Қишлоқ хўжалиги вазирлиги мутахассислари март ойидаги ноқулай об-ҳаво шароитининг қишлоқ хўжалигига таъсирига оид дастлабки ўрганиш натижаларини эълон қилди, дея хабар берди вазирлик матбуот хизмати.
Мевали боғларнинг куртак новдалари қисман зарарланган, узумзорлар, эртаки экилган картошка ва сабзавот экинларига совуқ таъсир қилмаган
Март ойида мамлакатга совуқ ва нам ҳаво оқимининг кириб келиши оқибатида ҳароратнинг кескин пасайиши ҳамда ёғингарчилик кўп кузатилди. Совуқ ҳаво ва ёғингарчиликлар айрим ҳудудларда мевали боғларнинг куртак новдаларига қисман салбий таъсир кўрсатган. Мамлакатдаги узумзорлар, эртаки экилган картошка ва сабзавот экинларига эса совуқ таъсир этмаганлиги аниқланди.
Фото: Қишлоқ хўжалиги вазирлиги.
Вилоятлар кесимида олинган маълумотлар таҳлили қуйидагича:
Фарғона водийсида ўрикнинг эртапишар навлари Андижон вилоятида 19 фоиз, Наманганда 10 фоиз ва Фарғонада 18 фоиз, гилоснинг эртапишар навлари Наманганда 2,4 фоиз, бодомнинг эртапишар навлари Андижонда 17 фоиз, Наманганда 19 фоиз ва Фарғонада 23 фоиз;
Жанубий ҳудудларда, хусусан Қашқадарё вилоятида гилоснинг эртапишар навлари 9 фоиз, шафтолининг эртапишар навлари 9 фоиз, олхўрининг эртапишар навлари 15 фоиз, бодомнинг эртапишар навлари 18 фоиз;
Марказий ҳудудларда ўрикнинг эртапишар навлари Бухоро вилоятида 6,7 фоиз, Жиззахда 17 фоиз, Навоийда 19 фоиз, Самарқандда 10 фоиз, Сирдарёда 17 фоиз ва Тошкентда 10 фоиз, гилоснинг эртапишар навлари Навоийда 6,5 фоиз ва Тошкентда 2,4 фоиз, шафтолининг эртапишар навлари Навоийда 8 фоиз ва Самарқандда 5 фоиз, олхўрининг эртапишар навлари Сирдарёда 3 фоиз ҳосилли майдонга нисбатан зарарланганлиги аниқланди.
Шимолий ҳудудлар Хоразм вилояти ва Қорақалпоғистон Републикасида ушбу мевали дарахтлар зарарланмаган.
Илмий манбаларга кўра, дарахтларнинг совуққа чидамлилик даражаси мева тури ва навининг биологик хусусиятига боғлиқ. Шу сабабли, мевали боғларнинг турлари ва навларига қараб, апрель-май ойида дарахтларнинг ҳосил тугиш (ғўралаш) фазасида кутилаётган ялпи ҳосилдорлик бўйича апробация ўтказилади ва ҳосил етиштириш ҳажмлари белгилаб олинади.
Бугунги кунда аграр соҳа олимлари томонидан эрта гуллаб пишадиган ва совуққа чидамли навларни яратишда илмий ишлар олиб борилаётганлиги таъкидланди.
Туну-кун фаолият юритган Республика штаби
Баҳор ойларида мамлакат ҳудудига кириб келган совуқ ҳаво ҳарорати таъсиридан қишлоқ хўжалиги экинлари, мевали боғлар ва узумзорларни асраш мақсадида қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев бошчилигида туну-кун ишлайдиган Республика штаби ҳамда ҳудудий штаблар ташкил қилиниб, ишонч телефонлари ва Telegram каналлар орқали узвий алоқа йўлга қўйилди. Соҳа олимлари ва мутахассислари томонидан қишлоқ хўжалиги экинларини нам ва совуқ ҳаво ҳарорати таъсиридан асраш бўйича илмий асосланган тавсиялар ишлаб чиқилиб, жойларга етказилди.
Шунингдек, Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар Миллий маркази тизимдаги илмий муассасалардан жами 67 нафар олим ва мутахассис бириктирилди.
Ишчи гуруҳлар серёғин, мураккаб об-ҳаво шароитида ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитини инобатга олиб, баҳорги дала ишларини ва ғалла майдонларида агротехник тадбирларни ўтказиш, қишлоқ хўжалиги экинларини нам ва совуқ ҳаво ҳарорати таъсиридан асраш бўйича туманлар ҳудудларида фермер ва деҳқон хўжаликлари иштирокида кўргазмали семинарлар ташкил этди.
Жорий йил март ойининг 3 декадасида Республикада мавжуд 338 минг гектар (248 минг га фермер хўжаликларида, 90 минг га аҳоли томорқасида) мевали боғларнинг (ўрик, шафтоли, бодом, олча) 77 минг гектари (22%) гуллаган ҳамда 182 минг гектар узумзорларнинг (130 минг га фермер хўжаликларида, 52 минг га аҳолида) 42 минг гектари (23%) тупроқдан очилиб, куртаклаган эди.
