Ушбу ҳафта давомида Ўзбекистон бўйлаб беқарор об-ҳаво кутилмоқда, дея хабар берди Ўзгидромет.
7 март кундуз куни Ўзбекистонда ҳаво ўзгариб туради, республика ҳудудларида куннинг иккинчи ярмида баъзи жойларда ёмғир ёғади. Ҳаво ҳарорати +13…+18 даражани ташкил этади.
Кейинчалик, иш ҳафтасининг охиригача, Эрон ва Каспий денгизи ҳудудларидан бир қатор нам ҳаво массалари кириб келиши ҳисобига республика ҳудудлари бўйича беқарор об-ҳаво сақланиб туради.
Фақат 10 мартда республика ҳудудларининг катта қисмида ёғингарчилик кутилмайди, ҳафтанинг қолган кунларида барча вилоятлар бўйлаб турли жадалликдаги ёмғирлар танаффус билан ёғади. Қорақалпоғистонда, Хоразм, Бухоро ва Навоий вилоятларида ёмғир камроқ ва орадаги танаффус узоқ бўлади.
10−11 мартда баъзи жойларда шамол тезлиги 17−22 м/с гача кучайиши мумкин.
Ҳафтанинг биринчи ярмида ҳаво ҳарорати +11…+16 даража илиқ атрофида бўлиб, иккинчи ярмида эса +18…+21 даражагача гача кўтарилади.
Шунингдек, 12−13 март дам олиш кунларида ҳам ёмғирли об-ҳавонинг беқарорлиги сақланиб туриши айтилмоқда.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ёғингарчилик ёмғир ва қор кўринишида ёғиши ҳамда қор кўчкиси хавфини яратиши мумкин.

Днем 7 марта по территории Узбекистана ожидается переменная облачность, по областям Ферганской долины в первой половине дня, по остальной территории страны во второй половине дня местами пройдут дожди, сообщила пресс-служба Узгидромета.
По Каракалпакстану, Хорезмской области в первой половине дня местами пройдут небольшие осадки в виде дождя и снега. Температура воздуха составит +13…+18 градусов.
В дальнейшем до конца рабочей недели по территории Узбекистана сохранится неустойчивый характер погоды, вызванный выходом серии влажных облачных массивов с зарубежного юга и с районов Каспийского моря.
Лишь 10 марта по большей части территории Узбекистана ожидается погода без осадков, в остальные дни этой недели дожди с перерывами разной интенсивности ожидаются по всем областям страны.
По Каракалпакстану, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областям дожди будут выпадать реже и перерывы в осадках будут продолжительными.
10−11 марта местами возможно усиление ветра до 17−22 м/с. В первой половине недели температура воздуха будет в пределах +11…+16 градусов, во второй половине температура повысится до +18…+21.
В горных районах республики осадки будут выпадать в виде дождя и снега, это создаёт опасность схода снежных лавин, подчеркнули в Узгидромете.