Жанубий Кореяда 9 март куни бўлиб ўтган президентлик сайловлари натижалари эълон қилинди. Асосий мухолифат партияси — Фуқаролик кучлари номзоди Юн Сок Ёл беш йиллик муддатга давлат раҳбари этиб сайланди, деб хабар бермоқда The Korea Times.
Мамлакатнинг собиқ бош прокурори ҳукмрон Бирлашган Демократик партиядан номзод Ли Чжэ Мёндан бир фоизга ҳам камроқ фарқ билан ўзган ҳолда умумий овозларнинг қарийб 48 фоизини (тахминан 16 млн) қўлга киритди. Сайловчиларнинг 77 фоиздан ортиғи иштирок этди. Сайлов куни дам олиш куни деб эълон қилинди. Коронавирус билан касалланганлар учун алоҳида овоз бериш ташкил этилди.
Фото: The Korea Times.
Сайловдан бир ҳафта олдин марказчи Халқ партиясидан учинчи энг оммабоп номзод Ан Чул Су ўз номзодларини Юн Сок Юл билан бирлаштиришини эълон қилди.
Кетма-кет 15-сайловдан сўнг Миллий Ассамблеяда сўзга чиққан 61 ёшли Юн Сок Ёл натижани шахсий ёки партиянинг ғалабаси эмас, балки «халқнинг ғалабаси» деб атади. У бошқа номзодларга миннатдорчилик билдириб, «халққа яхшироқ хизмат қилиш» учун Демократик партия билан ҳамкорлик қилишга ваъда берди.
Сайланган президент асосий эътиборни янги иш ўринлари яратиш, бизнес шароитларини яхшилаш, давлат органлари фаолиятини тартибга солиш ва коронавирус пандемияси фонида иқтисодиётни тиклашга қаратмоқчи.
Юн Сок Ёл 10 майдан бошлаб амалдаги президент Мун Чжэ Ин лавозимини эгаллайди. Бунгача у амалдаги президентдан янги президентга ваколатларни ўтказиш бўйича қўмита тузади.
Ҳукмрон партиядан номзод Ли Чжэ Мён Юн Сок Ёлни ғалабаси билан табриклади ва уни мамлакатни миллий бирликка эришиш учун бўлинишларни енгиб ўтишда ёрдам беришга ундади.

В Южной Корее объявлены итоги президентских выборов, прошедших 9 марта. Новым главой государства на пятилетний срок избран кандидат от главной оппозиционной партии «Гражданская сила» Юн Сок Ëль, сообщает The Korea Times.
Бывший генеральный прокурор страны набрал почти 48% голосов избирателей (около 16 миллионов), менее чем на процент опередив кандидата от правящей Объединённой демократической партии Ли Чжэ Мёна. Явка на выборах составила более 77%. День выборов был объявлен выходным. Для болеющих коронавирусом было организовано отдельное голосование.
Фото: The Korea Times.
За неделю до выборов третий по популярности кандидат от центристской «Партии народа» Ан Чхоль Су заявил о слиянии кандидатур с Юн Сок Ëлем.
Выступая в Национальной ассамблее по итогам 15-х по счёту выборов, 61-летний Юн Сок Ëль назвал результат «победой народа», а не личной победой или победой одной из партий. Он поблагодарил других кандидатов и пообещал сотрудничество с Демократической партией, «чтобы лучше служить народу».
Избранный президент намерен сконцентрироваться на создании новых рабочих мест, улучшении условий для бизнеса, оптимизации государственных органов и экономическом восстановлении на фоне пандемии коронавируса.
Юн Сок Ëль примет пост президента от действующего главы государства Мун Чжэ Ина 10 мая. До этого он сформирует комитет по передаче полномочий от действующего президента новому.
Кандидат от правящей партии Ли Чжэ Мён поздравил Юн Сок Ëля с победой и призвал его помочь стране преодолеть разногласия для достижения национального единства.