БМТ Афғонистон пойтахти Кобулда 19 апрель тонгида икки ўғил болалар мактабида содир этилган портлашларни қоралади.
Абдул Раҳим Шаҳид мактаби ва шиалар жамияти жойлашган Мумтоз ўқув маркази яқинида содир бўлган кетма-кет портлашлар оқибатида камида олти киши ҳалок бўлди ва 20 киши яраланди. Қайд этилишича, мактабдаги ҳужум ўқувчилар эрталабки машғулотлардан кетаётганларида содир бўлган.
БМТ бош котибининг Афғонистон бўйича махсус вакили ўринбосари Рамиз Алакбаров 40 йиллик урушдан омон қолган Афғонистон халқи учун мактаблар «болалар ўқиб-ўрганиб яшайдиган хавфсиз жаннат» бўлиши кераклигини таъкидлаб, мактаблар ва унинг атрофидаги зўравонликларни мутлақо қабул қилиб бўлмас" деб атади.
У тинч аҳоли ва фуқаролик инфратузилмасига қарши ҳужумлар халқаро гуманитар ҳуқуқ томонидан қатъиян тақиқланганини эслатиб, тергов ва айбдорларни жазолашга чақирди.

Организация Объединённых Наций осудила взрывы в двух школах для мальчиков в столице Афганистана Кабуле, произошедшие утром 19 апреля.
В результате последовавших один за другим взрывов в школе «Абдул Рахим Шахид» и возле учебного центра «Мумтаз» в месте проживания шиитской общины как минимум шестеро погибли и ранены 20 человек. Сообщается, что атака в школе произошла, когда ученики выходили после утренних занятий.
Заместитель спецпредставителя генерального секретаря ООН по Афганистану Рамиз Алакбаров назвал насилие в или около школ абсолютно неприемлемым, указав, что для народа Афганистана, пережившего уже 40 лет войны, школы должны быть «безопасным раем, где дети учатся и процветают».
Он напомнил, что атаки против мирного населения и гражданской инфраструктуры строжайше запрещены международным гуманитарным правом, и призвал к расследованию и наказанию виновных.