Адлия вазирлиги қонун ҳужжатларига корхоналарнинг охирги бенефициар эгалари тўғрисидаги маълумотларни ошкор қилишни киритишни таклиф қилмоқда.
Ҳозирги кунда бенефициарларни деярли барча соҳаларда, масалан, молия, иқтисод, банк, ҳуқуқ ва бошқа соҳаларда учратиш мумкин. Умуман олганда, бенефициар деганда бу муайян ҳаракатлар натижасида даромад (наф) олувчи шахс тушунилади.
«Кичик тадбиркорлик субъектларининг бенефициарларини аниқлаш муаммо туғдирмайди, аммо ташкилот йириклашгани сайин унга ҳақиқий эгалик қилувчи шахслар бир неча даражаларга тақсимланиб кетади ва илдизлари ҳатто мамлакат чегараларидан ташқарисига (офшор зоналаригача) чиқиб кетади. Йирик компаниялар бенефициарларини аниқлаш мураккаб жараён бўлиб, бу вазифа нафақат фискал органлар, балки бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи тузилмаларнинг „бош оғриғи“ ҳисобланади», деб тушунтиради вазирлик.
Тадбиркорлик субъектларининг бенефициарларга оид маълумотларни очиқлаш зарурияти коррупцияга қарши курашиш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишни самарали ташкил этиш билан изоҳланади, дея таъкидлайди Адлия вазирлиги.
Миллий қонунчиликда бенефициарга оид масалалар қонун даражасида 4 та ҳужжатда белгиланган, масалан, «Давлат харидлари тўғрисида»ги қонун. Қонуности ҳужжатларда эса мазкур масала 100 га яқин ҳужжатда учрайди.
«Бироқ, мазкур ҳужжатларда бенефициар тушунчасига нисбатан аниқ мезонлар белгиланмаган. Келтирилган таърифлар умумий бўлиб, халқаро стандартларда белгиланган 25 фоиз эгалик (назорат) қилиш, яъни энг асосий элементи кўрсатилмаган. Натижада бир дона акцияга эга бўлган ёки компаниянинг кичик бўлими фаолиятини назорат қилаётган ҳар қандай шахсни бенефициар сафига киритиш мумкин. Бу ҳолат бенефициарларга оид таърифни янада ойдинлаштиришни тақозо этади», — дейди экспертлар.
Пул ювиш, террористик ташкилотларни молиялаштириш, солиқ тўлашдан бўйин товлаш Европа Иттифоқи курашаётган асосий муаммолар эканлигидан келиб чиқиб, 2015 йилда Европа Иттифоқининг пул ювишга қарши тўртинчи директиваси (Fourth EU Anti-Money Laundering Directive) қабул қилинган. Унга кўра, ҳар бир мамлакат компанияларнинг бенефициарлари тўғрисида керакли маълумотларни ўз ичига олган марказлаштирилган маълумотлар базасини (бенефициарларнинг ягона реестри) юритишлари лозим.
Охирги бенефициарлар масаласини тартибга солмаслик Ўзбекистоннинг турли «кулранг», «қора» рўйхатларга тушишига олиб келиши ва халқаро бозорларга чиқишига тўсқинлик қилиши мумкин, дейди Адлия вазирлиги. Масалан, халкаро ташкилот — Пул ювишга қарши курашиш молиявий чоралар ишлаб чиқиш гуруҳининг (FATF) қора рўйхатида КХДР ва Эрон туради. Шунингдек, 18 та давлат кулранг рўйхатда туради, булар Албания, Багама, Барбадос, Ботсвана, Гана, Зимбабве, Яман, Исландия, Камбоджа, Маврикий, Монголия, Мьянма, Никарагуа, Покистон, Панама, Сурия, Уганда, Ямайка. Ўзбекистон оқ рўйхатда жойлашган.
