17 апрель куни Тошкентда бадиий гимнастика бўйича Жаҳон кубогининг сўнгги куни бўлиб ўтди, деб хабар берди Ўзбекистон гимнастика федерацияси матбуот хизмати.
Ўзбекистон гимнастикачилари мусобақаларда жами 7 та медални қўлга киритди: 4 та олтин, 2 та кумуш ва 1 та бронза. Федерациянинг қайд этишича, бу терма жамоанинг жаҳон чемпионати тарихидаги энг яхши натижаси ҳисобланади.
Ҳалқа билан ўйнаш натижаларида ўзбекистонлик Тахмина Икромова 31,70 балл билан пешқадамлик қилди. Бу унинг кўпкурашдаги чиқишидан кейинги иккинчи олтин медали бўлди. Кумуш медаль словениялик гимнастикачи Екатерина Веденеевага, бронза эса германиялик Даря Варфоломеевга насиб этди.
Тўп билан машқ бажаришда ўзбекистонлик гимнастикачилар совринли ўринларни эгаллай олмади. Биринчи ва иккинчи ўринларни Германия вакиллари Маргарита Колосов ва Дариа Варфоломеев, учинчи ўринни Екатерина Веденеева эгаллади.
Жамоаларнинг бешта ҳалқа билан гуруҳ машқлари бўйича чиқишларида Шахзада Ибрагимова, Наргиза Жуманиёзова, Нилуфар Аъзамова, Мумтоза Исхакзода, Мария Пак ва Хуршида Абдурауфовадан иборат Ўзбекистон терма жамоаси Болгария терма жамоасидан ортда қолиб, иккинчи ўринни эгаллади. Учинчи ўрин қозоғистонлик гимнастикачиларга насиб этди.
Мусобақа дастурида булава билан индивидуал машқлар ўтказилди. Унда Тахмина Икромова 31,5 балл тўплаган ҳолда яна олтин медални қўлга киритди. Иккинчи ўрин 31,25 балл билан словениялик Екатерина Веденеева, учинчи ўрин 29,8 балл билан германиялик Маргарита Колосовга насиб этди.
Тасма билан машқ бажаришда Тахмина Икромова 28,95 балл билан бронза медалига сазовор бўлди. Иккинчи ўринни Даря Варфоломеев (Германия) — 29,10 балл, биринчи ўринни эса — Екатерина Веденеева (Словения) — 30,15 балл билан банд этди.
Гуруҳда учта лента ва иккита тўп билан машқ бажаришда Шаҳзода Ибрагимова, Наргиза Жуманиёзова, Нилуфар Аъзамова, Мумтоза Исхакзода, Мария Пак ва Хуршида Абдурауфова Қозоғистон ва Болгария терма жамоаларини ортда қолдириб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди.

В Ташкенте 17 апреля прошёл заключительный день этапа Кубка мира по художественной гимнастике, сообщила пресс-служба Федерации гимнастики Узбекистана.
Гимнастки Узбекистана завоевали 7 медалей: 4 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую. Это лучший результат сборной страны в истории проведения Кубка мира, отметили в федерации.
По итогам выступлений с обручем с результатом 31.70 баллов лидировала узбекистанка Тахмина Икромова — это была её вторая золотая медаль после выступления в многоборье. Серебряная медаль досталась гимнастке из Словении Екатерине Веденеевой, а бронзовая — Дарье Варфоломеев из Германии.
В упражнении с мячом узбекские гимнастки остались без наград. Первое и второе места между собой распределили представительницы Германии Маргарита Колосов и Дарья Варфоломеев соответственно, третье — у Екатерины Веденеевой.
В выступлениях команд в групповых упражнениях с пятью обручами сборная Узбекистана, в состав которой входят Шахзада Ибрагимова, Наргиза Джуманиязова, Нилуфар Аъзамова, Мумтоза Исхакзода, Мария Пак и Хуршида Абдурауфова, заняла вторую позицию, пропустив вперёд команду Болгарии. Третье место досталось гимнасткам из Казахстана.
Далее в программе соревнований были индивидуальные упражнения с булавами. Золотую медаль снова завоевала Тахмина Икромова с результатом 31.5 балла. Второе место заняла Екатерина Веденеева из Словении — 31,25 балла, третье место — у Маргариты Колосов из Германии с 29,8 балла.
В упражнениях с лентой Тахмина Икромова завоевала бронзовую медаль — 28,95 баллов. Второе место у Дарьи Варфоломеев (Германия) — 29,10 баллов, первое — у Екатерины Веденеевой (Словения) — 30,15 баллов.
В групповых упражнениях с тремя лентами и двумя мячами Шахзада Ибрагимова, Наргиза Джуманиязова, Нилюфар Аъзамова, Мумтоза Исхакзода, Мария Пак и Хуршида Абдурауфова поднялись на высшую ступень пьедестала почёта, обойдя сборную Казахстана и Болгарию.