Маъмур Аҳлидинов ва Дилмурод Юсуповнинг мақолалари ўзбек имо-ишора тилига Гулнора Маҳкамова томонидан таржима қилинган.
2020 йилнинг сентябрида ўзбек имо-ишора тилининг (ЎИТ) ҳуқуқий мақомини мустаҳкамлаш зарурлиги, бу, ўз навбатида, мамлакатимизда унинг ривожланишига хизмат қилиши ҳақида ёзган эдик. 2020 йил 2 декабрь куни эса Вазирлар Маҳкамасининг «Имо-ишора тилини ривожлантириш тўғрисида»ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди. Бироқ орадан икки йилдан кўпроқ вақт ўтган бўлса ҳам, мазкур ҳужжат ҳалигача қабул қилингани йўқ.
2 февраль куни Вазирлар Маҳкамасининг шунга ўхшаш қарори лойиҳаси яна бир бор жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинди. Аммо узоқ давом этган танаффусга қарамай, қарор лойиҳаси ҳамон хом бўлиб, Ўзбекистондаги карлар жамиятида кўплаб саволларни келтириб чиқармоқда.
Қарор лойиҳасининг февраль ойидаги матнида кўплаб вазифаларни амалга ошириш муддати ва бошланиш санаси жорий йилнинг «1 январига қадар» ёки «1 январдан» деб кўрсатилгани ажабланарли. Масалан, имо-ишора тилини ўргатиш бўйича ўқув марказлари фаолияти 2022 йил 1 январдан бошланиши керак. Бундай расмиятчилик ҳужжат лойиҳаси олти ой аввал эълон қилиниши керак, деган фикрни уйғотади.
Лойиҳа нима учун ва ким учун муҳокамага қўйилган?
Биринчидан, биз чиндан ҳам имо-ишора тилини ривожлантирмоқчи бўлсак, бундай қарорларни муҳокама қилаётганда, эшитиш бўйича ногиронлиги бўлган одамларни улар учун тушунарли мулоқот форматларида хабардор қилишимиз лозим.
Парадокс шундаки, имо-ишора тилини ривожлантириш тўғрисидаги қарор лойиҳасига ўзбек имо-ишора тилидаги таржимаси илова қилинмаган. Ахир энг яхши экспертлар — карлар ва эшитиш қобилияти заиф одамларнинг ўзлари-ку! Айнан улар имо-ишора тилининг ташувчилари ҳисобланиб, ҳаётий тажрибаларига асосланган ҳолда унинг ривожланишига тўсқинлик қилаётган барча муаммоларни яхшироқ билишади.
Нима учун мазкур ҳужжатни ишлаб чиққан Халқ таълими вазирлиги уни муҳокамага қўйишдан олдин қарор ишлаб чиқилаётгани ҳақида кар ва заиф эшитувчилар ҳамжамиятини улар тушунадиган имо-ишора тилида хабардор қилиб, уларни ушбу жараёнга жалб этмади? Бир ўхшатишни келтириб ўтайлик: ўзбек тили ўз она тили бўлган халқнинг ўзини фаол муҳокамага жалб қилмасдан туриб, ўзбек тилини ривожлантириш бўйича қарор қабул қилиш мумкинми? Йўқ!
Ахборотдан ўз вақтида фойдаланиш ва қарор лойиҳасини ишлаб чиқишда иштирок этиш имкониятларини таъминламаслик кар ва заиф эшитувчи фуқаролар ҳуқуқларининг қўпол бузилиши ҳисобланади. Натижада, ҳужжатнинг онлайн муҳокамасида ногиронлиги бўлган шахслар ташкилотларининг фақат икки нафар вакили қатнаша олди, холос.
Ногиронларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида 30 дан ортиқ нодавлат нотижорат ташкилотларини бирлаштирган Ўзбекистон ногиронлар уюшмаси раиси Ойбек Исоқов ўнта алоҳида таклиф қолдирди. Улардан фақат иккитаси ХТВ томонидан қабул қилинган.
Қолган саккизтаси ҳужжат «мавзусига мос келмаслиги» ва аввалроқ «Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида»ги қонунда белгилангани сабабли кўриб чиқилмаган. Бироқ таклифлар қарор лойиҳасининг мавзуси ва предметига мос келмаслиги ҳамда мазкур таклифлар қонуннинг қайси моддасида қай даражада ўз аксини топгани ҳақида аниқ тушунтиришлар берилмаган.
Фото: Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида эълон қилинган қарор лойиҳасидан скриншот.
Ўзбекистон карлар жамияти блоги муаллифи Маъмур Аҳлиддинов томонидан билдирилган айрим таклифлар ишлаб чиқилган лойиҳанинг асосий мавзуси бўлмагани учун қисман қабул қилинди. ХТВ уларнинг баъзилари лойиҳа ҳужжатини такомиллаштириш учун ишлатилишини қайд этди.
