган иккинчи аёл бўлди. Унга қадар 1991−1992 йилларда бош вазир курсисини Эдит Крессон эгаллаганди.
Элизабет Бунга қадар у Меҳнат, бандлик ва интеграция вазирлигини бошқарган, унгача эса экология, транспорт ва уй-жой вазири сифатида фаолият юритган.
Эммануэль Макрон апрелда бўлиб ўтган президентлик сайловларида ғолибликни қўлга киритганди. Элизабет Борн 2017 йилдан бери Макроннинг «Олға, республика» партияси аъзоси ҳисобланади.
Жан Кастекс и Эммануэль Макрон. Emmanuel Macron / Twitter.
Собиқ ҳукуматнинг истеъфоси ва янги бош вазир тайинланиши президент қайта сайланганидан уч ҳафта ўтгач содир бўлди.
«Жан Кастекс, унинг ҳукумати ва жамоасига раҳмат. Деярли икки йил давомида у Францияга эҳтирос ва садоқат билан хизмат қилди. Келинг, қилинган ишлар ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлар натижасида эришилган натижалар билан фахрланайлик», — деб ёзди Макрон ўзининг Twitter`даги саҳифасида ва Франция халқи манфаати учун янги бош вазир билан биргаликда тинимсиз ишлаш ниятини билдирди.

Президент Франции Эммануэль Макрон 16 мая назначил премьер-министром Элизабет Борн и поручил ей сформировать новое правительство, сообщает Дойче Велле. Ранее в этот день глава Франции принял отставку премьера Жана Кастекса вместе со всем кабинетом министров.
Элизабет Борн стала второй в истории Франции женщиной-главой правительства. Ранее она возглавляла министерство по делам труда, занятости и интеграции, до этого занимала пост министра экологии, транспорта и жилищного транспорта. До неё в 1991—1992 годах премьерское кресло занимала Эдит Крессон.
Эммануэль Макрон был переизбран на второй президентский срок в апреле. Элизабет Борн состоит в партии Макрона «Вперёд, республика» с 2017 года.
Отставка прежнего правительство и назначение нового премьер-министра состоялось спустя три недели после переизбрания президента.
«Спасибо Жану Кастексу, его правительству и всей его команде. Почти два года он страстно и преданно служил Франции. Давайте гордиться проделанной работой и достигнутыми совместными усилиями результатами», — написал в Twitter Макрон, выразив намерение вместе с новым премьером неустанно работать на благо французского народа.