Тошкентнинг Олмазор туманида жойлашган Абдулла Қодирий номидаги истироҳат боғи душанба куни уч ойлик реконструкция ишларига ёпилди. 5 март куни яшил ҳудудни янгилаш лойиҳаси ОАВ ва жамоатчиликка тақдим этилди. Боғни реконструкция қилиш Olmazor Business City бизнес маркази ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги маблағлари ҳисобидан амалга оширилмоқда.
Фото: Olmazor Business City.
Майдони 8 гектар бўлган боғ ҳудудининг ярми Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг сайёр йиғилиши баённомаси ва ҳоким қарори асосида шаҳар ҳокимлиги ҳузуридаги Olmazor Business City дирекцияси балансига тезкор бошқарув ҳуқуқига ўтказилган, дея хабар қилди дирекция «Газета.uz»га. Шунингдек, Olmazor Business City боғни реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш бўйича буюртмачи сифатида белгиланган.
Президентнинг 2018 йил августдаги қарорига кўра Business City ишбилармонлик марказларини ташкил этиш тўғрисида қарорлар маҳаллий ҳокимият органлари томонидан қабул қилинади. Марказларни ташкил этишдан мақсад аҳоли пунктларининг архитектура қиёфасини яхшилаш ва уларни ободонлаштириш, туристик йўналишларда замонавий иншоотлар қуриш, шунингдек, шаҳарларнинг инвесторлар учун жозибадорлигини ҳамда аҳоли ва туристларга хизмат кўрсатиш даражасини оширишдан иборат.
Лойиҳа тақдимотида Olmazor Business City директори Умид Умаров пиёдалар йўлакларини янгилаш, югуриш ва велосипед йўлаклари, болалар ва спорт машғулотлари учун майдонлар яратиш, суғориш тизимини модернизация қилиш, ахлат қутилари, ўриндиқлар, чироқлар ўрнатиш вазифаси турганини таъкидлади. Боғдаги микроиқлимни сақлаш учун кичик канал таъмирланади. Боғга туташ фуқаролар йиғинлари тадбирларини ўтказиш учун кичик савдо дўкончалари ва амфитеатр ҳам барпо этилади.
Умид Умаров истироҳат боғида карусел ва аттрационлар учун жой йўқлигини таъкидлади. «Бу ер экопарк бўлади», — деди у.
Марказ директори ҳудудни ободонлаштириш ишлари Ўзбекистон ландшафт дизайни уюшмаси билан ҳамкорликда амалга оширилишини қўшимча қилди. Боғда иш бошланишидан олдин яшил фонд инвентаризация қилинди. Бугунги кунда бу ерда 1584 туп дарахт, жумладан, багряник, қарағай, тут, эман, каштан, япон софораси, чинор, арча, тол, қайрағоч, мевали дарахтлар ўсмоқда.
Тақдимот куни ОАВ вакиллари ва блогерлар ҳам 100 га яқин дарахт, жумладан, каталпа, шумтол, чинор, акация, лола дарахти, қайин ва ҳинд лилаги каби кўчатлар ўтқаздилар. Ўсимлик турлари Ландшафт дизайни ассоциацияси тавсияси асосида танланган.
Умид Умаровнинг маълум қилишича, боғ реконструкция қилиш учун уч ой муддатга ёпилади. Лойиҳачилар, унинг сўзларига кўра, захира вақт ҳам олишган. «Асосий вақт ирригация тизимини реконструкция қилишга сарфланмоқда, чунки ҳудуд жуда катта», — деди у.
Ўсимлик ва ҳайвонот дунёсини муҳофаза қилиш бўйича Индиго жамияти вакили Павел Волков буюртмачидан дарахтларга яхши ғамхўрлик қилишни сўради. У «Дўстлик» боғида (собиқ Бобур боғи) суғориш тизимини модернизация қилиш жараёнида ишчилар ўсимликларнинг илдиз тизимига зарар етказганини эслади.
«Ушбу боғни реконструкция қилиш Ландшафт дизайни ассоциацияси билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда. Биз профессионаллар сифатида бу лойиҳани бошиданоқ назорат қиламиз, — дея жавоб берди ассоциация раҳбари Татяна Югай. — Айланиб кўрдик. Жуда кўп дарахтлар касал. Барча дарахтларни бирдек сақлаш шарт эмас. Агар дарахт 30−40 фоизга шикастланган бўлса, янада самаралироғи, парк учун бу дарахтни олиб ташлаш ва катта соғлом дарахтларни экиш яхшироқдир. Қаранг, биз кўчатлар олиб келдик. Ҳали бу энг каттаси эмас — беш метр. Жуда яхши ўлчамдаги маҳаллий дарахтларни экиш ҳам мумкин. Беш-олти йиллик кўчатлар. Йўлаклар ёқасидаги бутун яшил майдоган дарахтлар ўтқазилади».
Абдулла Қодирий боғида кенг кўламли реконструкция ишлари бошланиши ҳақида 2019 йил сентябрь ойи ўрталарида эълон қилинган эди. Президент Шавкат Мирзиёев 2018 йил август ойида боғга ташрифи чоғида уни реконструкция қилишни топширганди.