Хўш, ундай бўлса, муҳокама ким учун ва нима учун ўтказилди? Ҳужжат ҳеч қаерда ўзбек имо-ишора тилида — на реал вақт режимида ва на видео шаклида тақдим этилмаган, икки эксперт томонидан илгари сурилган таклифлар ҳам рад қилинган бўлса?
Имо-ишора тилларининг глобал тан олиниши
Кўпгина мамлакатларда имо-ишора тиллари узоқ вақтдан бери расмий ҳуқуқий мақомга эга тўлақонли тиллар сифатида тан олинган. Бутунжаҳон карлар федерацияси (WFD) миллий имо-ишора тилларининг қонуний тан олинишини мунтазам равишда кузатиб боради. Ташкилот бундай қонунчиликнинг йўқлигини карларнинг асосий ҳуқуқларининг жиддий бузилиши, деб ҳисоблайди.
Ўзбекистон 2021 йил июнь ойида ратификация қилган «Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида»ги конвенцияга мувофиқ, мамлакатимиз ҳам ўзбек имо-ишора тилининг юридик тан олинишини қўллаб-қувватлаш мажбуриятини зиммасига олган.
WFD маълумотларига кўра, имо-ишора тиллари дунёнинг 71 мамлакатида ҳуқуқий мақомга эга. Шу билан бирга, имо-ишора тилларининг ҳуқуқий мақомини таъминлашнинг бир қанча шакллари мавжуд. Бу қуйидагилардан иборат бўлиши мумкин: умумий қонун ёки қоидаларда қайсидир даражада юридик тан олиниши; конституциявий тан олиниши; умумий тил қонунчилигида тан олиниши; имо-ишора тилига оид алоҳида қонун ёки акт; қонунчиликдаги ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги меъёрлар ва бошқа шакллар.
Миллий имо-ишора тилларининг юридик тан олиниши (2021 йил декабрь ҳолатига кўра). Манба: Бутунжаҳон карлар федерацияси
Юқоридаги тасвирда Ўзбекистон икки хил — кўк ва қизил ранг билан белгиланган. Мовий кўрсаткич мамлакатимизда имо-ишора тили 2020 йилда ногиронлик бўйича миллий қонунчиликда расман эътироф этилганини англатади. Афтидан, гап 2021 йил 16 январда кучга кирган «Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида»ги янги қонун ҳақида бормоқда.
Тўлақонли тилнинг ўзгармас маиший ҳолати
Қарор лойиҳаси номининг ўзидаёқ ўзбек имо-ишора тилига шахслараро мулоқот воситаси сифатидаги таъриф аллақачон киритилган. «Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида»ги қонуннинг 28-моддасида ҳам имо-ишора тили фақат «шахслараро мулоқот воситаси» сифатида эътироф этилган ва қўллаб-қувватланган.
Аслида, янги қонун ҳеч нарсани ўзгартирмади. ЎИТ мақоми бу ерда ҳеч қандай тарзда мустаҳкамланмаган, чунки «Ногиронларни ижтимоий ҳимоя қилиш тўғрисида» ги эски қонуннинг 22-моддасида «шахслараро мулоқот воситаси сифатида имо-ишора тили» нинг шунга ўхшаш тан олиниши аллақачон қўлланилган. Шу билан бирга, ҳар иккала қонунда ҳам нотўғри атамалар ишлатилган.
«Имо-ишора тили» ва «Ўзбек имо-ишора тили» атамалари ўртасида катта фарқ бор. Имо-ишора тили тана тили ёрдамида оғзаки бўлмаган мулоқотдир, ўзбек имо-ишора тили эса ўзбек, рус, инглиз ёки бошқа тиллар сингари тўлақонли тил ҳисобланади.
Қарор лойиҳасида қўлланилган атамалардан келиб чиқадиган бўлсак, ишлаб чиқувчилар ногиронлиги бўлмаган шахслардир. Матнда ногиронлар ва «соғлом» одамларнинг нотўғри бўлиниши устунлик қилади. Масалан, 2-бандда «ноғиронлиги бўлган шахслар ва соғлом инсонлар ўртасидаги» жумласи ишлатилган.
Шуни эсда сақлаш керакки, карлар — «касаллар» эмас. Ногиронликни тиббийлаштириш ногиронликнинг ижтимоий моделини илгари сурувчи БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қоидаларига зиддир. Имо-ишоралар тили, бу — кар ва заиф эшитувчилар жамияти ўзига хослигининг ноёб маданий қисмидир.
Аввалги мақолада биз ЎИТнинг маиший мақомини шахслараро мулоқот воситаси сифатида қайта кўриб чиқишни ва уни бошқа тўлақонли тиллар каби таълим олиш мумкин бўлган расмий тил сифатида қабул қилишни таклиф этган эдик.
