4−20 февраль кунлари Пекинда 2022 йилги Қишки Олимпия ўйинлари бўлиб ўтади. 91 давлатдан келган спортчилар спортнинг 7 тури бўйича (15 та йўналиш) 109 та медаллар жамланмаси учун кураш олиб борадилар. Унда Ўзбекистондан фақат битта спортчи — 24 ёшли чанғичи Комилжон Тўхтаев иштирок этади. «Газета.uz» ундан Ўйинларга тайёргарлик, ғалаба қозониш имкониятлари ва мамлакатда чанғи спортини қандай ривожлантириш мумкинлиги ҳақида сўради.
Комилжон Тўхтаев Пекинда, ПЦР-тести натижаси салбий чиққанидан кейин. Шахсий архивдан олинган сурат.
Касб танлаш ва 2022 йилги Ўйинлар ҳақида
Илк бор 2 ёшлигимда чанғида учганман, лекин 16 ёшимда машқ қила бошладим. 17 ёшимда отам хорижлик мураббий қўл остида машғулот ўтказа олишим учун Европага сафарим харажатларини тўлаб берди. Бу катта прогресс берди, шундан сўнг Ўзбекистон терма жамоасидан ўрин олдим, Қишки спорт турлари федерацияси ҳисобидан хорижга чиқиш ва чет эллик мураббийлар билан машғулотлар ўтказиш имконига эга бўлдим.
Бўлғуси Олимпия ўйинлари — карьерамда иккинчиси. Пхёнчханда (Жанубий Корея — таҳр.) бўлиб ўтган аввалги ўйинларда Ўзбекистон шарафини мен ва бугунги кунда фаолиятини якунлаган фигурачи Миша Ге ҳимоя қилди. Бу йил тоғ чанғичиси қизимиз ҳам мусобақага бориши керак эди, лекин у саралашдан ўта олмади. Пекинда бошқа спорт турлари бўйича Ўзбекистон номидан чиқадиганлар йўқ.
Комилжон Тўхтаев 2018 йил Пхёнчхандаги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон байроғи билан. Фото: МОҚ.
1 февралдан бери Хитойдаман. Мен 13-куни чиқиш қиламан. Унгача иқлимга мослашамиз ва машқ қиламиз. Тайёргарлик, кўникмаларга эга бўлиш, музни ҳис қилиш учун ҳали вақт бор. Мусобақаларда барча чанғичилар икки мартадан старт олишади. Ушбу икки уриниш йиғиндисига кўра, тоғдан бошқаларга қараганда тезроқ тушган спортчи ғалаба қозонади.
Пекиндаги Ўйинларда медаллар учун курашишни жуда хоҳлардим, лекин европалик спортчиларнинг савияси шунчалик юқорики, кучли 30 таликка киришнинг ўзиёқ яхши натижа мен учун. Ғалаба қозониш эса — шунчаки мўъжиза.
Олимпия ўйинларига тайёргарлик ҳақида
Халқаро Олимпия қўмитаси барча мамлакатлар спортчиларига Ўйинларда чиқиш қилиш имкониятини беради. Ҳар бир Миллий олимпия қўмитаси биттадан спортчини юбориши мумкин. Аммо йўлланмани олиш учун, барибир, муайян нормативларни топшириш керак. Тоғ чанғи спортида бу 140 баллни ташкил этади. Мамлакатлар ўйинларга 4 нафаргача спортчини юбориши мумкин. Аммо агарда бирор мамлакат бирдан ортиқ чанғичини юбораётган бўлса, демак, барча спортчилари дунёнинг кучли 100талигига кирган бўлиши керак.
Пекинда медалларга даъвогар спортчилар миллий мусобақалар доирасида катта саралашдан ўтишди. Уларнинг катта жамоалари бор, мамлакат ичида жиддий рақобат мавжуд. Менда эса атиги беш рақибим бўлиб, уларнинг ҳам чет элда машғулот ўтказиш имкониятлари камроқ.
