8 февраль куни Андижон вилояти халқ таълими бошқармаси бошлиғи Азизбек Миркомилов мактаб ўқитувчилари ота-оналар олдида таълим сифатининг пастлиги учун узр сўрашлари керак бўлган йиғилишларни ўтказиш ташаббуси шахсан Марҳамат тумани ҳокими Бобуржон Йўлдошевга тегишли бўлганини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, ҳоким ҳар бир мактабда бундай йиғилишларни ўтказиш бўйича топшириқ берган. Азизбек Миркомилов ҳокимнинг шахсан мазкур ҳолат бўйича муносабат беришини талаб қилган.
Азизбек Миркомилов. Фото: ХТВ
Бошқарма бошлиғининг айтишича, вилоят ҳокими Шухратбек Абдураҳмонов аппарат йиғилишида бирорта умумтаълим мактаби директорларига ва ўқитувчиларига интизомий чора кўриш ёки уларни камситиш мумкин эмаслигини қатъий кўрсатиб, огоҳлантирган.
«Шуни айтиб ўтиш жоизки вилоят ҳокими ўқитувчиларни эъзозлаши ва доимий устозларга кўмак беришини барча андижонлик зиёлилари яхши билади», — дейилади хабарда.
Азизбек Миркомилов бундай йиғилишлар ўтказилиши мумкин эмаслиги ҳақида туман халқ таълими бўлими мудири ҳоким ўринбосарини огоҳлантирганини таъкидлаб, бу ташаббус мудир томонидан берилмаганлигини айтди.
«Мазкур ҳолат юзасидан менга маълум бўлганидан сўнг, мен вилоят ҳокимининг ўринбосарига ва туман ҳокимига мазкур мазмундаги йиғилишлар вилоят ҳокимининг ва устозларнинг жиддий эътирозларига сабаб бўлишини айтганимдан сўнг, йиғилишларни ўтказилиши олди олинди», — деди вилоят таълим бошқармаси раҳбари.
У ўз вақтида йиғилишлар ўтказилишининг олдини олмагани учун ва устозларни ҳимоя қилмагани учун барчадан узр сўради.
«Руҳиятингизга таъсир қилган бўлса, узр сўрайман»
Марҳамат тумани ҳокими Бобуржон Йўлдошев ўз видеомурожаатномасида ўтган йиғилишларни «ҳамкорлик йиғилишлари» деб атади.
Бобуржон Йўлдошев. Видеодан лавҳа.
«Муҳтарам президентимиз таълимни ислоҳ қилиш бўйича ўтказган селектордан сўнг вилоятимиз ҳокими томонидан туманларда, мактабларда қилинадиган ишлар бўйича аниқ топшириқлар берилган. Ўз ўрнида, ҳеч бир раҳбар ва ўқитувчиларга чора кўрмаслик бўйича аниқ топшириқ берилган», — дея таъкидлади у.
«Марҳамат туманидаги ота-оналар ва ўқитувчилар ҳамкорлигида ўтказилган мана шу ҳамкорлик йиғилишидаги ҳолатлар ўқитувчиларнинг руҳиятига таъсир қилган бўлса, мен Марҳамат тумани ҳокими сифатида барча устоз ва мураббийлардан узр сўрайман», — деди Бобуржон Йўлдошев.
Туман ҳокими «барча устоз-мураббийларни доимо қўллаб-қувватлаб, уларга елкадош бўлиб, таълим сифатини ошириш, етук инсонларни тарбиялашда камарбаста» бўлишини қайд этди.
«Жазо чоралари кўрилишини таъминлайман»
Андижон вилояти ҳокими Шухратбек Абдураҳмонов жамиятда кўплаб муҳокамаларга ва эътирозларга сабаб бўлган ҳолат «устоз — мураббийларнинг шаъни ва қадр-қимматини обрўсизлантиришга қаратилган ҳаракат» эканлигини таъкидлади.
«Устозларимизга бўлган эътибор давлат сиёсати даражасига кўтарилган айни даврда „айрим“ раҳбарларнинг маънавиятсизлиги ва савиясизлиги кечириб бўлмас хатони юзага келтирди», — деди у.