Кар ва заиф эшитувчи болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатларида ЎИТнинг чекланган мақоми туфайли яқин вақтларгача таълим жараёнларида ундан фойдаланиш мушкул эди. Педагогика олий ўқув юртларида ЎИТ дарс соатлари кам эди, кўплаб махсус мактаб ўқитувчилари ҳали ҳам ўзбек имо-ишора тилини профессионал даражада билишмайди.
Таълим олишда карларнинг камситилиши
Айни пайтда 2 фоизлик квота асосида ўқишга кирган қарийб барча кар ва заиф эшитувчи талабаларнинг малакали сурдо-таржимонсиз таҳсил олаётганлари уларнинг сифатли олий таълим олиш ҳуқуқларини поймол қилмоқда. Масалан, Ўзбекистон Миллий университетининг «Таэквондо ва спорт фаолияти» факультетида бир академик гуруҳда тўрт нафар эшитишида нуқсони бўлган талаба таҳсил олмоқда. Аммо улар учун имо-ишора тили хизматлари кўрсатилмаган.
Таржима хизматлари бўлмагани сабабли зарур билим ва кўникмаларни эгаллай олмаган эшитишда нуқсони бўлган талабалар ўқишни тамомлагандан сўнг қандай мутахассис бўлиб етишадилар? Бундай ижтимоий хизматлар кўрсатишга ким ва қайси идора масъул экани ҳалигача тушунарли эмас — олий ўқув юртларининг ўзими, Тиббий ва ижтимоий хизмат кўрсатиш агентлигими ёки Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигими?
Шуни эсда тутиш керакки, Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга кўра, давлатнинг ногиронлиги бўлган шахсларни «оқилона мослаштириш» билан таъминламаслиги ногиронлик аломати бўйича дискриминация кўринишларидан бири ҳисобланади. Бундай ҳолларда оқилона мослаштириш, бу — малакали ўзбек сурдо-таржимонидир. Бошқача қилиб айтганда, ЎИТ, бу — нафақат шахслараро мулоқот, балки таълим олиш воситаси ҳамдир. Бироқ профессионал таржимонларнинг кескин тақчиллиги туфайли ушбу хизматни тақдим этиш жуда қийин.
Ўзбек имо-ишора тилининг эскирган луғати
Ўзбек имо-ишора тилини ўрганиш бўйича стандартлаштирилган ўқув-услубий қўлланмаларнинг йўқлиги унинг ривожланишини янада оғирлаштирмоқда. Карлар жамияти орасида тилнинг ўзгарувчанлиги кучайиб бормоқда, тилнинг ўзи ҳам вақт ўтиши билан ўзгаришларга учраб, ривожланиб бормоқда. Масалан, маълумот даражаси паст бўлган карлар орасида «кўча имо-ишора тили» деб аталадиган тил қўлланилади.
Шу сабабли, ЎИТни унификациялаш ва стандартлаштириш учун муомалага кирган энг кўп ишлатиладиган ҳамда янги имо-ишораларни танлаш ва аниқлаш бўйича доимий ишларни олиб бориш жуда зарур.
2005 йилда ўзбек имо-ишора тилини тизимлаштириш мақсадида Ўзбекистон карлар жамияти Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) кўмагида илк бор ЎИТ луғатини нашр эттирди. Ҳозирда ягона бўлган ЎИТ луғати JICA`нинг молиявий кўмагида чекланган ададда нашр этилган эди. Дунёнинг кўплаб мамлакатларида бу каби нашрлар аллақачон кўргазмали ўқув ва услубий қўлланмалар сифатида қўлланилмоқда ва ихтисослаштирилган мактаблар ва университетларда ЎИТни касбий ўқитишда ёрдами тегмоқда.
Биринчи ўзбек имо-ишора тили луғати «Ўзбекистон карларининг имо-ишорали нутқи», 2005 йил нашри. Фото Ўзбекистон карлар жамияти томонидан тақдим этилган
Афсуски, ўн етти йилдан ортиқ вақт давомида ЎИТни тизимлаштириш бўйича бундай ишлар амалга оширилмади. Ўзбекистон карлар жамияти бу борадаги ишларни мунтазам олиб бориш учун зарур ташкилий салоҳият ва молиявий имкониятларга эга эмас.
ХТВ томонидан тайёрланган ЎИТни ривожлантириш тўғрисидаги қарор лойиҳасида ўзбек имо-ишора тилининг бугунги ҳолатини акс эттирувчи шу каби луғатларни яратиш (янгилаш) зарурлиги эсга олинмаган ва бу бўйича аниқ вазифалар қўйилмаган.
«Ўзбекистон карларининг имо-ишора нутқи» луғатидан саҳифалар. Фото Ўзбекистон карлар жамияти томонидан тақдим этилган
Ўзбек дактиль алифбоси
Қарор лойиҳасининг бешинчи бандида ХТВга Молия вазирлиги билан биргаликда 2022 йил 1 январдан бошлаб уч ой муддатда «Лотинчадаги ўзбек имо-ишора тили алифбоси»ни ишлаб чиқиш вазифаси юкланган. Бу тез орада лотинчадаги янги дактиль алифбоси қабул қилинишини англатади.
