Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Лазиз Кудратов Европа Парламентининг ташқи ишлар бўйича қўмитаси раиси Дэвид Макаллистер билан музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда ИТСВ матбуот хизмати.
Учрашувда савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техникавий ҳамкорлик ҳамда маданий-гуманитар соҳадаги муносабатларнинг бугунги ҳолати муҳокама қилинган.
Хусусан, кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни имзолашни жадаллаштириш, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиши ва Европа иттифоқининг «GSP+» Преференциялар бош тизимидан фойдаланиш доирасида ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича ишчи гуруҳининг бешинчи йиғилишини ташкил этиш масалалари ҳам муҳокама қилинган.

Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Лазиз Кудратов провёл переговоры с председателем Комитета по иностранным делам Европейского парламента Дэвидом Макаллистером, сообщила пресс-служба МИВТ.
В ходе встречи обсуждены состояние торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического сотрудничества и взаимодействие в культурно-гуманитарной сфере.
В частности, были рассмотрены вопросы ускорения подписания соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве (СРПС), вступление Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО) и углубления партнёрства в рамках использования Генеральной системы преференций Европейского Союза GSP+.
Наряду с этим обсуждены вопросы организации пятого заседания рабочей группы по присоединению Узбекистана к ВТО.