Тошкентнинг Учтепа туманида Николая II даврига оид 5 рубллик тилла тангаларнинг сохта нусхаларини сотаётган фирибгар ушланди, дея хабар қилди Бош прокуратура ҳузудаги Департамент
Департаментнинг Учтепа туман бўлими ҳамда ИИВ ШХББ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро А. К. бошқа бир фуқаро М.га 20 дона тангани ҳар бирини 300 АҚШ доллардан ҳисоблаб сотмоқчи бўлгани аниқланди. У жами 6 000 долларни олаётган вақтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 177-моддаси (валюта қимматликларини қонунга хилоф равишда олиш ёки ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Задержан мужчина, подозревающийся в продаже поддельных золотых монет Николая II номиналом 5 рублей. Об этом сообщил Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
По версии следствия, гражданин А. К. пытался продать гражданину М. 20 золотых монет по 300 долларов за каждую. В ходе оперативного мероприятия в Учтепинском районе Ташкента при получении 6000 долларов он был задержан.
В отношении подозреваемого возбуждено уголовное дело по статье 168 (Мошенничество) и 177 (Незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей) Уголовного кодекса.