Қарор лойиҳасида жисмоний, сенсорли, ақлий ёки ментал ривожланишида нуқсони бўлган болалар (шахслар) учун таълим муассасаларида имо-ишора тилини ўқитишнинг инновацион воситалари, ўқитишнинг самарали шакл ва услубларини таълим жараёнига жорий этиш зарурлиги қайд этилган. Эшитиш қобилиятидан бошқа ногиронлиги бўлган болаларга имо-ишора тилини ўргатиш нима учун кераклиги эса тушунарсиз.
Ҳужжатда, шунингдек, кўзи ожиз одамлар томонидан қўлланиладиган Брайл алифбосини ўргатиш бўйича фаолият йўналишлари ҳам мавжуд. Бироқ, шу билан бирга, лойиҳада кар-кўр одамлар томонидан қўлланиладиган тактил имо-ишора тилини (тегиниш орқали ишора тили) ривожлантириш ҳақида гапирилмаган. Зеро бир вақтнинг ўзида ҳам эшитиш, ҳам кўриш қобилияти бузилган шахслар тифлосурдотаржимон (тегиниш орқали имо-ишора тилидан таржима) ёрдамида мулоқот қилишади.
Карларнинг кундалик ҳаётида ҳали ҳам рус дактил алифбоси кенг қўлланилади. ЎИТ бутунлай рус имо-ишора тилига (РИТ) ва кирилл ёзувидаги рус дактиль алифбосига асосланган. Айтиш мумкинки, ЎИТ қайсидир маънода РИТнинг шеваси ҳисобланади, чунки унда аллақачон Ўзбекистоннинг ижтимоий-маданий контекстига хос имо-ишоралар кенг қўлланилади.
Рус дактиль алифбоси.
Бироқ 1997 йилда ўзбек тилли кар ва эшитмайдиган болалар мактаб-интернатларининг барча ўқитувчи ва тарбиячилари махсус малака ошириш курсларини тамомладилар. Ўшанда тажриба тариқасида уларга лотин алифбосига асосланган дактиль алифбосини ўргата бошладилар.
Тайёрлов синфларидан бошлаб барча мактаб-интернатлар лотин алифбосига ўтди. Ҳатто ўрта мактаб ўқувчиларига ҳам лотин дактиль алифбоси махсус ўргатилган. Ҳозирги кунда эса фақат Сурхондарёдаги кар болалар мактаб-интернатида ўқувчилар тўлиқ лотин дактил алифбосини астойдил ўрганишмоқда.
Кирилл алифбосидаги дактиль алифбоси халқ таълими тизими мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган лотин дактиль алифбосидан фарқ қилади. Шу муносабат билан, ҳатто карлар жамиятида ҳам лотин дактилига ўтиш зарурати ҳақида баҳслар мавжуд. Масалан, «Л» ва «L», «Д» ва «D» ҳарфлари бир-биридан тубдан фарқ қилади.
Жиззах шаҳридаги кар ва заиф эшитувчи болалар учун ихтисослаштирилган мактабда ўзбек имо-ишора тилининг лотин ёзувидаги дактиль алифбоси тасвирланган плакат. Фото: Маъмур Аҳлидинов
Қайта ўқитиш ва қайта ўқиш қийин: ҳамма нарсани ҳисобга олиш керак
2020 йил ноябрь ойи охирида Маъмур Аҳлидинов Жиззахдаги эшитиш қобилияти чекланган болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатига ташриф буюриб, айрим болалар ишлатадиган дактиль алифбоси бошқачароқ эканидан ҳайратда қолган эди. Шунингдек, у Сурхондарё вилоятининг Шўрчи тумани, Бухоро, Самарқанд, Олмалиқ шаҳарларидаги ихтисослаштирилган мактабларда ҳам бўлди. Ўқувчилар билан имо-ишора тилида гаплашиш қийин бўлган, баъзида улар бир-бирини тушунмай қолишган.
Бир нечта дактиль алифболарнинг мавжудлиги ҳалигача кириллча дактиль алифбосидан фойдаланадиган карларнинг ёш ва катта авлодлари ўртасида алоқа бўшлиғининг шаклланишига олиб келиши мумкин. Кирилл алифбосига анчадан бери ўрганиб қолган кекса авлод вакилларининг лотин алифбосига ўтишлари қийин — ўзбек тили алифбоси ислоҳотидан кейин айнан шундай бўлди.