Мамлакат ичида рақобат паст бўлгани учун Ўзбекистон терма жамоаси тоғ чанғичиларининг Ўйинларгача етиб бориши осонлашди. Биз 140 баллдан ўтишимиз керак, европаликлар эса бу меъёрдан ўта оладиган ўнлаб ватандош спортчилар билан беллашишлари керак. Лекин ўзбеклар учун шу 140 баллдан ўтиш ҳам жуда қийин. Бунинг учун машғулотлар Ўзбекистонда ўтказилмаслиги керак, чунки бугунги кунда мамлакатимизда шароитлар мавжуд эмас.
Тоғ чанғи спорти — жуда қиммат спорт тури. Бола учишни бошлашининг ўзига кийим-бошлар учун 1000−1500 доллар сармоя киритиш керак. Бизда бунга қурби етадиган ота-оналар кам. Терма жамоага кириш учун Европага сафар қилиш, хорижлик мураббий ёллаш ёки ўзбекистонлик мураббий билан хорижга кетиш керак. Буларнинг барчасини спортчи ёнидан тўлаши керак, чунки бошида ҳеч қандай ёрдам бўлмайди.
Фото: Комилжон Тўхтаев.
Профессионал тоғ чанғичилар учун машғулотлар дастури — октябрдан майгача чанғи учишдан иборат. Мусобақалар ҳам худди шу вақт оралиғида бўлиб ўтади. Июнда спортчилар дам олишади, кейин эса октябргача улар тоғларда муз устида машқ қилиш ойлиги ва умумий жисмоний тайёргарлик ойлигини ўтказадилар.
Ёзда мен мураббийим Иван Вакуленко билан умумий жисмоний тайёргарликдан ўтдим. Коронавирус чекловлари туфайли октябргача Европага сафар қилиш имкони бўлмади. Бошқа спортчилар чанғида машқ қилишаётганда, мен штанга кўтардим. Чанғи спортида эса тепаликдан тушишнинг ўрнини босадиган ҳеч нарса йўқ.
Октябрь ойидан бери Европада бўлдим, у ерда менга италиялик мураббий Маттиа Жаннесси устозлик қилди. Мен у билан Пекинга бордим. Европада биз ҳар ҳафта курортларни алмаштирардик, лекин биз буни тез-тез қилишимиз ҳам мумкин эди. Ушбу курортлардаги барча трассалар спортчилар учун мўлжалланган ва муз билан қопланган. Барча чанғи мусобақалари муз устида ўтказилади, шунинг учун унинг устида машқ қилиш керак бўлади.
Бу 100 киши бир хил траектория бўйлаб ўтиши кераклиги билан боғлиқ. Муз юзаси ўзгармаслиги керак. Агар трасса қорли бўлса, қанчадир вақт ўтгач, унда чуқурликлар пайдо бўлади ва охирги иштирокчи учун трасса биринчи бошлаганлардан фарқ қилади.
Тоғ чанғиси спортчилари учун шундай шароитлар бўлиши керак. Аммо Ўзбекистонда буни амалга ошириш мумкин эмас, чунки Amirsoy курорти фақат сайёҳлар учун мўлжалланган. Бугунги кунда бу тўғри ҳам, чунки спортимизда харажатлар жуда кўплик қилади.
Ўзбекистонда тоғ чанғи спорти ҳақида
Спортчиларимиз Европада Халқаро чанғи спорти федерацияси ҳисобидан шуғулланмоқдалар. Федерация миллий федерацияларга пул ўтказиб беради. Менда Халқаро олимпия қўмитаси томонидан МОҚга ажратилган стипендия ҳам бор. Бундан ташқари, Пекин Олимпиадаси олдидан Туризм ва спорт вазирлигидан ҳам маблағ олдик.
Фото: Комилжон Тўхтаев / Facebook.
