Давлат экология қўмитаси ва «MEGAWATT MOTORS» МЧЖ ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Бу ҳақда қўмита матбуот хизмати хабар берди.
Қўмитанинг автопарки аллақачон 10 та электромобил билан тўлдирилган бўлиб, келажакда кўмитанинг барча хизмат машиналарини электромобилларга алмаштириш режалаштирилган. Бундан ташқари, ушбу автомобилларни муқобил энергия манбалари ҳисобидан қувватлаш тизимини жорий қилиш режалаштирилган, дейилади хабарда.
Мамлакатда ҳар йили атмосфера ҳавосига 2,3 млн тоннага яқин зарарли чиқиндилар ташланади. Шунинг 60 фоизга яқини автотранспорт воситаларидан ажралаётган зарарли чиқиндилардир.

Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды заключил меморандум о сотрудничестве с компанией Megawatt Motors, занимающейся реализацией электромобилей. Об этом сообщила пресс-служба комитета.
Автопарк ведомства уже пополнился 10 электромобилями, а в будущем все служебные машины комитета планируется заменить на электрические. Кроме того, намечено внедрить систему зарядки этих автомобилей за счёт возобновляемых источников энергии, говорится в сообщении.
Ежегодно в Узбекистане в атмосферу выбрасывается около 2,3 миллиона тонн вредных веществ, около 60% этого объёма приходится на автотранспорт.