Афсуски, янги дактиль алифболарнинг барчаси Ўзбекистондаги имо-ишора тилида сўзлашувчилар ва фойдаланувчилар жамоаси билан муҳокама қилинмасдан ишлаб чиқилмоқда. Лотин дактиль алифбосини Ўзбекистон карлар жамияти раҳбарияти ва аъзолари, профессионал сурдо-таржимонлар, шунингдек, «Имо-ишора тили таълими» йўналиши бўйича педагогика олий ўқув юртларининг профессор-ўқитувчилари ва ихтисослаштирилган мактаб-интернатлар ўқитувчилари билан яқин ҳамкорликда ривожлантиришга чақирамиз.
2020 йил охирида ХТВ юқоридаги вакиллар билан биргаликда лотин дактиль алифбосининг навбатдаги версиясини ишлаб чиқди. Аммо 2021 йилнинг март ойида ижтимоий тармоқларда ўзбек тилидаги «Sh», «Ch», «G‘», «O‘» ҳарфларининг ёзилиши ўзгариши мумкинлиги фаол муҳокама қилина бошлади. Лотин алифбосига асосланган ўзбек тилининг янги алифбоси қачон якуний тасдиқланиши эса ҳозирча ноаниқ.
Агар бундай ўзгаришлар тез-тез рўй берадиган бўлса, бу лотин дактиль алифбосига асосланган ЎИТнинг ривожланишига ҳам салбий таъсир қилади.
Шуни ҳисобга олиш лозимки, имо-ишорадаги ҳатто битта энг кичик ўзгариш ҳам карлар жамиятида қарама-қаршиликларни келтириб чиқариши ва уларнинг жамият билан мулоқотини чеклаши мумкин. Ўзбек имо-ишора тилини ишлаб чиқиш ва ривожлантириш жараёнига карлар жамиятининг ўзи ҳам киритилмагани вазиятни янада оғирлаштириши мумкин.
ЎИТни унинг ташувчиларисиз ривожлантириш мумкин эмас!
Қарор лойиҳасининг номи ва моҳиятидан тортиб, ҳужжатни ўзбек имо-ишора тилини ривожлантириш бўйича энг муҳим вазифалардан келиб чиққан ҳолда тўлиқ қайта кўриб чиқиш зарур. Ўзбек имо-ишора тилини ривожлантириш бўйича вазифалар ва муддатлар кўрсатилганда, бу вақт оралиғи, нималар амалга ошириш мумкинлиги, қандай харажатлар талаб этилишини реал баҳолаш зарур. Ахир қандай қилиб уч ой муддатда имо-ишора тилини ўргатувчи ўқув маркази тўғрисидаги низомни ушбу марказ қандай молиявий ва илмий асосда ташкил этилишини кўрсатмаган ҳолда тасдиқлаш мумкин?
Шунингдек, ўзбек имо-ишора тилини ривожлантириш бўйича кўплаб таклифларни амалга ошириш учун молиявий ресурслар зарур. Айнан шундай қарорда ҳар бир модда бўйича аниқ бюджет белгиланиши керак. Карлар жамиятининг ҳуқуқ ва манфаатларига тўғри келмайдиган яна бир бажарилмас ҳужжатни қабул қилмаслик учун аввалдан имо-ишора тилида сўзлашувчиларнинг ўзларини ҳақиқий мутахассис сифатида жалб этиш зарур.
Имо-ишора тилини ривожлантириш тўғрисидаги қарор лойиҳасини ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаги: «Бизсиз биз ҳақимизда ҳеч нарса» асосий халқаро тамойилига риоя қилган ҳолда бевосита унинг ташувчиларисиз ишлаб чиқишнинг имкони йўқ.
Маъмур Аҳлидинов — Ўзбекистон карлар жамияти блогининг Ўзбекистондаги кар ва зафи эшитувчилар учун таълим, илм-фан, спорт ва маданият мавзуларини ёритадиган муаллифи, Ўзбекистон журналистика ва оммавий коммуникациялар университети талабаси.

Статья Мамура Ахлидинова и Дильмурада Юсупова переведена на узбекский жестовый язык Гулнорой Махкамовой.
В сентябре 2020 года мы уже писали о необходимости закрепления юридического статуса узбекского жестового языка (УЖЯ), что послужило бы его развитию в нашей стране. 2 декабря 2020 года проект постановления Кабинета министров о развитии жестового языка уже выставлялся на обсуждение. Однако спустя более чем два года данный документ до сих пор не принят.
2 февраля похожий проект постановления Кабмина был опубликован для общественности в очередной раз. Но несмотря на долгий перерыв, проект постановления до сих пор сырой и вызывает много вопросов среди сообщества глухих людей в Узбекистане.
Вызывает удивление, что в февральском тексте проекта постановления срок и дата начала выполнения многих задач указаны как «до 1 января» или «с 1 января» текущего года. Например, деятельность учебных центров по обучению жестовому языку должна начаться уже с 1 января 2022 года. Подобный формализм наводит на мысль, что проект документа должны были размещать полгода назад.
Для чего и для кого выставлен на обсуждение проект?
