Президент 7 март куни «Оила ва хотин-қизларни тизимли қўллаб-қувватлашга доир ишларни янада жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонга имзо чекди. Ҳужжат ЎзАда эълон қилинди.
Фармонга кўра, алимент тўловчининг бошқа ижро ҳужжатлари бўйича қарзи, жарималари ва ижро ҳаракатлари алимент тўловлари тўлиқ қоплангандан сўнг ундирилади.
Алимент мажбуриятларини бажаришдан бўйин товлаб келаётган ва қидирувга эълон қилинган шахслар тўғрисидаги маълумотларни мажбурий ижро органларининг расмий веб-сайтларида жойлаштириш, шунингдек, давлат ОАВларида эълон қилиш амалиёти жорий этилади. Бунда ушбу манбаларда қидирувдаги шахслар ва уларнинг мол-мулки тўғрисида маълумотга эга бўлган фуқароларга мажбурий ижро ва ички ишлар органларига хабар бериш имконияти яратилади.
Бундан ташқари, Адлия вазирлиги ва Бош прокуратурага 3 ой муддатда алимент тўловларини ундириш тизими самарадорлигини ошириш юзасидан қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш ва киритиш вазифаси юклатилди.
Қонунда алимент бўйича қарздорлик мавжуд бўлганда у тўлиқ бартараф этилгунига қадар қарздорнинг транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқини вақтинча чеклаш, қолаверса, қарздорга лицензия ва рухсат бериш хусусиятига эга бўлган давлат хизматларини вақтинча кўрсатмаслик назарда тутилади. Шунингдек, алимент бўйича қарздорлик мавжудлигини никоҳ тузиш учун монелик қиладиган ҳолат сифатида белгилаш кутилмоқда.
Мажбурий ижро бюроси ҳузурида юридик шахс ташкил этмаган ҳолда «Алимент тўловлари» давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади ва унга Мажбурий ижро бюросини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан 50 миллиард сўм ажратилади.
Суд қарори билан алимент тўлаш мажбурияти юклатилган шахслардан белгиланган маблағларни 3 ой ичида ундириш имкони бўлмаган ҳолларда «Алимент тўловлари» давлат мақсадли жамғармаси маблағлари алимент тўловлари бўйича шаклланган қарздорликни бир йўла тўлаш учун йўналтирилади. Кейинчалик алимент тўлаш мажбурияти юклатилган қарздордан суд қарорисиз мажбурий тартибда ундириб олинади.
Бош прокуратура (Н.Т. Йўлдошев) ва Молия вазирлиги (Т.А. Ишметов) икки ой муддатда «Алимент тўловлари» давлат мақсадли жамғармаси фаолиятини йўлга қўйиш, жамғарма маблағлари ҳисобидан алимент тўловларидан қарздорлик тўланадиган ҳолатлар ва шахслар тоифасини белгилаш тартибини назарда тутувчи Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Эслатиб ўтамиз, президент Шавкат Мирзиёев мазкур ўзгаришлар ҳақида 1 март куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида маълум қилганди. Ўшанда давлат раҳбари 172 минг нафар ота ўз фарзанди учун алимент тўламагани, бугунги кунда жами 115 млрд сўм қарздорлик мавжудлигини танқид қилганди.
Алимент тўламаганлиги сабабли транспорт воситасини ҳайдашга чекловлар ўрнатилиши бўйича янгиликлар эса илк бор 2021 йилнинг октябрь ойи охирларида хабар қилинганди. Ўшанда айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш киритиш орқали бошқариш ҳуқуқи чекланган фуқароларнинг реестрини шакллантириш ва қарздор томонидан транспорт воситасини бошқарганлик учун маъмурий жавобгарлик белгилаш таклиф этилганди.
Mansur Xaydarov
Алимент тўлаётган фуқаро хайдовчилик орқасидан алимент тўлаётган бўлсачи? Унда у шўрлик қандай алимент тўлайди. Мени кечирасизу хадеб алимент тўлаётганларни қийнормасдан, турли хил чекловларни ўйлаб топгунча кўпроқ бўш иш ўринларини яратиш, уларни иш билан таъмилаш мақсадга муаофиқ бўларди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 марта подписал указ «О мерах по дальнейшему ускорению работы по системной поддержке семьи и женщин».
Согласно документу, при наличии у плательщика алиментных обязательств по иным исполнительным документам взысканные у него средства сначала направляются на полное погашение задолженности по алиментным платежам, а затем распределяются в порядке и очередности, определённых законодательством.
Штрафы, наложенные на должника в процессе исполнительных действий, а также расходы на их производство взыскиваются после полного покрытия текущей задолженности по алиментам.
Кроме того, внедряется практика размещения на официальных веб-сайтах органов принудительного исполнения, а также опубликования в государственных СМИ сведений о лицах, уклоняющихся от выполнения алиментных обязательств и объявленных в розыск. При этом граждане, обладающие информацией о разыскиваемых лицах и их имуществе, смогут сообщить о них в органы принудительного исполнения и внутренних дел через указанные источники.
Министерству юстиции и Генеральной прокуратуре поручено в трёхмесячный срок внести проект закона о повышении эффективности системы взыскания алиментных платежей (такой проект был разработан ещё в октябре 2021 года). При этом предусмотреть:
а) при наличии задолженности по алиментам до полного погашения задолженности:
- временное ограничение права должника на управление транспортом;
- временное неоказание должнику госуслуг лицензионного и разрешительного характера;
б) определение наличия задолженности по алиментам в качестве обстоятельства, препятствующего заключению брака.
Указом создаётся государственный целевой фонд «Алиментные платежи» при Бюро принудительного исполнения. На его счёт будут перечислены 50 млрд сумов за счёт средств Фонда развития БПИ.
Документом определяется, что при невозможности взыскания средств с лиц, на которые решением суда возложено обязательство по уплате алиментов, в течение трёх месяцев средства фонда направляются на единовременную оплату образовавшейся задолженности по алиментным, в последующем — взыскиваются с должника в принудительном порядке без решения суда.
На совещании под председательством президента в начале марта сообщалось, что сегодня в Узбекистане более 290 тысяч отцов обязаны платить алименты, но 172 тысячи из них отказываются выполнять свои обязательства перед детьми. В результате задолженность по алиментам превысила 115 млрд сумов.