Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчиси Тим Торлот Alter Ego лойиҳасига берган интервьюсида Ўзбекистондаги сўз эркинлиги билан боғлиқ вазият ҳақида гапирди.
Унинг сўзларига кўра, кўп жиҳатдан сўз, матбуот эркинлиги мамлакатдаги ислоҳотлар жараёнининг асосий ютуқларидан биридир.
«Биз бу интервьюни олти йил олдин қила олишимизга ишончим комил эмас. Агар қила олганимизда ҳам, сиз бошқа саволлар берар эдингиз, мен эса бошқача жавоблар берардим. Ва бу узоқ давом этмайди. Ва бу ҳамма нарса қандай ўзгарганига чинакам ишонарли мисолдир», — деди у.
Шунингдек, Тим Торлот жонли блогосферанинг пайдо бўлишини, чинакам мустақил оммавий ахборот воситалари, мустақил журналистлар, қизиқарли онлайн-медианинг (Газета.uz, Kun.uz, ахборот агентликлари ва бошқалар) пайдо бўлишини улкан ўзгариш деб атади.
«Буларнинг барчаси оптимизмни илҳомлантиради. Ва улар чинданам муҳим роль ўйнайди. Бутун ислоҳот жараёнида ОАВларнинг роли ҳақиқатни айтиш, мамлакатда бўлаётган барча яхши-ёмон воқеаларни ёритиш, ҳокимиятни жавобгарликка тортиш, балки ҳукуматнинг халқ билан муваффақиятли мулоқот қилишига ва ўзининг вазифалари ҳақида гапириб беришига ёрдам бериш, ҳукумат билан ҳақиқий мунозараларни рағбатлантиришдан иборат. Шундай қилиб, кўплаб яхши ишлар бўлмоқда», — деди у.
Элчи, шунингдек, сиёсий маҳбус сифатида қамалган журналистларнинг озод этилиши умид уйғотувчи қадам, деб ҳисоблайди.
«Аммо мамлакатда матбуот ва сўз эркинлиги тўлиқ мавжуд деб айтиб бўлмайди. Очиғини айтганда, бу сўнгги бир неча йил ичида кўпроқ орқага кетган соҳалардан биридир. Лекин ижобий нарсалар ҳали ҳали ҳам кўп, мана биз ушбу интервьюни қиляпмиз. Менимча, ҳамма гап ҳукуматда эмас. Масалан, эркин фикрлайдиган журналистларга ҳужум қиладиган жуда ёқимсиз блогосфера пайдо бўлди. Бу вазиятни яхшиламайди», — деди у.
Британия дипломатик миссияси раҳбари журналистлар ва блогерлар унчалик гапиришни хушламайдиган муаммолар ҳали ҳам борлигини айтди.
«Биз журналистларни таъқиб қилиш, жумладан, жисмоний зўравонлик ҳолатларини кўряпмиз. Блогерлар ҳар доим ҳам провакацион бўлавермайдилар, лекин ҳар доим блогосфера билан биргаликда сиёсий спектрнинг барча томонларидан кескин муносабатлар айтилган ҳолатлар ҳам пайдо бўлиб туради», — деди у.
Унинг фикрича, қонун чиқарувчилар «нафрат нутқи», нафрат қўзғатиш, кибербуллинг (тармоқдаги безорилик) билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилиши керак, бироқ бу сўз эркинлигини чеклаб қўйиши шарт эмас.
«Барчамиз учун бу билан курашиш осон эмас. Хавфсизлик жиҳатидан, хусусан, зўравонлик экстремизми ва ОАВ эркинлиги ўртасидаги муносабатлар дунёнинг исталган мамлакатида фаол ва жуда қийин муҳокама мавзусидир», — деди Тим Торлот.
Элчи сўз эркинлигининг оптимал даражасини ҳам таърифлаб берди.
