2022 йил 1 майдан бошлаб хорижий давлатлар фуқароларига Ўзбекистонда яшаш гувоҳномасини талаб қилмаган ҳолда, янги барпо этилаётган кўчмас мулк объектларини (бундан ер участкаси мустасно) сотиб олиш тарзида инвестиция киритиш ҳуқуқи берилди. Рўйхат Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади.
Бу президентнинг 8 апрелдаги «Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида»ги фармонида акс эттирилган.
Сармоя киритиладиган кўчмас мулк объектлари Тошкент вилояти, Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида — қурилиш даврида тузилган шартномаларга асосан қиймати 150 минг АҚШ доллари эквивалентидан, фойдаланишга қабул қилинган кўчмас мулк объектларида қиймати 180 минг доллар эквивалентидан кам бўлмаслиги керак. Бошқа ҳудудларда тегишли равишда 70 минг ва 85 минг доллардан кам бўлмаслиги лозим.
Бунда, мазкур бандда назарда тутилган кўчмас мулк объектларини сотиб олиш хорижий давлатлар фуқароларига Ўзбекистон Республикасида доимий рўйхатдан ўтиш ва яшаш гувоҳномасини олиш учун асос бўлмайди.
Фармон билан шунингдек, хорижий мамлакатлар фуқароларига кўчмас мулк сотиб олиш шарти билан Ўзбекистонда яшаш гувоҳномасини олиш учун талаб этиладиган кўчмас мулк қиймати миқдори Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳрида 400 мингдан 300 минг долларга эквивалентигача камайтирилди (бошқа ҳудудлар учун мазкур қиймат 100 мингдан 200 минг долларгачани ташкил қилади).

С 1 мая гражданам зарубежных государств разрешено вносить инвестиции в Узбекистан в форме приобретения строящихся новых объектов недвижимого имущества (за исключением земельных участков) без истребования вида на жительство в стране. Перечень объектов будет утверждаться правительством. Об этом говорится в указе президента от 8 апреля «Об очередных реформах по созданию условий для стабильного экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора».
Стоимость объектов недвижимости для инвестиций должна составлять (в соответствии с договорами, заключенными в период строительства) в Ташкенте, Самарканде и Ташкентской области не менее эквивалента 150 тысяч долларов США, а объектов, принятых в эксплуатацию, — 180 тысяч. Для других регионов сумма составляет 70 тысяч и 80 тысяч долларов соответственно.
Приобретение недвижимости по этой схеме не является основанием для получения постоянной регистрации и вида на жительство в Узбекистане.
Указом также уменьшена сумма стоимости недвижимости в Ташкенте и Ташкентской области, путём приобретения которой можно получить вид на жительство в Узбекистане, — с 400 тысяч до 300 тысяч долларов (для других регионов сумма составляет от 100 тысяч до 200 тысяч долларов). Право получения вида на жительство таким способом имеют граждане 111 стран.
С 1 мая иностранцы будут платить в Узбекистане налог на доходы физических лиц по ставке 12% (раньше было 20%). Исключение — дивиденды, проценты и доходы от фрахта.