2019 йилнинг ноябрида боғни унга номи берилган ёзувчи яшаган даврни акс эттирувчи этношаҳарга айлантириш режалаштирилаётгани маълум бўлди.
2021 йилнинг баҳорида Hampton by Hilton бренди остида иккинчи меҳмонхона қурилиши ҳақида хабар берилган эди. Tashkent Park Abdula Kodiri Абдулла Қодирий боғи ичида жойлашади. Қурувчи ваинвестор Қозоғистон BI Group ҳисобланади.
Ёзда истироҳат боғига ташриф буюрган Экологик партия вакиллари «унинг чиқиндихонага айлангани, инвесторларга берилган участкалардаги дарахтлар қуриб қолганини» айтишган эди.

Парк имени Абдуллы Кадыри в Алмазарском районе Ташкента закрылся на трёхмесячную реконструкцию в понедельник. Проект обновления зелёной зоны был представлен СМИ и общественности 5 марта. Реконструкция парка осуществляется за счет средств делового центра Olmazor Business City и хокимията Ташкента.
Фото: Olmazor Business City.
Половина территории парка площадью 8 га была передана на баланс дирекции Olmazor Business City при хокимияте города на праве оперативного управления на основании протокола выездного собрания Кабинета министров Узбекистана и решения хокима, сообщили «Газете.uz» в дирекции. Olmazor Business City также определён заказчиком работ по реконструкции и капитальному ремонту парка.
В августе 2018 года президент подписал постановление, согласно которому решение о создании деловых центров Business City принимается органами власти на местах. Цель центров — улучшение архитектурного облика населённых пунктов и их благоустройство, строительство современных объектов на туристических маршрутах, а также повышение привлекательности городов для инвесторов и уровня сервиса для жителей и туристов.
В ходе презентации проекта директор Olmazor Business City Умид Умаров отметил, что стоит задача обновить тротуары, создать беговые и велосипедные дорожки, детские и воркаут-площадки, модернизировать систему полива, установить урны, скамейки и фонари. Для поддержания микроклимата в парке будет отремонтирован небольшой канал. Здесь также появятся небольшие торговые киоски и амфитеатр для проведения мероприятий прилегающих к парку махаллинских сходов граждан.
Умид Умаров подчеркнул, что в парке культуры и отдыха не место каруселям и аттракционам. «Это будет экопарк», — сказал он.
Директор центра добавил, что озеленение территории будет осуществляться совместно с Ассоциацией ландшафтного дизайна Узбекистана. Перед началом работ в парке была проведена инвентаризация зелёного фонда. Сегодня здесь насчитывается 1584 дерева, среди которых багрянник, сосна, тутовник, дуб, каштан, японская софора, чинара, арча, ива, карагач и фруктовые деревья.
В день презентации представители СМИ и блогеры также посадили порядка 100 деревьев, в том числе катальпы, ясени, клёны, акации, тюльпановые деревья, берёзы и индийская сирень. Виды растений были выбраны с учётом рекомендация Ассоциации ландшафтного дизайна.
Умид Умаров сообщил, что парк закроется на реконструкцию на трёхмесячный срок. Проектировщики, по его словам, взяли время с запасом. «Основной срок уходит на реконструкцию системы полива, потому что территория очень большая», — сказал он.
Представитель общества защиты флоры и фауны «Индиго» Павел Волков попросил заказчика бережно отнестись к деревьям. Он напомнил, что в ходе модернизации системы полива в Парке Дружбы (бывший Парк Бабура) рабочие повредили корневую систему растений.
«Реконструкция этого парка производится совместно с Ассоциацией ландшафтного дизайна. Мы как профессионалы будем с самого начала весь этот проект курировать, — ответила глава ассоциации Татьяна Югай. — Мы сделали обход. Очень много деревьев больных. Не стоит вопрос все деревья как один сохранить. Если дерево процентов на 30−40 повреждено, намного эффективнее, лучше для парка это дерево убрать и посадить большие здоровые деревья. Посмотрите, мы привезли саженцы. И это ещё не самые крупные — метров по пять. Есть возможность сажать местные деревья очень хорошего размера. Пяти-шестилетние саженцы. Вся зелёная зона вдоль дорожек будет засажена деревьями».
Осенью 2019 года хокимият Ташкента сообщал, что на территории парка площадью 16 га планируется построить библиотеку, школу творчества, этно-парк и этно-городок с торговыми рядами и мастерскими ремесленников. Парк должен был отражать дух времени, в котором жил и творил Абдулла Кадыри. Кроме того, здесь планировалось построить отель японской компании H. I. S. Hotel Holding, однако в марте 2021 года здесь решено построить гостиницу Hempton by Hilton Tashkent Park Abdula Kodiri. Застройщик и инвестор — казахстанская BI Group.
Летом прошлого года представители Экологической партии, посетив парк, заявили, что он «превратился в свалку, а деревья из лотов, предоставленных инвесторам, засохли».
В феврале Управление экологии Ташкента сообщило о незаконной пересадке 64 деревьев из парка. В отношении китайской компании Wan Li, пересадившей деревья, назначен штраф в 1,35 млн сумов. Ущерб растительному миру оценён в 7,6 млн сумов.