Тошкентнинг Сергели туманида 4 февраль куни Autodriver Study компаниясининг ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун имтиҳон топшириш бўйича Ягона имтиҳон маркази ўз фаолиятини бошлади. Худди шу кундан бошлаб ИИББ ЙҲХБ рўйхатлаш ва имтиҳон олиш бўлим-бўлинмаларида ҳайдовчилик гувоҳномаси учун имтиҳонларни қабул қилиш тўхтатилди.
Инсон омилисиз
Ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун назарий ва амалий имтиҳонлар топширишнинг янги тизимининг фарқи шундаки, имтиҳонлар инсон омилисиз, яъни тўлиқ автоматлаштирилган ҳолда ўтказилади ва баҳоланади.
Янги тизимни жорий этиш Ўзбекистон президентининг 2020 йил 7 декабрдаги «Давлат томонидан тартибга солинадиган соҳаларга хусусий секторни жалб этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорида (ПҚ-4913) кўзда тутилган. Ушбу ҳужжат билан 2021 йил 1 апрелдан бошлаб автомототранспорт воситалари ва шаҳар электр транспорти воситалари ҳайдовчиларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича нодавлат таълим хизматлари кўрсатиш фаолияти учун лицензияга эга тадбиркорлик субъектларига барча тоифадаги автомототранспорт воситаларини (троллейбус ва трамвайдан ташқари) бошқариш ҳуқуқини берувчи ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун назарий ва амалий имтиҳонларни ўтказиш ҳуқуқи берилган эди.
Бироқ орадан бир ярим йил ўтибгина биринчи хусусий имтиҳон маркази очилди. Унинг очилиши эса Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев томонидан яқинда мамлакатдаги автомактаблар фаолияти танқид қилинган вақт билан тўғри келди. 26 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда у: «Нимага куйиб-пишмаймиз? Нимага ўлим кўпайяпти?.. Дарсга бормасдан гувоҳномани оляпти. Нима, Ўзбекистонда қонун йўқми?» — деган эди.
Ички ишлар вазири ўринбосари, жамоат хавфсизлиги департаменти бошлиғи Бекмурод Абдуллаев 3 февраль куни янги марказ очилишида сўзга чиқиб, «президентнинг аччиқ сўзларини» эсга олган, камчиликларни тан олиб: «Энди пули ёки таниши борлар эмас, фақат билими борларгина рулга ўтиради, йўлга чиқади ва биз бундан бошқасига рози эмасмиз ва бунга йўл ҳам қўймаймиз», — деган эди.
ИИВ раҳбарияти вакили марказнинг очилигини мамлакат президенти томонидан амалга оширилаётган ислоҳотлар ва саъй-ҳаракатлар натижаси билан боғлади.
«Жараён шаффофлигини таъминлаш, коррупциоген вазиятлардан огоҳлантириш учун Тошкент имтиҳон марказига буюк британиялик мутахассис раҳбар этиб тайинланди», — дея маълум қилди айни вақтда Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати таркибидаги департамент раҳбари.
"Энди тасаввур қилинг, агар имтиҳон тизими шаффоф ва адолатли бўлса, фақат ўқиган ва етарли малакага эга бўлган фуқароларгина ҳайдовчилик гувоҳномасини олса-ю, қолганлар ёппасига имтиҳондан йиқилишни бошласа, бу бизга нима беради? Биринчидан, бу тескари занжир реакциясини ҳосил қилади ва автомактаблардаги таълим сифати ошишига олиб келади. Чунки ҳозир автомактаблар асосан нархнинг арзон ва қимматлиги бўйича рақобатлашиб қолган, холос. Кўпчилик фуқароларни ҳам, автомактаблар маъмуриятини ҳам таълим сифати унчалик ўйлантирмай қўйган. Лекин эндиликда имтиҳондан пул, таниш-билиш орқали топширишнинг имконини қила олмагач, ўз-ўзидан ўқишга мажбур бўлади, масъулиятсиз автомактаблар эса ёки ишини йиғиштиради, ёки ва ниҳоят сифатли таълим беришни бошлайди", — деди Абдуллаев.
Бекмурод Абдуллаев имтиҳон жараёнлари қатъий назорат остида, инсон омилидан ҳоли тарзда олиниши бошлангач, имтиҳондан йиқилувчилар сони ва бундан норозилар сони кўп бўлиши табиийлигини таъкидлади.
«Ҳозир кўп автомактабларимизда билим бериш сифати паст, бундан ташқари, минг афсуслар бўлсин-ки, ўқимасдан ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш мумкин эканлиги халқимизнинг онгига сингиб кетган ва инсонларнинг дунёқарашини бирданига ўзгартириш ҳам қийин масала. Кўпчилик ўқиш ўрнига таниш қидириши ҳам айни ҳақиқат. Бу каби имтиҳон марказлари иш бошлагандан сўнг ижтимоий тармоқларда имтиҳондан йиқилганлар (томонидан) эътирозли ҳолатлар кўпайиши, қолаверса, инсон омилидан ҳоли тизимнинг йўлга қўйилиши, айниқса, эски тизимдан манфаатдор айрим инсонларга ёқмаслиги табиий, аммо биз бунга руҳан тайёрмиз. Янги имтиҳон марказлари бўйича ҳар қанақа асосли эътироз ва танқидлар бўлса, биз буни тўғри қабул қиламиз ҳамда халқимизга, журналистларга, блогерларга доим очиқмиз», — дея хулоса қилди ИИВ вакили.
