Шалимов номидаги Миллий жарроҳлик ва трансплантология институти аспиранти, жарроҳ Темурбек Юсупов «Газета.uz»га Киевдаги бугунги вазият, Польша билан чегарада аварияга учраган ўзбекистонликлар аҳволи, украиналикларнинг чет элликларга нисбатан муомаласи ҳақида гапириб берди.
Киевдаги вазият
«Майдан Незалежности»даги 100 минг лолалар. Фото: kyivcity.gov.ua.
Бугунги кунда Киевда вазият анча яхшиланган. Ҳозир шаҳарда кўп одамлар бор. Уруш бошланганидан кейин Львов, Транскарпатияга кетишга мажбур бўлган кўплаб одамлар пойтахтга қайтишни бошлади. Мен ҳозир Киевнинг марказида турибман, уруш бошланганидан бери биринчи марта бу ерга келишим. Ростини айтсам, бир мунча вақт янгиликларни ўқимасам, уруш бўлаётганини ҳам унутиб қўйишим мумкин.
Баъзида ҳаво ҳужуми сигнали эшитилади, бу 15−20 дақиқа давом этади ва кейин бекор қилинади. Ҳаво ҳужумидан мудофаа тизими яхши ишлаётганга ёки ҳужумлар камайганга ўхшайди. Охирги уч ҳафта ичида Киевда фақат битта портлаш содир бўлди. Биз ҳудудни айта олмаймиз, чунки тақиқлар ва қоидалар бор. Аммо умуман олганда, шаҳар тинч. Шаҳар урушдан олдинги кунлардагидек ишлашга ҳаракат қилмоқда.
Агар урушдан олдин одамлар бироз бўлинган бўлса, ҳозир улар бирлашган, бу яхши. Бир халқ, бир миллат сифатида бир-бирига ёрдам беришда давом этмоқда. Ҳар хил ёрдам гуруҳлари пайдо бўлди. Маҳаллий аҳоли ҳам муҳтож хорижликларга бепул ёрдам беришга ҳаракат қилмоқда. Украиналикларнинг уйларида яшаган дўстларим бор.
Дўконларда барча керакли маҳсулотлар мавжуд. Ҳа, логистика муаммолари туфайли нархлар бироз кўтарилди.
Трамвай қайта иш бошлади. Мен уйдан ҳозиргина трамвайда, кейин троллейбус ва автобусда келдим. Жамоат транспорти аҳоли учун бепул. Транспорт алоқалари тўлиқ тикланди, деб айта олмайман, айрим йўналишларда чекловлар бор.
Ҳозир метрода унчалик кўп одам яшамайди. Биз ҳаммамиз Бучадаги қирғин ҳақида биламиз, шунинг учун айрим одамларда ҳалигача қўрқув бор, шу боис улар метрода қолишда давом этмоқда.
Жарроҳлик ва трансплантация институтимизда кечикиши мумкин бўлган операцияларни бошқа санага кўчирдик. Ҳозир биз саратон касаллиги бор беморлар ва ярадорларга ёрдам кўрсатмоқдамиз.
Ўзбекистоннинг Киевдаги элчихонаси ишининг тикланиши
Ўзбекистоннинг Киевдаги элчихонаси. Фото: Javlon Vakhabov / Twitter.
Фуқароларимизни ватанга эвакуация қилиш жараёнида элчихона Львовга бир муддат кўчиб ўтди, бироқ Киевдаги вазият яхшиланганини ҳисобга олиб, кўплаб элчихоналар пойтахтга қайтди. Марказий Осиё мамлакатлари, Европанинг айрим давлатларидан келган барча элчилар ўз фаолиятини давом эттирмоқда. Вазият кескин ўзгариб кетиши мумкин, аммо биз яхшиланишига умид қилмоқдамиз.
Украинадан Ўзбекистонга 6 мингга яқин ўзбекистонлик эвакуация қилинди. Бундан ташқари, Украинадан Европанинг бошқа давлатлари, Туркия, Молдова, Польша, Германияга кўчиб кетган ватандошларимиз ҳам кўп. Уларнинг сони 500 га яқин.
Telegram`даги гуруҳимизда айрим ватандошларимиз вазият яхшилангани боис Украинага қайтишни режалаштирмоқда. Аммо биз бундай қилишни тавсия этмаймиз, чунки вазият кескин ўзгариши мумкин, ҳали ҳеч нарсани олдиндан айтиб бўлмайди. Бу ҳақда шаҳар мэри Виталий Кличко ҳам айтган.