Во-первых, если мы действительно хотим развивать жестовый язык, при обсуждении таких постановлений необходимо информировать самих людей с инвалидностью по слуху в доступных для них форматах коммуникации.
Парадокс заключается в том, что проект постановления о развитии жестового языка не сопровождается переводом на узбекский жестовый язык. Ведь лучшие эксперты — это сами глухие и слабослышащие люди! Именно они являются носителями жестового языка, знают обо всех проблемах, препятствующих его развитию, исходя из жизненного опыта.
Почему разработавшее документ Министерство народного образования, прежде чем выносить его на обсуждение, не информировало о процессе разработки и не привлекло к ней сообщество глухих и слабослышащих людей — на понятном им жестовом языке? Проведём аналогию: возможно ли принятие постановления по развитию узбекского языка без активного вовлечения в обсуждение самих людей, для кого узбекский язык является родным? Нет!
Необеспечение своевременной доступности информации и возможностей участия в составлении проекта постановления является грубым нарушением прав глухих и слабослышащих граждан. В итоге в обсуждении документа онлайн смогли принять участие только два представителя организаций людей с инвалидностью.
Ойбек Исаков, председатель Ассоциации инвалидов Узбекистана, объединяющей более 30 ННО в сфере защиты прав и интересов лиц с инвалидностью, оставил 10 отдельных предложений. Лишь два из них были приняты во внимание МНО.
Остальные восемь не были рассмотрены в связи с тем, что якобы они «не соответствуют тематике» документа и были ранее изложены в законе «О правах лиц с инвалидностью». Однако точного разъяснения, в чём конкретно усмотрено несоответствие тематики предложений и предмета проекта постановления и в какой статье закона и в какой степени эти предложения ранее уже нашли отражение, не дано.
Фото: Скриншот проекта постановления, опубликованного на портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов.
Некоторые из высказанных предложений автора блога Общества глухих Узбекистана Мамура Ахлиддинова были приняты частично потому, что они якобы не являлись основной темой разработанного проекта. МНО отметило, что некоторые из них будут использоваться для улучшения проектного документа.
Так для кого и для чего проводилось обсуждение? Если документ нигде не представлен на узбекском жестовом языке — ни в режиме реального времени, ни в видеозаписи, а предложенные двумя экспертами предложения были отклонены?
Мировое признание жестовых языков
Во многих странах жестовые языки уже давно признаются в качестве полноправных языков с официальным юридическим статусом. Всемирная федерация глухих (ВФГ) ведёт регулярный мониторинг юридического признания национальных жестовых языков. Организация считает отсутствие подобного законодательства серьёзным нарушением основных прав глухих людей.
В соответствии с Конвенцией о правах инвалидов, которую Узбекистан ратифицировал в июне 2021 года, наша страна также взяла на себя обязательства содействовать юридическому признанию узбекского жестового языка.
По данным ВФГ, жестовые языки имеют тот или иной юридический статус в 71 стране мира. При этом существует несколько форм закрепления законного статуса жестовых языков. Это может быть: какое-либо юридическое признание в общих законах или нормативно-правовых актах; конституционное признание; признание в общем языковом законодательстве; отдельный закон или акт о жестовом языке; нормы в законодательстве о правах людей с инвалидностью и другие формы.
Юридическое признание национальных жестовых языков (по состоянию на декабрь 2021 года). Источник: Всемирная федерация глухих.
Узбекистан отмечен двумя цветами — голубым и красным. Индикатор голубого цвета означает, что в нашей стране жестовый язык был официально признан в 2020 году в национальном законодательстве об инвалидности. По-видимому, речь идёт о новом законе «О правах лиц с инвалидностью», вступившем в силу 16 января 2021 года.
Неизменный бытовой статус полноценного языка
В самом названии проекта постановления уже заложено определение узбекского жестового языка как средства межличностного общения. Статья 28 закона «О правах лиц с инвалидностью» также признает и поддерживает жестовый язык лишь в качестве «средства межличностного общения».
В принципе, новый закон ничего так и не поменял. Статус УЖЯ никак не укрепился потому, что в статье 22 старого закона «О социальной защищённости инвалидов» уже использовалось аналогичное признание «языка жестов в качестве средства межличностного общения». При этом в обоих законах использовалась некорректная терминология.
Есть большая разница между терминами «язык жестов» и «узбекский жестовый язык». Язык жестов — это невербальное общение при помощи языка тела, тогда как узбекский жестовый язык — это такой же полноценный язык, как и узбекский, русский, английский или любые другие языки.
Судя по терминологии, использованной в проекте постановления, разработчиками являются люди без инвалидности. В тексте преобладает некорректное разделение людей на «с инвалидностью» и «здоровых». Например, в пункте 2 используется «ногиронлиги бўлган шахслар ва соғлом инсонлар ўртасидаги» (перевод авторов на русский: «между лицами с инвалидностью и здоровыми людьми).