Ўзбекистонда чанғи спортини ривожлантириш учун камида 10 нафар спортчи бўлиши керак. Мураббийлар ҳам керак. Спортчиларнинг мамлакат ичида машқ қилишлари учун бутун бошли тоғда — энг яхшиси, қор ҳеч бўлмаганда ноябрдан майгача турадиган уч минг метрлик тоғда музли трасса ҳосил қилиш, спортчилар учун алоҳида осма йўл қуриш керак. Курорт ушбу тоғ учун спортчилардан тўлов талаб қилади. Аммо бизнинг мамлакатимизда чанғичилар жуда кам. Сайёҳлар эса бундай курортларга боришмайди. Қозоғистон ва Қирғизистонда ҳам чанғичилар худди шунга ўхшаш муаммоларга дуч келишмоқда. Европада эса спортчилар жуда кўп, шунинг учун курортлар улардан пул ишлашлари мумкин.
Чиқиш йўли — имкон қадар чет эллик хусусий ҳомий топиш, чунки мамлакатимизда бу спорт турига қизиқиш йўқ. Чет эллик ҳомийларнинг Ўзбекистон чанғичиларига қизиқиши учун эса спортчилар дунёнинг кучли 30 талиги ёки камида 100 талигидан жой олиши керак.
Бу спорт турини ривожлантиришга давлат ҳам ҳомийлик қилиши мумкин эди, лекин, айтганимдек, бу жуда қиммат спорт тури, шунинг учун мен давлатимиздан хафа бўлмайман.
Бу галги Ўйинларда биз чанғи спортларининг ватани бўлмиш Европа спортчилари билан рақобатлаша олмаймиз. Аммо Олимпиададан сўнг Осиё чемпионати бошланади, унда медаль олиш учун имкониятларимиз катта.

Зимние Олимпийские игры 2022 года пройдут в Пекине с 4 по 20 февраля. Спортсмены 91 страны поборются за 109 комплектов медалей по 7 видам спорта (15 дисциплин). Узбекистан представит лишь один атлет, 24-летний горнолыжник Комилжон Тухтаев. «Газета.uz» спросила его о подготовке к Играм, шансах на победу и развитии горнолыжного спорта в стране.
Комилжон Тухтаев в Пекине после получения отрицательного ПЦР-теста. Фото из личного архива.
О выборе карьеры и Играх-2022
Я встал на лыжи в 2 года, но начал тренироваться в 16 лет. В 17 лет отец оплатил мне поездку в Европу, чтобы я мог тренироваться с иностранным тренером. Это дало большой прогресс, после чего я смог закрепиться в сборной Узбекистана, начал выезжать за рубеж за счёт Федерации зимних видов спорта и тренироваться с иностранными тренерами.
Предстоящие Олимпийские игры — вторые в моей карьере. На прошлых Играх в Пхёнчхане (Южная Корея — ред.) Узбекистан представляли я и фигурист Миша Ге, который сегодня уже завершил карьеру. В этом году на соревнования должна была поехать наша горнолыжница, но она не смогла сдать квалификацию. Других видов спорта, которые будут представлены в Пекине, в Узбекистане нет.
Комилжон Тухтаев с флагом Узбекистана на Олимпийских играх 2018 года в Пхёнчхане. Фото: НОК.
С 1 февраля я нахожусь в Китае. Выступать буду только 13-го числа. До этого мы будем акклиматизироваться, тренироваться. Есть время подготовиться, набраться навыков, почувствовать лёд. На соревнованиях все горнолыжники стартуют по два раза. По сумме этих двух попыток выиграют те, кто быстрее остальных спустится с горы.
Мне очень хочется бороться за медаль на Играх в Пекине, но уровень европейских спортсменов настолько высок, что попасть в топ-30 будет очень хорошим результатом. А выиграть — это будет просто чудо.
О подготовке к Олимпийским играм
Международный олимпийский комитет предоставляет возможность выступить на Играх спортсменам всех стран. Каждый национальный олимпийский комитет может отправить одного спортсмена. Но для получения путёвки всё равно требуется сдать определённый норматив. В горнолыжном спорте это 140 пунктов. Страны могут отправить на Игры до 4 спортсменов. Но если страна отправляет более одного горнолыжника, значит, все атлеты должны быть в топ-100 мира.
Спортсмены, претендующие на медаль в Пекине, прошли большой отбор в рамках национальных соревнований. У них большие команды, есть серьёзная конкуренция внутри страны. У меня же было всего пять соперников, которые имели меньше возможностей тренироваться за рубежом.