«Мен Андижон вилояти ҳокими сифатида мазкур ҳолатни ўз назоратимга олиб, мени бошчилигимда алоҳида ишчи гуруҳ тузилди. Айтиб ўтиш жоизки, ушбу хатога йўл қўйган ҳар қандай раҳбарларга қонунда белгиланган жазо чораларини кўрилишини таъминлайман», — деди Шуҳратбек Абдураҳмонов.
«Андижонда ҳеч бир устоз ва мураббийларимиз бундай ҳолатга тушишларига йўл қўймайман, зеро сизнинг олдингизда шарафли меҳнатингизни қадрлаган ҳолда таъзимдамиз», — деди у.

Начальник управления народного образования Андижанской области Азизбек Миркамилов 8 февраля заявил, что инициатива проведения собраний в школах, на которых учителя должны были извиняться перед родителями за низкое качество образования, принадлежит лично хокиму Мархаматского района Бобуржону Юлдашеву.
По его словам, хоким поручил провести подобные собрания в каждой школе. Азизбек Миркамилов потребовал, чтобы хоким лично прокомментировал произошедшее.
Азизбек Миркамилов. Фото: МНО.
Глава облУНО отметил, что хоким области Шухратбек Абдурахманов на аппаратном совещании после заседания по вопросам развития сферы образования, проведённого президентом Узбекистана, строго предупредил о недопустимости применения дисциплинарных мер или унижения учителей и директоров школ.
«Стоит подчеркнуть, что все представители интеллигенции Андижана знают, что хоким области уважает учителей и всегда их поддерживает», — добавил он.
Азизбек Миркамилов заявил, что глава райОНО сообщил заместителю хокима района о недопустимости проведения подобных собраний. Он заверил, что инициатива не принадлежит райОНО.
«После того, как мне стало известно об этой ситуации и я сообщил заместителю хокима области и хокиму района о том, что собрания такого рода вызывают серьёзное недовольство хокима области и учителей, проведение собраний было прекращено», — отметил глава облУНО.
Он принес извинения учителям за то, что своевременно не смог предотвратить проведение собраний и защитить их.
«Прощу прощения, если это повлияло на вашу психику»
Хоким Мархаматского района Бобуржон Юлдашев в своём видеообращении назвал прошедшие собрания «собраниями сотрудничества».
Бобуржон Юлдашев. Кадр из записи.
«После селекторного совещания по реформе образования, проведённого нашим уважаемым президентом, хоким нашей области дал конкретные поручения по задачам, которые должны быть выполнены в районах, в школах. В том числе было дано конкретное поручение не принимать каких-либо мер в отношении учителей каким бы то ни было руководителем», — отметил он.
«Если то, что произошло на собрании в Мархаматском районе, проведённом в сотрудничестве с учителями и родителями, на „собрании сотрудничества“, повлияло на психику учителей, я как хоким Мархаматского района прошу прощения у всех учителей и наставников», — заявил Бобуржон Юлдашев.
Он заверил, что всегда будет «поддерживать всех учителей и наставников и будет им соратником на пути повышения качества образования и воспитания всесторонне развитых личностей».
«Обеспечу привлечение к ответственности»
Хоким Андижанской области Шухратбек Абдурахманов в своём заявлении отметил, что инцидент, вызвавший широкий резонанс в обществе, — это «действие, направленное на дискредитацию чести и достоинства наших учителей».
«В то время как внимание к нашим учителям поднято на уровень политики государства, бездуховность и безграмотность „отдельных“ руководителей привели к непростительной ошибке», — заявил он.
«Я как хоким Андижанской области взял данную ситуацию под свой контроль, под моим руководством создана отдельная рабочая группа… Я обеспечу, чтобы каждый руководитель, допустивший эту ошибку, понёс наказание, предусмотренное законом», — сообщил Шухратбек Абдурахманов.
«Я не допущу, чтобы хотя бы один учитель и наставник в Андижане столкнулся с подобной ситуацией, мы ценим ваш благородный труд и преклоняемся перед вами», — отметил он.
Как мы уже писали, министр народного образования Бахтиёр Саидов расценил ситуацию в Мархаматском районе не только как оскорбление чести учителей, но и как акцию против политики государства. Он призвал учителей «не позволять топтать своё достоинство. Никто не имеет права заставлять вас склонять голову!»
Отметим, что на прошедшем в конце января совещании президент заявил об образовании советов по реформированию школьного образования. Республиканский совет возглавил сам глава государства, районные и областные советы — хокимы областей и районов.