Нужно помнить, что глухие люди — не «больные». Медикализация инвалидности противоречит положениям Конвенции ООН о правах инвалидов, которая продвигает социальную модель инвалидности. Жестовый язык — это часть уникальной культурной самобытности сообщества глухих и слабослышащих людей.
В предыдущей статье мы уже предлагали пересмотреть бытовой статус УЖЯ как средства межличностного общения и принять его в качестве официального языка, на котором можно получать образование — подобно другим полноправным языкам.
Из-за ограниченного статуса УЖЯ в специализированных школах-интернатах для глухих и слабослышащих детей его использование в образовательных процессах подавлялось до недавних пор. Часы преподавания УЖЯ в педагогических вузах были мизерными, и многие преподаватели спецшкол до сих пор не знают узбекский жестовый язык на профессиональном уровне.
Дискриминация глухих при получении образования
В настоящее время почти все глухие и слабослышащие студенты, обучающиеся по 2-процентной квоте, учатся без квалифицированного переводчика жестового языка, что нарушает их права на получение качественного высшего образования. К примеру, на факультете «Таэквондо и спортивная деятельность» Национального университета Узбекистана в одной академической группе учатся четыре студента с нарушениями слуха. Но для них не предоставляются услуги сурдоперевода.
Какими специалистами станут студенты с инвалидностью по слуху после окончания вузов, если из-за отсутствия услуг перевода они не могут получить необходимые знания и навыки? До сих пор не ясно, кто и какое именно ведомство несёт ответственность за предоставление таких социальных услуг — сами университеты, Агентство медико-социальных услуг или Министерство высшего и среднего специального образования?
Нужно помнить, что согласно Конвенции о правах инвалидов неспособность государства обеспечить человеку с инвалидностью «разумное приспособление» является одним из проявлений дискриминации по признаку инвалидности. В данном случае разумное приспособление — это квалифицированный переводчик узбекского жестового языка. Иными словами, УЖЯ — это не только средство межличностного общения, но и средство получения образования. Однако из-за острой нехватки профессиональных переводчиков, оказать данную услугу крайне сложно.
Устаревший словарь узбекского жестового языка
Развитие узбекского жестового языка усугубляет отсутствие стандартизированных учебно-методических пособий по его изучению. Среди сообщества глухих усиливается вариативность языка, да и сам язык развивается, подвергаясь изменениям с течением времени. Например, среди глухих людей с низким уровне образования в обиход входит так называемый «уличный жестовый язык».
Поэтому в целях унификации и стандартизации УЖЯ крайне необходимо проводить регулярную работу по отбору и фиксации наиболее используемых и новых жестов, входящих в оборот.
В 2005 году в целях систематизации узбекского жестового языка, Общество глухих Узбекистана при содействии Японского агентства международного сотрудничества (JICA) впервые издало словарь УЖЯ. Ограниченный тираж единственного в настоящее время издания словаря УЖЯ был опубликован при финансовой поддержке JICA. Во многих странах подобные издания уже используются в качестве наглядного учебно-методического пособия способствуя профессиональному обучению УЖЯ в специализированных школах и вузах.
Первый словарь узбекского жестового языка «Жестовая речь глухих Узбекистана» 2005 года издания. Фото предоставлено Обществом глухих Узбекистана.
К сожалению, уже на протяжении более 17 лет не ведётся подобная работа по систематизации УЖЯ. Общество глухих Узбекистана не располагает необходимым организационным потенциалом и финансовыми ресурсами для осуществления регулярной работы в данном направлении.
Проект постановления по развитию УЖЯ, подготовленный МНО, не упоминает необходимость разработки и не ставит конкретных задач по созданию (обновлению) таких словарей, отражающих современное состояние узбекского жестового языка.
Страницы из словаря «Жестовая речь глухих Узбекистана». Фото предоставлено Обществом глухих Узбекистана.
Узбекский дактильный алфавит
Пятый пункт проекта постановления обязывает МНО совместно с Министерством финансов с 1 января 2022 года в трехмесячный срок разработать «алфавит узбекского жестового языка на латинице». Под этим скорее всего подразумевается скорое принятие нового дактильного алфавита на латинице.
Проект постановления упоминает необходимость внедрения инновационных средств обучения жестовому языку, эффективных форм и методов обучения в образовательный процесс в образовательных учреждениях для детей (лиц) с физическими, сенсорными, умственными или ментальными нарушениями. Неясно, зачем же детям с другими нарушениями, кроме инвалидности по слуху, обучение жестовому языку?
Документ также содержит направления работы, касающиеся обучения алфавиту Брайля, используемого незрячими людьми. Но при этом в проекте не говорится о развитии тактильного жестового языка (жестовый язык на ощупь), используемого слепоглухими людьми. Люди с одновременными нарушения и слуха, и зрения общаются при помощи тифлосрудоперевода (сурдоперевод на ощупь).
