Ўзбекистонлик профессионал боксчи Шаҳрам Ғиёсов (13−0, 9 КО) Лас-Вегасда бўлиб ўтган «Бивол-Канело» шоуси доирасида ярим ўрта вазн тоифасида мексикалик Кристиан Гомесга (22−3, 20 КО) қарши IBF North American титули учун жанг ўтказди.
Жанг шиддатли ва ажойиб тарзда ўтди, 28 ёшли Ғиёсов ўз ҳаракатларини назорат қилиб, рақибини уч марта — 4, 7 ва 10 раундда нокаутга учратди. Шу билан бирга, Гомес ҳам қулай имкониятларга эга бўлиб, улардан бирида Ғиёсовни кучли зарба бера олди.
10 раунд якунига кўра, ҳакамлар бир овоздан 99:88, 98:89 ва 99:88 ҳисобида ғалабани ўзбекистонлик боксчига беришди.
Шаҳрам Ғиёсов учун бу ўрта вазн тоифасида (147 фунт/66,6 кг гача) биринчи жанг бўлди. Илгари у енгил вазн тоифасида (140 фунт/63,5 кг гача) иштирок этган.
«Ўз чиқишимдан жуда мамнунман, чунки ўз вазнимда кўтарилдим… Ўзимни жуда яхши ҳис қилдим: яхши тайминг, яхши зарбалар, машғулотларда ниманинг устида машқ қилган бўлсак, бу ерда ҳаммаси ўхшади. Катта жангларга тайёрман, ўз салоҳиятимни тўлиқ кўрсатмоқчиман», — деди Шаҳрам Ғиёсов жангдан кейин.
Бухоролик боксчи рақибини ҳам олқишлади.
«Биринчидан, у яхши боксчи. Мен унга беллашгани учун раҳмат айтаман. Ва жуда муносиб бокс учун. Ҳақиқий мексикалик жангчи, у шундай нокдаундан кейин ўз характерини кўрсатди, шундай зарбадан кейин у ўрнидан турди ва жасоратини кўрсатди. Лекин мен катта жангларга тайёрман. Мен бунинг учун оиламдан узоқда машқ қилмоқдаман. Мен олдинга бораман, ҳеч қандай тўсиқ кўрмаяпман. Мен барча камарларни қўлга киритмоқчиман», — деди у.
Шундай қилиб, Шаҳрам Ғиёсов вакант бўлиб турган IBF версияси бўйича ярим ўрта вазнда Шимолий Америка чемпиони камарини қўлга киритди.

Профессиональный боксёр из Узбекистана Шахрам Гиясов (13−0, 9 КО) в Лас-Вегасе в рамках шоу «Бивол-Канело» провел бой за титул IBF North American в полусреднем весе против мексиканца Кристиана Гомеса (22−3, 20 КО).
Поединок получился насыщенным и зрелищным, 28-летний Гиясов контролировал его ход, трижды отправляя своего соперника в нокдаун — в 4, 7 и 10 раундах. При этом Гомес также имел свои моменты и в одном из отрезков сумел потрясти Гиясова.
По итогам 10 раундов судьи единогласно отдали победу узбекистанцу со счетом 99:88, 98:89 и 99:88.
Для узбекистанца это был первый бой в полусреднем весе (до 147 фунтов / 66,6 кг). Ранее он выступал в первом полусреднем весе (до 140 фунтов / 63,5 кг).
«Я очень доволен своим выступлением, потому что я поднял свой вес… Очень прекрасно себя чувствовал: хороший тайминг, хорошие удары, то, что мы на тренировках отрабатывали, здесь всё получилось. Я готов к большим боям, хочу показать себя полностью», — сказал Шахрам Гиясов после боя.
Уроженец Бухары также высказал комплименты своему сопернику.
«Во-первых, он хороший боец. Я благодарю его за то, что он принял бой. И за то, что боксировал очень достойно. Настоящий мексиканский боец, он показал свой характер после такого нокдауна, после такого удара встал и показал своё мужество. Но я готов к большим боям. Я для этого тренируюсь далеко от семьи. Я иду вперёд, не вижу преград. Хочу завоевать все пояса», — заявил он.
Таким образом, Шахрам Гиясов завоевал вакантный пояс чемпиона Северной Америки по версии IBF в полусреднем весе.