АҚШда бенефициар деганда компанияга камида 25 фоиз эгалик қилувчи ёки унинг фаолиятини жиддий назорат қилувчи жисмоний шахс тушунилади. Бенефициарлар тўғрисидаги маълумотлар компания рўйхатдан ўтиш жараёнида очиқланиши шарт, амалдаги компаниялар эса кейинги 2 йил ичида мазкур маълумотларни тақдим этишлари лозим бўлади. Маълумотлар бир йилда камида 1 марта янгиланиши лозим. Бенефициарга оид маълумотларга одатда унинг туғилган санаси, яшаш манзили ва идентификация ҳужжати киради.
Буюк Британия Европа Иттифоқи мамлакатлари орасида биринчи бўлиб, бенефициарларнинг реестрини юритиш амалиётини жорий этди. 2015 йилда қабул қилинган «Кичик бизнес, тадбиркорлик ва меҳнат муносабатлари тўғрисида»ги қонунга кўра, жиддий назорат қилувчи шахслар реестри (Register of people with significant control) юритилиши талаб этилади.
2019 йил 1 сентябрдан Люксембург бенефициарларга оид очиқ реестрни (Registre des Beneficiairies Effectifs) яратиб, фойдаланишга топширган. Мазкур реестрга истаган шахс кириб, хоҳлаган компания ҳақида бепул маълумот олиши мумкин.
Қонунчилик базасини янада такомиллаштириш мақсадида Адлия вазирлиги томонидан «Охирги бенефициар мулкдорлар ягона давлат реестри тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Унда «охирги бенефициар мулкдор» тушунчасининг аниқ мезонлари, охирги бенефициар мулкдорлар тўғрисидаги маълумотларни тақдим қилмайдиган ташкилот ва корхоналар белгиланмоқда. Айрим тадбиркорлик субъектларига (асосан оффшор зоналар ва чет эллик элементи мавжуд тадбиркорлик субъектлари) ўзларининг охирги бенефициар мулкдорларини ошкор қилиш мажбурияти юкланмоқда.
Энг асосий масала: барча учун очиқ бўлган охирги бенефициар мулкдорлар ягона давлат реестрини шакллантириш таклиф этилмоқда. Ундаги маълумотларни камида ҳар чоракда янгилаш назарда тутилмоқда. Шунингдек, реестрда ёпиқ турдаги маълумотлар (шахсга доир маълумот) ҳам бўлиши назарда тутилмоқда.
Адлия вазирлиги охирги бенефициарларга нисбатан талабларни белгилаш, уларнинг реестрини юритиш ва унинг очиқ бўлишини таъминлаш ривожланган давлатларнинг очиқлик ва тадбиркорликни ривожлантириш соҳасидаги энг сўнгги тенденцияларидан бири ҳисоблананишини таъкидлади.
Лойиҳа қабул қилиниши мамлакатда бизнес муҳитини ривожланган давлатлар стандартлари даражасига олиб чиқишга, коррупцияга, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишни кучайтиришга, шунингдек, соҳада жамоатчилик назоратини такомиллаштиришга кучли пойдевор яратиши мумкин.

Министерство юстиции предлагает ввести в законодательство раскрытие информации о последних бенефициарных собственниках предприятий.
В настоящее время понятие «бенефициар» можно встретить практически во всех областях, таких как финансы, экономика, банковское дело, юриспруденция и других. В целом, под бенефициаром понимается лицо, получающее доход (выгоду) в результате определенных действий.
«Выявление бенефициаров субъектов малого предпринимательства не является проблемой, но по мере расширения организации их реальные владельцы распадаются на несколько уровней, а корни уходят даже за пределы страны (вплоть до оффшорных зон) Выявление бенефициаров крупных компаний, будучи сложным процессом, является „головной болью“ не только фискальных органов, но и других правоохранительных структур», — поясняет министерство.
Необходимость раскрытия информации о бенефициарах субъектов предпринимательства обусловлена борьбой с коррупцией, легализацией доходов от преступной деятельности и эффективной организацией борьбы с финансированием терроризма, подчеркивает Минюст.
