Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев 30 апрель куни пойтахтда тунги автопойгалар билан боғлиқ вазиятга изоҳ берди.
У пойтахтда дрифт ва пойга ўйнаш масалалари ривожланиб бораётгани ва бунинг оқибатида ички ишлар органлари дрифт қилганларни 10−15 суткага қамаш жазосини қўллаётганини таъкидлади.
«Олдиндан бирор муаммо чиқса ёки ички ишлар ходимлари ишлашига комфорт бузилса, тақиқ билан ишлаяпмиз. Демакки, ёшларда дрифт қилишга, пойга ўйнашга эҳтиёж бор. Бу дунёда халқаро спорт даражасига чиққан», — деди у.
Ҳокимнинг фикрича, ҳар нарсага таъқиқ қўймасдан, унинг олдини олиш ва ёшлар билан гаплашиб, улар нима сабабдан автопойгаларга қизиқишини ўрганиш керак.
Жаҳонгир Ортиқхўжаев Тошкет шаҳри атрофидаги собиқ «Ватанпарвар» автомактабларининг бўш турган полигонларини ажратиб бериш ҳамда пойтахтда автоспортни ривожлантириш, халқаро чемпионатларни ташкиллаштириш ва бунга туристларни жалб қилишни таклиф қилди.
«Нимага шу жойларни қилиб бермаймиз, ҳар нарсага фақат тақиқ қўямиз?.. Бу ҳеч қанақа жамоатчиликка зарар берадиган спорт эмас. Бу шунчаки ёшларнинг қизиқиши, ҳаваскорлик даражасида қараган маъқул», — деди у.

Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев 30 апреля прокомментировал ситуацию с ночными автогонками в столице.
Градоначальник отметил, что в столице растёт популярность «автогонок и дрифта», а сотрудники органов внутренних дел арестовывают нарушителей на 5−15 суток.
«Когда перед нами появляются какая-то проблема или нарушается комфортная среда работы сотрудников органов внутренних дел, мы работаем через установку запретов. Значит, у молодёжи есть спрос на занятие дрифтом и автогонками. В мире [это занятие] вышло на уровень спорта, международного спорта. Мы не должны на всё ставить запреты», — заявил градоначальник.
По мнению хокима, необходимо поговорить с молодёжью и узнать причины её интереса к автогонкам.
Джахонгир Артыкходжаев предложил выделить для них пустующие полигоны бывших автошкол ДОСААФ («Ватанпарвар») вокруг города, а также развивать автоспорт в столице, организовывать международные соревнования по автогонкам и дрифту, тем самым привлекать туристов.
«Почему мы не [создаём условия], а только ставим запреты на всё?.. Это не тот спорт, который наносит ущерб обществу. Это просто интерес молодых людей», — сказал он.
Глава городской администрации сообщил, что при необходимости можно рассмотреть вопрос строительства нового полигона.