Ўзбекистон Яманда БМТ воситачилигида икки ойлик сулҳ ва ўт очишни тўхтатиш эълон қилинганини олқишлайди. Тегишли баёнот мамлакат Ташқи ишлар вазирлиги томонидан эълон қилинди.
«Ҳарбий ҳаракатларга вақтинчалик мораторий, шунингдек, ушбу мамлакатда қонунийликни таъминлаш учун кўрсатилган қатъият Яманда кенг қамровли тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш йўлида муросага эришиш учун зарур шарт-шароитларни яратади деб ҳисоблаймиз», — дейилади баёнотда.
«Биз барча курашаётган томонларни ихтилофни мулоқот ва дипломатик йўл билан ҳал қилиш учун вазмин бўлишга ва сиёсий ирода кўрсатишга чорлаймиз», -дея қайд этди ТИВ.
БМТ материалларига кўра, етти йилдан ортиқ вақтдан бери Яманда Саудия Арабистони бошчилигидаги ҳукуматпараст коалиция ва исёнчи ҳутий гуруҳлари ўртасида қуролли қарама-қаршилик давом этмоқда.
Яманда икки ойлик сулҳ ҳақидаги келишув 1 апрель куни имзоланган эди. Томонлар Яман ичида ва унинг чегаралари яқинида ҳаво, қуруқлик ва денгиздаги барча ҳужум операцияларини тўхтатишга келишиб олдилар.
Улар, шунингдек, ёнилғи ортилган кемаларнинг Ҳудайда портига кириши ва Сана аэропортида тижорат рейсларини амалга оширишга ҳам келишиб олдилар.

Узбекистан приветствует объявление двухмесячного перемирия и прекращение огня в Йемене при посредничестве ООН. Соответствующее заявление опубликовало Министерство иностранных дел страны.
«Полагаем, что временный мораторий на военные действия, а также решимость в твёрдой поддержке законности в этой стране создадут необходимые предпосылки для поиска компромиссов во имя установления всеобъемлющего мира и стабильности в Йемене», — говорится в заявлении.
«Призываем все противоборствующие стороны к проявлению сдержанности и политической воли к урегулированию конфликта посредством диалога и дипломатии», — подчёркивается в заявлении МИДа.
На протяжении более семи лет в Йемене продолжалось вооружённое противостояние между проправительственной коалицией, возглавляемой Саудовской Аравией, и мятежными формированиями хуситов, говорится в материалах ООН.
Соглашение о двухмесячном перемирии в Йемене было подписано 1 апреля. Стороны согласились прекратить все наступательные воздушные, наземные и морские операции внутри Йемена и вблизи его границ.
Они также договорились о том, что суда с топливом будут заходить в порт Ходейды, а коммерческие рейсы будут осуществляться в аэропорт Саны.