Из-за низкой конкуренции внутри страны горнолыжникам сборной Узбекистана легче пробиться на Игры. Нам нужно сдать 140 пунктов, а европейцам — соперничать с десятками спортсменов-соотечественников, которые могут сдать этот норматив. Но для узбекистанцев сдать эти 140 пунктов тоже очень сложно. Для этого нужно тренироваться не в Узбекистане, потому что на сегодняшний день в нашей стране нет условий.
Горнолыжный спорт — очень дорогой вид спорта. Чтобы ребёнок просто начал кататься, нужно вложить в его экипировку 1000−1500 долларов. У нас мало родителей, которые могут себе это позволить. Чтобы попасть в национальную сборную, нужно выезжать в Европу, нанимать иностранного тренера или ехать за рубеж со своим тренером из Узбекистана. Это всё нужно оплачивать самому спортсмену, так как в начале поддержки не будет.
Фото: Иван Золотухин.
Программа тренировок у профессиональных горнолыжников — это катание с октября по май. В это же время проходят соревнования. В июне атлеты отдыхают, а затем до октября чередуют месяц занятий на льду в горах и месяц ОФП.
Летом я занимался ОФП со своим тренером Иваном Вакуленко. Из-за коронавирусных ограничений выехать в Европу не удавалось вплоть до октября. Пока другие спортсмены тренировались на лыжах, я тягал штангу. А в лыжном спорте нет ничего, что могло бы заменить спуск с горы.
С октября я находился в Европе, где меня тренировал итальянский тренер Маттиа Джанесси. С ним я отправился в Пекин. В Европе мы меняли курорты каждую неделю, но могли это делать и чаще. Все трассы на этих курортах созданы для спортсменов и залиты в лёд. Все горнолыжные соревнования проходят на льду, поэтому и тренироваться нужно на нём.
Это связано с тем, что по одной и той же траектории должны проехать 100 человек. Поверхность не должна меняться. Если трасса будет снежная, через какое-то время на ней образуются ямы, и для последнего участника трасса уже будет другой нежели у тех, кто стартовал первым.
Такие условия должны быть у спортсменов-горнолыжников. Но в Узбекистане это сделать нереально, так как курорт Amirsoy заточен только под туристов. На сегодняшний день это правильно, потому что расходы в нашем спорте очень большие.
О горнолыжном спорте в Узбекистане
Наши спортсмены тренируются в Европе на средства Международной федерации лыжного спорта. Она перечисляет средства национальной федерации. У меня также есть стипендия, которая выделяется Международным олимпийским комитетом национальному. Кроме того, перед Олимпийскими играми в Пекине мы получили средства Министерства туризма и спорта.
Фото: Комилжон Тухтаев / Facebook.
Чтобы развивать горнолыжный спорт в Узбекистане, спортсменов должно быть минимум 10. Нужны тренеры. Чтобы атлеты могли тренироваться внутри страны, нужно целую гору — желательно трёхтысячник, где снег будет лежать хотя бы с ноября по май, — заливать в лед, строить отдельную канатную дорогу для спортсменов. Курорт будет требовать оплату этой горы со спортсменов. Но их в нашей стране очень мало. А туристы на такой курорт не приедут. В Казахстане и Кыргызстане точно такие же проблемы у горнолыжников. В Европе спортсменов очень много, поэтому курорты могут на них заработать.
Выход — частный спонсор, который, скорее всего, будет иностранным, потому что в нашей стране нет заинтересованности в этом виде спорта. Чтобы горнолыжниками из Узбекистана заинтересовались иностранные спонсоры, атлеты должны быть в топ-30 или хотя бы в топ-100 мира.
Государство тоже могло бы спонсировать развитие этого вида спорта, но это очень дорогой спорт, поэтому я не обижаюсь на нашу страну.
На этих Играх мы не готовы к соперничеству с европейскими спортсменами, для которых лыжи — родной вид спорта. Но после Олимпиады начнётся чемпионат Азии, где у нас есть большие шансы взять медаль.