Украинада ҳамон айрим ўзбекистонликлар бор, лекин аввалгидек кўп эмас. Киевдаги ўзбекларнинг кўп дўконлари ҳозир ишламаяпти.
Ўзбекистонликлар билан содир бўлган ЙТҲ
5 март куни Польша билан чегарада уч нафар ўзбекистонлик иштирокида ЙТҲ содир бўлди. Улардан бири Отабек Ҳакимов воқеа жойида вафот этди. Мени Львовга, жабрланганларнинг қолганлари — Беҳзод Ҳусейнов ва Шерзод Салоҳиддиновлар ётқизилган касалхонага таклиф қилишди. Улар реанимацияда жуда оғир аҳволда эди.
7 март куни афсуски, яна бир ҳамюртимиз, Хусейнов вафот этди. Ўзбекистон элчихонаси кўмагида ҳалок бўлганларнинг жасадлари ватандаги яқинларига етказилди.
26 март куни Салоҳиддинов касалхонадан чиқарилди ва Польша орқали Ўзбекистонга қайтарилди. Ҳозир у уйида оиласи билан, унда ҳаммаси яхши.
«Украинада мени ҳеч ким камситмаган»
Кўпчилик, жумладан Ўзбекистондагилар ҳам Украинада ҳақиқатан ҳам нацистлар, бандеровчилар, фашистлар бор деб ўйлашади. Афсуски. Мен 2011 йилдан бери Украинадаман. Мен шу ерда ўқишни бошлаганман ва тугатганман, шифокор бўлиб ишлайман. Шу 10−11 йил давомида мен Украинанинг кўплаб шаҳарларида бўлдим. Львовда ҳам яшаганман.
Баъзиларнинг айтишига кўра, гўёки айнан Львов ва Ғарбий Украинада нацистлар ва бандеровчилар кўп. Львовда яшаганимда маҳаллий аҳоли украин тилида гаплашарди. Лекин чет эллик эканлигимни кўриб, тушунмаган сўзларимни русча тушунтиришарди. Рус тилида саволлар беришарди. Улар билан рус тилида гаплашганимда, ҳеч қандай муаммо бўлмаган. Ҳеч ким мени камситиб, бу ерга нима учун келганимни сўрамаган.
Афсуски, Украинадаги фашистлар ҳақида гапирадиган одамлар Украинага ҳеч қачон келишмаган ёки бу маълумотни Россия телеканалларидан олишган. Бу ҳақда шу ерда яшайдиган ўзбекистонликлардан сўрашингиз мумкин. Ҳа, улар умуман йўқ, деб бўлмайди, улар ҳамма мамлакатларда учрайди, лекин уларнинг фаолияти қонун билан чекланган.
Мен бу юртни хавфсиз деб биламан, шунинг учун ҳам шунча йиллардан бери шу ерда яшаябман. Ҳеч ким менга хафа қиладиган сўз айтмаган.
Украинада ҳам биздаги каби одамлар яшайди. Улар Европадагидек, ривожланган давлатлар каби яшашни хоҳлашади. Ўзга юртдан келганлар «бундай эмас, биз хоҳлагандек яшайсизлар» дейишларини нотўғри деб ҳисоблайман.

Хирург, аспирант Национального института хирургии и трансплантологии имени Шалимова Темурбек Юсупов рассказал «Газете.uz» о текущей ситуации в Киеве, о состоянии узбекистанцев, попавших в ДТП на границе с Польшей, и о том, как украинцы относятся к иностранцам.
Ситуация в Киеве
100 тысяч тюльпанов на Майдане Незалежности, возле здания МИДа и на территории Софии Киевской в Киеве. Фото: kyivcity.gov.ua.
На сегодняшний день ситуация в Киеве намного улучшилась. Сейчас в городе много людей. Многие люди, которые вынуждены были уехать во Львов, Закарпатье после начала войны, начали возвращаться в столицу. Я сейчас стою в центре Киева, впервые с начала войны вышел сюда. Честно говоря, если некоторое время не читать новости, то я могу даже забыть, что идёт война.
Изредка звучит воздушная тревога, которая длится 15−20 минут, а потом отменяется. Кажется, система ПВО хорошо работает, либо атаковать стали реже. За последние три недели в Киеве был только один взрыв. Мы не можем называть местность, так как есть запреты и правила. Но в целом в городе спокойно. Он старается максимально работать, как это было до войны.
