31 март куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида президент Шавкат Мирзиёев иқтисодий комплекс раҳбарларига макроиқтисодий барқарорликни сақлаб қолиш бўйича таъсирчан чораларни давом эттиришга кўрсатма берди. Бу ҳақда унинг матбуот котиби хабар қилди.
Бунинг учун ҳудуд ва тармоқ харажатларини 10 трлн сўмга (МБнинг 1 апрелдаги курсига кўра, 877,5 млн доллар атрофида) қисқартириш талаб этилади.
Президент йил якунига қадар барча ҳокимлик, вазирлик ва идораларга қуйидагиларни тақиқлади:
• молиявий манбаси аниқ бўлмаган қурилишларни бошлашни;
• бино таъмирлаш, автомобиль, мебель, офис анжомлари харид қилиш каби қўшимча харажатларни амалга оширишни.
Бош прокуратурага бюджет ташкилотларида ушбу харажатларнинг олдини олиш устидан тизимли назорат ўрнатиш ва вилоят кесимида ҳар ҳафта президентга ахборот бериш топширилди.
«Бу — маблағлар олиб қўйилади, дегани эмас. Барча иқтисод қилинган маблағлар ушбу ҳудуд ва тармоқнинг ривожлантириш дастурига йўналтирилади», — деди Шавкат Мирзиёев.
Аввалроқ, давлат раҳбари мазкур йиғилишда ҳудуд ва тармоқлар раҳбарларига 2022 йил 1 апрелдан бошлаб давлат дастурларидан ташқари бюджетдан ссуда бериш ва банкларга депозит қўйишни тўхтатишга ҳам топшириқ берганди.
Бундан ташқари, президент уч кун муддатда шакар, ун, ёғ, гўшт, чой, болалар овқатлари, сут маҳсулотлари каби озиқ-овқат маҳсулотлари импортига акциз солиғи ва божхона божларини қайта кўриб чиқиш вазифасини юклади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 31 марта поручил руководителям экономического комплекса продолжить действенные меры по поддержанию макроэкономической стабильности, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Для этого потребуется сокращения расходов регионов и отраслей на 10 трлн сумов (около 877,5 млн долларов по курсу ЦБ на 1 апреля).
До конца года президент категорически запретил всем хокимиятам, министерствам и ведомствам:
- начинать строительство без конкретного источника финансирования;
- осуществлять дополнительные расходы, такие как ремонт здания, покупка автомобилей, мебели и офисной техники.
Генеральной прокуратуре поручено установить систематический контроль за недопущением этих расходов в бюджетных организациях и еженедельно информировать президента.
«Это не означает, что средства будут изъяты. Все сэкономленные средства будут направлены на программу развития регионов и отраслей», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Руководителям регионов и отраслей также поручено с 1 апреля прекратить выдачу ссуды из бюджета (за исключение госпрограмм) и размещать депозиты в банках. Они должны провести расчёты и разработать свои планы в течение трёх дней.
Как мы сообщали ранее, на этом же совещании президент поручил пересмотреть ставки акцизов и таможенных пошлин на импорт сахара, муки, масла, мяса, чая, детского питания и молочных продуктов, а также сообщил о стабилизации валютного рынка и курса сума.