«Ўйлайманки, биз таъқиблардан қўрқмай, ўзимиз ҳақ деб ҳисоблаган нарсани айтишимиз, жамоат жойларида баҳслашиш, ўз нуқтаи назаримизни бошқалар олдида ҳимоя қилишимиз мумкин. Ва, бошқа томондан, рози бўлмаслик ҳуқуқига эга бўлишимиз. Қабул қилиб бўлмайдиган нарса бошланадиган чизиқ бор: зўравонликка чақирганингизда, айниқса, жамиятимизнинг ўзини ҳимоя қилишга қодир бўлмаган қатламларига нисбатан нафрат уйғотасиз, масалан, ирқий, этник ёки диний адоватни қўзғатасиз», — дея тушунтирди у. .
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил апрель ойида Ўзбекистон «Чегара билмас мухбирлар» ташкилотининг матбуот эркинлиги рейтингида бир поғона пастлаб, 180 давлат орасида 157-ўринни эгаллаганди. Индексдаги пасайиш 2018 йилдан бери биринчи марта содир бўлди. Мамлакатдаги вазиятни «қийин» дея баҳолаш давом этмоқда.

Посол Великобритании в Узбекистане Тим Торлоу в интервью проекту Alter Ego высказался о ситуации со свободой слова в Узбекистане.
По его словам, во многих смыслах свобода слова, свобода прессы — одно из главных достижений процесса реформ в стране.
«Не уверен, что шесть лет назад мы бы проводили это интервью. И даже если бы проводили, вы бы задавали другие вопросы, а я бы давал другие ответы. И долго бы оно не продлилось. И это действительно убедительный пример того, как всё изменилось», — отметил он.
Тим Торлоу также называл огромным изменением появление яркой блогосферы, появление по-настоящему независимых СМИ, независимых журналистов, интересные онлайн-медиа («Газета.uz», Kun.uz, информационные агентства и т. д.)
«Всё это вселяет оптимизм. И они играют жизненно важную роль. Роль СМИ во всём процессе реформ — говорить правду, освещать всё хорошее и плохое, что происходит в стране, привлекать власти к ответу, но также помогать правительству успешно коммуницировать с народом и рассказывать о своих задачах, поощрять реальные дебаты с правительством. Так что много хорошего происходит», — заявил он.
Посол также считает, что освобождение журналистов, которые были лишены свободы как политзаключённые, — обнадёживающий шаг.
«Но нельзя сказать, что в стране уже есть полная свобода прессы и свобода слова. Честно говоря, это одна из тех сфер, в которых за последние пару лет скорее произошёл откат назад. Хотя позитивного по-прежнему много, мы же всё-таки проводим это интервью. Не думаю, что дело именно в правительстве. Появилась достаточно неприятная блогосфера, которая атакует свободомыслящих журналистов, например. Это ситуацию не улучшает», — указал он.
Глава британской дипмиссии также заявил, что всё ещё есть проблемы, о которых журналисты и блогеры не очень хотят говорить.
«Мы видим случаи преследования журналистов, в том числе физическое насилие. Блогеры не всегда провокационны, но вместе с блогосферой всегда появляется место для резких высказываний со всех сторон политического спектра», — отметил он.
По его мнению, законодателям необходимо решить проблемы, связанные с «языком вражды», разжиганием ненависти, кибербуллингом (травлей в интернете), но для этого необязательно ограничивать свободу слова.
«Нам всем непросто с этим справиться. Отношения между безопасностью, в частности, касательно насильственного экстремизма, и свободой СМИ — предмет активной и очень трудной дискуссии в любой стране мира», — сказал Тим Торлоу.
Посол также описал оптимальный уровень свободы слова в его понимании.
«Думаю, оптимально мы должны иметь возможность, не боясь преследования, говорить то, что считаем правдой, вести споры в публичном пространстве, отстаивать свои взгляды перед другими. И, с другой стороны, иметь право не соглашаться. Есть линия, за которой начинается недопустимое: когда ты призываешь к насилию, разжигаешь ненависть, в частности против тех слоёв нашего общества, которые в меньшей степени способны себя защитить, например, разжигание расовой, этнической или религиозной ненависти», — пояснил он.
В апреле 2021 года Узбекистан занял 157-е место из 180 в рейтинге свободы прессы «Репортёров без границ», опустившись на одну позицию. Понижение в индексе произошло впервые с 2018 года. Ситуация в стране продолжает оцениваться как «сложная».