28 февраль куни Тошкент вақти билан тахминан 17:15 да Польшанинг Катовице шаҳридан «Uzbekistan Airways «АЖ махсус самолёти Украинадан эвакуация қилинган фуқароларимиз билан учиб кетди. Бу ҳақда Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигининг расмий вакили хабар берди.
Улар орасида аёллар, болалар, талабалар ва турли соҳалар ходимлари бор.
Айни пайтда «Карчова» назорат-ўтиш пунктида Украинанинг Львов шаҳридан келган Ўзбекистон фуқаролари учун тўпланиш нуқтаси ташкил этилди. Шу муносабат билан, бугун кун давомида юртдошларимизни олиб кетиш учун яна бир махсус самолёт ташкил этилади.
«Дунё» АА маълумотига кўра, иккинчи борт аллақачон Тошкент учиб кетган. У Тошкент вақти билан соат 21:00 да Польшага етиб бориши кутилмоқда.
Ўзбекистоннинг Киевдаги элчихонаси хабарига кўра, ўзбекистонликларни Львовдан чегара постига қадар тезроқ олиб бориш учун 7 та автобус ижарага олинган. Бироқ, ҳануз Львовга Ўзбекистонга қайтишни хоҳловчи фуқаролар ташриф буюрмоқда.

В 17:15 по ташкентскому времени 28 февраля из польского города Катовице вылетел специальный самолет авиакомпании Uzbekistan Airways с гражданами Узбекистана, эвакуированными из Украины, сообщил официальный представитель Министерства иностранных дел Узбекистана.
Среди эвакуируемых — женщины, дети, студенты и работники различных сфер.
В настоящее время на КПП «Карчова» (Польша) организован накопительный пункт для граждан Узбекистана, прибывающих из украинского Львова. В течение дня 28 февраля будет организован дополнительный спецборт для вывоза узбекистанцев.
Второй борт, по данным ИА «Дунё», уже вылетел из Ташкента. Его прибытие в Польшу ожидается около 21:00 по ташкентскому времени.
По информации посольства Узбекистана в Киеве, для ускорения доставки граждан из Львова до КПП организована аренда семи автобусов. При этом во Львов продолжают прибывать граждане Узбекистана для организованного выезда на родину.