Если до войны люди были немного разобщены, то сейчас они сплотились, что радует. Как единый народ, единая нация они продолжают помогать друг другу. Появились разные группы помощи. Местные жители стараются также безвозмездно помочь нуждающимся иностранцам. У меня есть знакомые, которые жили в домах украинцев.
В магазинах есть все необходимые продукты. Да, из-за проблем с логистикой цены немного выросли.
Возобновил работу трамвай. Я как раз сюда из дома приехал на трамвае, а затем на троллейбусе и автобусе. Для жителей проезд в общественном транспорте бесплатный. Не могу сказать, что транспортное сообщение полностью возобновилось, есть ограничения на некоторых маршрутах.
Сейчас не так много людей живут в метро. Нам всем известно о резне в Буче, поэтому до сих пор у некоторых есть страхи, поэтому они продолжают оставаться в подземке.
В нашем институте хирургии и трансплантологии мы перенесли операции, которые можно отсрочить. Сейчас мы оказываем помощь онкобольным и раненым.
Возобновление работы посольства Узбекистана в Киеве
Посольство Узбекистана в Киеве. Фото: Javlon Vakhabov / Twitter.
Во время эвакуации наших граждан на родину посольство на время переехало во Львов, но с учётом улучшения ситуации в Киеве многие посольства вернулись в столицу. Все послы из стран Центральной Азии продолжили работу, из некоторых стран Европы. Ситуация может резко измениться, но мы надеемся на лучшее.
Из Украины в Узбекистан было эвакуировано около 6000 узбекистанцев. Кроме того, много наших соотечественников, которые из Украины переехали в другие страны Европы, Турцию, Молдову, Польшу, Германию. Их число составляет около 500.
В нашей Telegram-группе некоторые соотечественники из-за улучшения ситуации планируют вернуться в Украину. Но мы не рекомендуем этого делать, так как ситуация может резко измениться, ничего пока невозможно предсказать. Об этом также говорил и мэр города Виталий Кличко.
В Украине по-прежнему остаются некоторые узбекистанцы, но их не так много, как раньше. Многие магазины узбекистанцев в Киеве сейчас не работают.
ДТП с узбекистанцами
5 марта на границе с Польшей произошло ДТП с участием трёх узбекистанцев. Один из них Отабек Хакимов скончался на месте. Меня пригласили во Львов, куда госпитализировали остальных пострадавших — Бехзода Хусейнова и Шерзода Салохиддинова. Они были в очень тяжёлом состоянии в реанимации.
7 марта, к сожалению, скончался ещё один наш соотечественник — Хусейнов. Тела погибших при помощи посольства Узбекистана доставили на родину к родным.
26 марта Салохиддинова выписали из больницы и отправили в Узбекистан через Польшу. Сейчас он дома с родными, всё у него хорошо.
«Никто меня не дискриминировал в Украине»
Многие люди, в том числе и в Узбекистане, думают, что в Украине действительно есть нацисты, бандеровцев и фашисты. К сожалению. С 2011 года нахожусь в Украине. Я здесь начал и окончил обучение, работаю врачом. За эти 10−11 лет я побывал во многих городах Украины. Я жил и во Львове.
По словам некоторых, именно во Львове и Западной Украине якобы много нацистов и бандеровцев. Когда я жил во Львове, местные жители говорили на украинском. Но когда видели, что я иностранец, то объясняли на русском слова, которые я не понял. Задавали вопросы на русском. Когда я с ними разговаривал на русском, то никаких проблем не было. Никто меня не дискриминировал, не спрашивал, почему я приехал сюда.
К сожалению, люди, которые говорят о нацистах в Украине, либо никогда не приезжали в Украину, либо получили эту информацию из российских телеканалов. Вы можете спросить об этом у узбекистанцев, которые здесь живут. Да, нельзя сказать, что их совсем нет, они есть во всех странах, но их деятельность ограничена законом.
Считаю эту страну безопасной, поэтому столько лет живу здесь. Никто никогда не говорил мне обидные слова.
В Украине проживают такие же люди, как и у нас. Они хотят жить как в Европе, как развитые страны. Считаю неправильным, когда приходят люди из другой страны и говорят, что «вы не будете так жить, а будете жить, так как мы хотим».