В обиходе глухих людей до сих пор широко используется русский дактильный алфавит. УЖЯ полностью основывается на русском жестовом языке (РЖЯ) и русском дактильном алфавите на кириллице. Можно сказать, что УЖЯ является неким диалектом РЖЯ, потому что в первом уже используются жесты, специфичные для социокультурного контекста Узбекистана.
Русский дактильный алфавит.
Однако в 1997 году все учителя и воспитатели школ-интернатов глухих и слабослышащих детей с узбекским языком обучения прошли специальные курсы повышения квалификации. Тогда в качестве эксперимента их начали обучать дактильному алфавиту, основанному на латинице.
Начиная с подготовительных классов все интернаты перешли на латиницу. Даже старшеклассников специально обучали латинскому дактильному алфавиту. На данный момент в Сурхандарьинской школе-интернате для глухих детей все учащиеся уже вовсю учат латинский дактильный алфавит.
Дактильный алфавит на кириллице отличается от латинского дактильного алфавита, разработанного специалистами системы народного образования. В связи с этим до сих пор существуют споры даже внутри сообщества глухих касательно необходимости перехода на латинский дактиль. К примеру, буквы «Л» и «L», «Д» и «D» кардинально отличаются друг от друга.
Плакат с изображением дактильного алфавита узбекского жестового языка на латинице, установленный в Джизакской специализированной школе для глухих и слабослышащих детей. Фото: Мамур Ахлидинов
Переучиваться и переучивать сложно, поэтому нужно учесть всё
В конце ноября 2020 года Мамур Ахлидинов посетил Джизакскую специализированную школу-интернат для детей с инвалидностью по слуху и удивился тому, что дактильный алфавит, используемый некоторыми детьми, был разный. Он также побывал в специализированных школах в Шурчинском районе Сурхандарьинской области, в Бухаре, Самарканде, Алмалыке. С учащимися было трудно общаться на жестовом языке, и иногда они не могли понять друг друга.
Существование нескольких дактильных алфавитов может привести к образованию коммуникационной пропасти между младшим и старшим поколением глухих, которое до сих пор пользуется дактильным алфавитом на кириллице. Старшему поколению, давно привыкшему к кириллице, сложно переходить на латиницу — именно это и случилось после реформы алфавита узбекского языка.
К сожалению, все новые дактильные алфавиты разрабатываются без обсуждения с сообществом носителей и пользователей жестового языка в Узбекистане. Мы призываем к тому, чтобы разработка латинского дактильного алфавита происходила в тесном сотрудничестве с руководством и членами Общества глухих Узбекистана, профессиональными сурдопереводчиками, а также профессорско-преподавательским составом педагогических вузов по направлению «сурдопедагогика» и учителей специализированных школ-интернатов.
В конце 2020 года в МНО совместно с вышеуказанными представителями была разработана очередная версия дактильного алфавита на латинице. Но в марте 2021 года в соцсетях активно начали обсуждать возможное изменение написания букв узбекского языка «Sh», «Ch», «G‘», и «O‘» . До сих пор неясно, когда будет окончательно утверждён новый алфавит узбекского языка, основанный на латинице.
Если подобные изменения будут происходить часто, то это будет также негативно сказываться на разработке УЖЯ, основанного на латинском дактильном алфавите.
Нужно учитывать, что даже малейшее изменение одного жеста может стать причиной противоречий внутри сообщества глухих и ограничения их коммуникации с обществом. Ситуацию может усугубить невключение самого сообщества глухих в процесс разработки и развития узбекского жестового языка.
Невозможно развивать УЖЯ без его носителей!
Необходимо начиная от названия и сути проекта постановления пересмотреть документ сообразно важнейшим задачам развития узбекского жестового языка. Когда указываются задачи и сроки по развитию узбекского жестового языка, необходимо реально оценить, в какие сроки, что реализуемо, и каких требует затрат. Как можно в трёхмесячный срок утверждать положение об учебном центре по обучению жестового языка без указания на каких финансовых и научных основах будет учреждаться данный центр?
Для реализации многих предложений по развитию узбекского жестового языка необходимы финансовые ресурсы. Именно в таком постановлении нужно заложить конкретный бюджет под каждым пунктом. Чтобы не принимать очередной невыполнимый документ, не соответствующий правам и интересам сообщества глухих, нужно с самого начала привлекать самих носителей жестового языка в качестве настоящих экспертов.
Проект постановления о развитии жестового языка невозможно разрабатывать без непосредственного участия его носителей следуя ключевому международному принципу в сфере защиты прав и интересов людей с инвалидностью: «Ничего о нас без нас».
Мамур Ахлидинов — автор блога Общества глухих Узбекистана, освещающий темы образования, науки, спорта и культуры для глухих и слабослышащих людей в Узбекистане, студент Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана.
Дильмурад Юсупов— докторант Института исследований проблем развития Университета Сассекса (Великобритания), колумнист «Газеты.uz».