В национальном законодательстве вопросы, связанные с бенефициаром, определены в четырех актах на уровне закона, например, законом «О государственных закупках». В подзаконных же актах данный вопрос затрагивается в около 100 документах.
«Однако в этих актах не указаны конкретные критерии понятия „бенефициар“, а приведенные описания носят общий характер и не определяют самый основной элемент, то есть владение (контроль) над 25% компании, как это предусмотрено международными стандартами. В результате к бенефициарам можно отнести любое лицо, имеющее одну акцию или контролирующее деятельность небольшого подразделения компании. Это обстоятельство требует дальнейшей конкретизации статуса бенефициара», — считают эксперты.
Исходя из того, что одними из основных проблем, с которыми борется Европейский союз, являются отмывание денег, финансирование террористических организаций и уклонение от уплаты налогов, в 2015 году была принята четвертая Директива ЕС по борьбе с отмыванием денег (Fourth EU Anti-Money Laundering Directive). В соответствии с ней каждая страна должна вести централизованную базу данных (единый реестр бенефициаров), содержащую необходимую информацию о бенефициарах компаний.
Неурегулированость вопроса о последних бенефициарах может привести к включению Узбекистана в различные «серые», «черные» списки и затруднению доступа к международным рынкам, подчеркивает Минюст. Например, международная организация Группа по разработке финансовых мер в борьбе с отмыванием денег (FATF) внесла в черный список КНДР и Иран. Кроме того, 18 стран находятся в сером списке — это Албания, Багамские Острова, Барбадос, Ботсвана, Гана, Зимбабве, Йемен, Исландия, Камбоджа, Маврикий, Монголия, Мьянма, Никарагуа, Пакистан, Панама, Сирия, Уганда, Ямайка. Узбекистан внесен в белый список.
В США под бенефициаром понимается физическое лицо, которое владеет не менее чем 25% компании или строго контролирует ее деятельность. Информация о бенефициарах должна быть раскрыта в процессе регистрации компании, в то время как существующие компании должны будут предоставить эту информацию в течение следующих 2 лет своей деятельности. Сведения должны обновляться не реже 1 раза в год. Информация о бенефициаре обычно включает в себя его дату рождения, адрес проживания и документ, удостоверяющий личность.
Великобритания первой среди стран Европейского Союза ввела в практику ведение реестра бенефициаров. Согласно закону «О малом бизнесе, предпринимательстве и трудовых отношениях», принятому в 2015 году, требуется вести реестр лиц со значительным контролем компании (Register of people with significant control).
С 1 сентября 2019 года Люксембург создал и ввел в практику открытый реестр бенефициаров (Registre des Beneficiaries Effectifs). Любой человек имеет доступ к этому реестру и может получить бесплатную информацию о любой компании.
В целях развития законодательной базы Министерство юстиции разработало проект закона «О едином государственном реестре последних бенефициарных собственникам». В нем изложены конкретные критерии понятия «последний бенефициарный собственник», определены организации и предприятия, которые не предоставляют информацию о последних бенефициарных собственниках. На некоторых субъектов предпринимательства (в основном, оффшорные зоны и субъекты предпринимательства с иностранным элементом) возлагается обязанность по раскрытию информации о своих последних бенефициарных собственниках.
Самым важным вопросом является то, что проектом закона предлагается сформировать единый открытый государственный реестр последних бенефициарных собственников. Предполагается обновлять содержащуюся в нем информацию не реже одного раза в квартал. Также предусматривается, что в реестре будет присутствовать закрытый тип данных (информация о персональных данных лица).
В заключение Минюст отмечает, что установление требований к последним бенефициарам и ведение их открытого реестра являются одной из последних тенденций в области открытости и развития предпринимательства развитых стран.
Принятие законопроекта, как ожидается, создаст прочную основу для приведения бизнес-среды в стране к уровню стандартов развитых стран, борьбы с коррупцией, легализацией доходов от преступной деятельности и финансированием терроризма, а также совершенствования общественного контроля в этой области.