Таъкидланишича, 2022−2023 йилларда Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш бўйича имтиҳон ўтказиладиган автоматлаштирилган имтиҳон марказлари қурилади ва ўз фаолиятини бошлаши кутилмоқда.
Autodriver Study компанияси ҳақида
Ягона имтиҳон маркази (Toshkent Imtihon Markazi, TIM) тадбиркорлик субъекти ҳуқуқи асосида Ўзбекистонда биринчи бўлиб ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун назарий ва амалий имтиҳонлар ўтказиш бўйича давлат хизматини кўрсатиш ҳуқуқини қўлга киритган биринчи компания бўлди. Унинг сайтида компания раҳбари сифатида Дэниел Бёрк кўрсатилган.
3 февраль куни сайтнинг «Биз ҳақимизда» бўлимида AVHT 1895 сонли лицензия 2022 йил 2 февралида қўлга киритгани ҳақида маълумот берилган эди. Бироқ ҳозирда ушбу маълумот м.авжуд эмас.
КТЯРД очиқ маълумотларига кўра, Autodriver Study автмактаби 2017 йил 6 октябрда рўйхатга олинган. Раҳбар сифатида Дэниел Бёрк (Burke Daniyel James) кўрсатилган, ягона таъсисчи — Дилшод Шуҳратович Жўраев.
Журналист Муҳрим Аъзамхўжаев Web.Archive маълумотларига таяниб, Autodriver Study автомактабининг иккита филиали борлигини, улардан бири ушбу марказ ўрнида, иккинчиси эса Алишер Навоий кўчаси 1-уйда (худди шу манзилда «Автотест» инновацион автмактаби филиалларидан бири жойлашган эди) жойлашганини маълум қилди.
Дилшод Жўраев бир вақтнинг ўзида 2017 йил октябрь ва ноябрида рўйхатга олинган Nurafshon Yo’l Avtomaktabi ва Innodriver Study автомактабларининг ҳам эгаси ҳисобланади. Innodriver Study юридик манзили Avtotest, Avtotest 2.0 ва Avtotest Obey Rules савдо белгиларига эгалик қиладиган Avtotest Report компанияси манзили билан мос тушади — Тошкентнинг Миробод тумани Тарас Шевченко кўчаси 21-уй.
Эътиборлиси, мазкур бинонинг орқа қисмида, Тарас Шевченко кўчаси 23-уйда Milliy TV телеканали офиси жойлашган.
Avtotest мактаблари асосчиси (ҳозирда у ерда таъсисчи сифатида Иродахон Исмаилова кўрсатилган) ва Milliy TV телеканалининг амалдаги таъсисчиси (66,7%) — Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси Комил Алламжонов.
2021 йилнинг 10 ойи давомида Ўзбекистонда 7681 та йўл-транспорт ҳодисаси қайд этилган бўлиб, уларда 1964 киши ҳалок бўлган, 6886 киши тан жароҳати олган. Бу кўрсаткичлар узоқ муддатли карантин чекловлари амал қилган 2020 йилдаги кўрсаткичлардан ошиб кетган.
Бахтсиз ҳодисаларнинг асосий сабаблари — йўлларнинг нотўғри ташкил этилиши ва носозлиги — 1782 та (23,2%), пиёдалар ўтиш жойлари йўқлиги сабабли йўлларни белгиланмаган жойлардан кесиб ўтишда — 1705 та (22,2%) ва белгиланган тезлик чегараси талабларига риоя қилмаслик — 1221 (15,9%) сабаб бўлмоқда.

В Сергелийском районе Ташкента с 4 февраля начал работу Единый экзаменационный центр для сдачи экзамена на получение водительского удостоверения компании Autodriver Study. С этой же даты прекратили приём теоретического и практического экзамена все регистрационно-экзаменационные отделения УБДД ГУВД столицы.
Без человеческого фактора
Отличием новой системы сдачи теоретических и практических экзаменов на получение прав является то, что экзамены проводятся и оцениваются без участия человеческого фактора,
Внедрение новой системы было предусмотрено постановлением президента Узбекистана от 7 декабря 2020 года (ПП-4913) «О дополнительных мерах по привлечению частного сектора в сферы, регулируемые государством». Этим документом лицензированным автошколам с 1 апреля 2021 года было предоставлено право проводить теоретические и практические экзамены на получение водительских прав (для всех категорий автомототранспорта, кроме трамвая и троллейбуса).
Однако лишь спустя почти год открылся первый частный экзаменационный центр. Его открытие последовало за недавней критикой президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в адрес автошкол страны. На одном из совещаний 26 января он заявил: «Получение водительского удостоверения без обучения превратилось в обычное дело… Что, в Узбекистане нет законов?.. В некоторых случаях даже не посещают, получают [права], заплатив деньги».
