Ташқи ишлар вазирлиги расмий вакили Юсуп Кабулжанов Украинадаги ўзбекистонликларни эвакуация қилиш бўйича сўнгги маълумотларни тақдим этди.
27 февраль куни Ўзбекистон фуқароларининг иккинчи гуруҳи Львовдан украин-польяк чегарасидаги «Краковец-Карчова» НЎП томонга йўлга чиққан.
Ўзбекистоннинг Украинадаги элчихонаси тақдим этган маълумотга кўра, шу вақтгача 600дан зиёд Ўзбекистон фуқаролари Польша чегарасига етказилди.
«Шундай кунларда бизга ёрдам қилаётган юртбошимиз соғ бўлсинлар», — дейди ватандошлардан бири.
«Польша ҳудудида ташкил этилган тўпланиш жойида асосий қисми ёш боласи бор аёллардан иборат Ўзбекистон фуқаролари учун шароитлар яратилди.Хусусан, кўрпа-тўшак, тиббий ёрдам, иссиқ овқат берилди», — дейилади хабарда.
27 февраль Тошкент вақти билан соат 16:00 га қадар 110 га яқин Ўзбекистон фуқароси «Карчова» назорат-ўтказиш пункти орқали Польша ҳудудига кирди. Яқин вақтда ичида бошқа фуқароларимизнинг ҳам чегарадан ўтиши кутилмоқда. Шундан сўнг барча ватандошлар марказлашган ҳолда автобусларда Катовице шаҳридаги аэропортга етказилади, дея маълум қилди ТИВ вакили.
«Ўзбекистонлик дипломатлар „Карчова“ НЎП ва Катовице шаҳри аэропортида мунтазам фаолият юритмоқда ва фуқароларнинг масалаларини ҳал қилмоқда. Эвакуация қилинаётган барча юртдошларимиз аэропортда барча зарур маҳсулотлар билан таъминланади», — дея қайд этди Юсуп Кабулджанов.
Унинг сўзларига кўра, турли сабабларга кўра ёнида ҳужжатлари бўлмаган 30 нафар Ўзбекистон фуқаросига қайтиш гувоҳномаси зудлик билан расмийлаштириб берилган.
Ўзбекистон фуқароларини Польшадан қайтариш мақсадида Uzbekistan Airways самолётларининг ўтиши учун ҳаво йўлаги билан таъминлаш масаласи ҳал қилинган. Ҳозирча биринчи самолётнинг Ўзбекистонга парвоз қилиши жорий йилнинг 28 февраль кунига режалаштирилган.
Вазирлик вакилининг маълумотларига кўра, Польша Ташқи ишлар вазирлиги Ўзбекистон элчихонасининг мурожаатидан сўнг «ниҳоятда муҳим қарорни қабул қилди»: Ватанга қайтаётган Ўзбекистон фуқаролари томонидан ҳеч қандай ПЗР-сертификатларини тақдим этиш ва Польшага кириш визасини расмийлаштириш талаб қилинмайди.
Аввалроқ Юсуп Кабулджанов уруш ҳаракатлари шароитида Украинадаги барча Ўзбекистон корхоналари ўз фаолиятини тўхтатганини маълум қилган эди.

Официальный представитель Министерства иностранных дел Юсуп Кабулжанов рассказал последние данные об эвакуации граждан Узбекистана из Украины.
27 февраля вторая группа граждан Узбекистана выехала из Львова в сторону КПП «Краковец-Карчова» на украинско-польской границе.
По информации посольства Узбекистана в Украине, свыше 600 узбекистанцев доставлены на польскую границу.
«Благодарим нашего президента за то, что нам оказывается всяческая помощь, столь необходимая в эти тяжёлые дни», — заявил один из соотечественников.
«В накопительном пункте на территории Польши для граждан Узбекистана, среди которых большинство составляют женщины с детьми, созданы условия для ночлега. В частности, предоставлены тёплые одеяла, медицинская помощь и горячее питание», — говорится в сообщении.
К 16:00 по ташкентскому времени 27 февраля через КПП «Карчова» на территорию Польши прошло около 110 граждан Узбекистана. В ближайшее время ожидается переход новых граждан, после чего все соотечественники будут организованно переправлены автобусами в аэропорт Катовице, заявили в МИДе.
«На КПП „Карчова“ и в аэропорту г. Катовице постоянно находятся узбекские дипломаты, которые занимаются решением проблем прибывающих граждан. Эвакуируемые граждане будут обеспечены необходимыми средствами в аэропорту», — отметил Юсуп Кабулджанов.
По его словам, выданы сертификаты на возвращение 30 гражданам Узбекистана, по тем или иным причинам не имеющим при себе документов.
Проработан вопрос предоставления воздушного коридора для пролёта самолётов Uzbekistan Airways для доставки граждан из Польши в Узбекистан. Предварительно вылет первого самолёта в Узбекистан запланирован на 28 февраля.
По данным представителя министерства, в связи с обращением посольства в МИД Польши «польские власти пошли на беспрецедентный шаг», разрешив гражданам Узбекистана, вылетающим на родину, не оформлять въездные визы в Польшу и ПЦР-справки.
Ранее Юсуп Кабулджанов сообщил, что в условиях боевых действий все узбекистанские предприятия в Украине приостановили свою деятельность.