Ушбу боғ ва узумзорларни совуқдан асраш мақсадида ҳудудларда ҳаво ҳарорати +2 даража иссиқдан паст бўлган жойларда 17 мартдан 23 мартга қадар 74,4 минг гектар мевали боғ ва узумзорларга сув қўйилди, 117,4 минг гектарида хашак, похол, шох-шаббалардан тайёрланган уюмлар тўпланиб тутатилди. Бундан ташқари, 8 404 гектар боғларда гуллаш фазасини кечиктириш учун махсус препаратлар билан ишлов берилди.
Эртаки сабзавот ва картошка майдонларида илиқ ҳароратни ушлаб туриш учун 22 мартдан 23 мартга ўтар кечаси 2,1 минг гектар майдонга сув қўйилди, шох-шабба уюмлари тўпланиб тутатилди.
Шунингдек, 20,7 минг гектар қишлоқ хўжалиги экинлари енгил суғорилди, 5,4 минг гектар майдонга плёнка ёпилди, 16,1 минг гектар дала четларида хашак уюмлари тутатилди.

Специалисты Министерства сельского хозяйства Узбекистана озвучили результаты предварительного изучения неблагоприятного воздействия погодных условий в марте на сельхозкультуры, сообщили в пресс-службе ведомства.
В марте из-за проникновения в страну потока холодного и влажного воздуха часто наблюдалось резкое понижение температуры и выпадение обильных осадков. Заморозки и осадки в некоторых районах оказали частичное негативное влияние на деревья с распустившимися почками во фруктовых садах. Виноградники, раннеспелый картофель и овощи не пострадали, отметили в Минсельхозе.
Фото: Минсельхоз.
Анализ полученных данных по регионам выглядит следующим образом:
Ферганская долина: в Андижанской области повреждённая часть раннеспелого абрикоса составила 19% по отношению к общей земельной площади, засаженной этим видом фруктовых деревьев, в Наманганской области — 10%, в Ферганской области — 18%; скороспелые сорта вишни в Наманганской области — 2,4%, скороспелые сорта миндаля в Андижанской области — 17%, в Наманганской области — 19% и в Ферганской области — 23%;
Южные регионы, в частности, Кашкадарьинская область: раннеспелые сорта вишни — 9%, скороспелые сорта персика — 9%, скороспелые сорта сливы — 15%, раннеспелые сорта миндаля — 18%;
Центральные регионы: раннеспелые сорта абрикосов в Бухарской области — 6,7%, в Джизакской области — 17%, в Навоийской области — 19%, в Самаркандской области — 10%, в Сырдарьинской области — 17% и в Ташкентской области — 10%; ранние сорта черешни в Навоийской области — 6,5%, в Ташкентской области — 2,4%; раннеспелые сорта персика: в Навоийской области — 8%, в Самаркандской области — 5%, раннеспелые сорта сливы в Сырдарьинской области — 3%.
Северные регионы: в Хорезмской области и Каракалпакстане эти плодовые деревья не повреждены.
Согласно научным источникам, степень морозостойкости деревьев зависит от вида плодов и биологических особенностей сортов. Поэтому в зависимости от видов и сортов в апреле-мае в плодовых садах проводят апробацию по ожидаемому валовому урожаю в фазе плодоношения, и определяют объёмы выращивания.
Отмечается, что сегодня учёные в области сельского хозяйства работают над созданием скороцветущих, скороспелых и морозостойких сортов.
Круглосуточная работа республиканского штаба
В целях защиты сельхозкультур, садов и виноградников от воздействия заморозков в весенний период был создан Республиканский штаб и региональные штабы во главе с министром сельского хозяйства Жамшидом Ходжаевым, а также налажена непрерывная связь по телефонным линиям доверия и телеграм-каналам. Ученые и специалисты отрасли разработали научно обоснованные рекомендации по защите сельскохозяйственных культур от воздействия влажных и холодных температур, которые были доставлены на места.
Кроме того, было прикреплено 67 учёных и специалистов из научных учреждений системы Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве.
Рабочие группы в районах организовали показательные семинары с участием фермеров и дехкан по весенне-полевым работам и проведению агротехнических мероприятий на зерновых полях, защите сельскохозяйственных культур от воздействия влажной погоды и заморозков с учётом почвенно-климатических условий каждого региона.
В третьей декаде марта в Узбекистане зацвело 77 га (22%) садов (абрикосы, персики, миндаль, черешня) из 338 тысяч га (248 тысяч га — фермерских хозяйств, 90 тысяч га — приусадебных участков), а также 42 тысячи га (23%) виноградников из 182 тысяч га (130 тысяч га — фермерских хозяйств, 52 тысяч га — приусадебных участков) выкопано из почвы и пустило почки.
В целях защиты этих садов и виноградников от заморозков с 17 по 23 марта при температуре ниже +2 градусов Цельсия было орошено 74,4 тысячи га садов и виноградников, а на 117,4 тысячи га посадки окурили собранными в кучу сеном и соломой. Кроме того, 8404 га садов обработали специальными препаратами для задержки фазы цветения.
Для поддержания тёплой температуры засаженные ранними овощами и картофелем поля в ночь с 22 на 23 марта 2,1 тыс. га гектаров были орошены, а также окурены хворостом.
К тому же было поверхностно орошено 20,7 тысячи га сельскохозяйственных угодий, покрыто пленкой — 5400 га, окурено — 16,1 тысячи га.