Заместитель министра внутренних дел, начальник Департамента общественной безопасности МВД Бекмурод Абдуллаев, выступая 3 февраля на открытии нового центра, напомнив о «сказанных с горечью» словах президента, признал недостатки: «Теперь за руль будут садиться, выезжать на дорогу не те, у кого есть деньги или знакомства, а только те, у кого есть знания. Мы не согласны на другое и не допустим этого».
Представитель руководства МВД назвал открытие центра непосредственным результатом усилий и реформ, осуществляемых президентом страны.
«Для обеспечения объективности процесса, предупреждения коррупциогенных ситуаций руководителем Ташкентского экзаменационного центра назначен специалист из Великобритании», — сообщил глава департамента, в который теперь входит Служба безопасности дорожного движения.
«Теперь представьте, если система экзаменации прозрачна и справедлива, если водительское удостоверение получают только граждане, которые учились и имеют достаточно навыков, а другие массово проваливают экзамены — что это нам даст? Во-первых, это создаст обратную цепную реакцию и приведёт к повышению качества образования в автошколах. Потому что сейчас автошколы в основном соревнуются только по дешевизне или дороговизне цены, и всё. Качество образования особенно не беспокоит ни большинство граждан, ни руководство автошкол. Однако теперь, когда не будет возможности сдать экзамен за счёт денег, знакомых („таниш-билиш“), они будут вынуждены учиться. Безответственные же автошколы или будут вынуждены закрыться, или, наконец, начнут давать качественное образование», — заявил Бекмурод Абдуллаев.
«Выдача прав только тем, кто имеет достаточно знаний и навыков, сама по себе приведёт к тому, что количество дорожно-транспортных происшествий в нашей стране начнёт снижаться», — отметил он.
«Сейчас во многих наших автошколах качество обучения низкое. Кроме того, к огромному сожалению, в сознании людей укрепилось то, что получить водительские права можно без учёбы, и сразу изменить мышление людей непросто. Не секрет, что многие вместо того, чтобы учиться, ищут знакомых. Естественно, с началом работы таких экзаменационных центров в социальных сетях станет больше возмущений тех, кто не прошёл экзамен. Кроме того, внедрение системы, свободной от человеческого фактора, кому-то не понравится, особенно тем, кто заинтересован в старой системе. Но мы к этому морально готовы», — заявил Бекмурод Абдуллаев.
Он подчеркнул: «Конечно, если бы не политическая воля президента, мы бы не решились на такой революционный шаг».
«Мы должны помнить, что все эти реформы служат только и только нашему народу, ценности и достоинству человека, жизни и здоровью наших граждан», — сказал замминистра.
Автоматизированные экзаменационные центры планируется поэтапно построить во всех регионах Узбекистана в течение 2022−2023 годов.
О компании Autodriver Study
Единый экзаменационный центр (Toshkent Imtihon Markazi, TIM) стал первой компанией, получившей право оказания государственной услуги по проведению теоретических и практических экзаменов на получение водительского удостоверения. Директором компании на её сайте указан Дэниел Бёрк.
3 февраля в разделе «О нас» сайта сообщалось, что лицензия №AVHT 1895 была получена 2 февраля 2022 года. Сейчас эта информация отсутствует.
Согласно открытым данным ЕГРПО, Autodriver Study была зарегистрирована 6 октября 2017 года. Руководителем указан Дэниел Бёрк (Burke Daniyel James), единственным учредителем — Дилшод Шухратович Джураев.
Журналист Мухрим Агзамходжаев обратил внимание на то, что, по данным Web.Archive, Autodriver Study имела два филиала — один на месте текущего центра, другой — на улице Алишера Навои, 1, где размещался филиал инновационной автошколы Avtotest.
Дилшод Джураев владеет ещё двумя автошколами — Nurafshon Yo’l Avtomaktabi и Innodriver Study, зарегистрированными в октябре и ноябре 2017 года. Юридический адрес Innodriver Study совпадает с адресом компании Avtotest Report, которая владеет торговыми марками Avtotest, Avtotest 2.0 и Avtotest Obey Rules, — улица Тараса Шевченко, 21 в Мирабадском районе Ташкента.
В задней части этого здания — по адресу Тараса Шевченко, 23 — находится офис телеканала Milliy TV.
Основателем школы Avtotest (сейчас учредителем указана Иродахон Исмаилова) и действующим учредителем телеканала Milliy TV (66,7%) является председатель попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов.
За 10 месяцев 2021 года в Узбекистане было зарегистрировано 7681 ДТП, в которых погибли 1964 человека и травмы получили 6886 человек. Эти цифры превысили показатели всего 2020 года, когда действовали длительные карантинные ограничения.
Главными причинами аварий называются неправильная организация и неисправность дорог — 1782 (23,2%), пересечение пешеходами дорог в необозначенных местах из-за отсутствия пешеходных переходов — 1705 (22,2%) и несоблюдение установленного ограничения скорости — 1221 (15,9%).