Андижон вилояти Асака туманидаги Амир Темур маҳалласи ҳудудида хусусий корхона томонидан 10 туп дарахт кесиб ташланди, деб хабар қилди Ўзбекистон Давлат экология қўмитаси матбуот хизмати.Қўмита маълумотларига кўра, тадбиркор мазкур ҳудуддаги дарахтларни хусусий корхона раҳбарияти томонидан дарахтларни кесишга рухсатнома олиш учун Давлат хизматлари марказига мурожаат қилмаган.
Ҳозирда суриштирув ишлари давом этмоқда. Мазкур қонунбузарлик ҳолати натижалари бўйича қўшимча ахборот бериб борилади.
Kun.uz маълумотларига кўра, дарахтлар орасида, каштан, арча ва элдор қарағайлари ҳам бўлган
Январь ойи ўрталарида «Газета.uz» Андижон шаҳар Ободонлаштириш бошқармаси томонидан вилоят перинатал маркази ҳудудидаги 12 туп дарахт кесиб ташлангани ҳақида хабар қилган эди.
Эслатиб ўтамиз, президентнинг 30 декабрдаги фармони билан мамлакатда дарахтларни кесишга муддатсиз мораторий эълон қилинди. Шунга қарамай, дарахтларни ноқонуний кесиш ҳолатлари давом этмоқда.

Частное предприятие вырубило 10 деревьев на территории махалли «Амир Темур» в Асакинском районе Андижанской области, сообщила пресс-служба Госкомэкологии Узбекистана.
По данным комитета, предприниматель не обращался в Центр государственных услуг за разрешением на вырубку деревьев. Не было получено заключение природоохранного органа и решение хокимията.
По данным Kun.uz, среди спиленных деревьев были каштан, ель и эльдарская сосна.
В середине января «Газета.uz» сообщала о незаконной вырубке 12 эльдарских сосен, входящих в перечень ценных сортов деревьев, на территории Андижанского областного перинатального центра.
Указом президента от 30 декабря в стране объявлен бессрочный мораторий на вырубку деревьев. Несмотря на это, случаи незаконной вырубки продолжаются.