Япония ҳукумати БМТ Тараққиёт дастури билан ҳамкорликдаги «Ўзбекистоннинг Фарғона водийсида мева-сабзавот маҳсулотларини етиштирувчиларининг тирикчилиги учун иқлим ўзгаришига бардошли бўлган маблағ манбаларини яратиш» қўшма лойиҳасини амалга ошириш учун 956 минг 147 АҚШ доллари ажратишни маъқуллади. Бу ҳақда БМТТД матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Бир йилга мўлжалланган лойиҳа 2022 йилнинг март ойида ишга туширилиши режалаштирилган ва у Ўзбекистон Гидрометеорология хизмати маркази ва Фарғона водийсидаги маҳаллий ҳамкорлар билан амалга оширилади.
Лойиҳа мақсадларига Фарғона водийсида агрометеорологик станциялар тармоғи кенгайтирилиши, масофавий қамров ва замонавий моделлаштириш асосида агрометеомониторинг учун ақлли операцион тизимни ишлаб чиқилиши, ҳамда башоратлаштириш ва эрта огоҳлантириш тизимлар ишончлилиги оширилиши орқали эришилади.
Лойиҳа қишлоқ хўжалигини иқлим ўзгаришининг таъсири ва оқибатларига мослашувига, ҳамда Фарғона водийсида иқлим ўзгаришига бардошли бўлган ривожланиш туфайли ҳавога ташланаётган иссиқхона газлари даражасини нолга етказишга ҳисса қўшиши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил Глазгодаги саммитда Иқлим бўйича Париж шартномаси доирасида Ўзбекистон ҳавога ташлашларни қисқартириш бўйича режаларини 300 фоизга етказди, 2030 йилга бориб иссиқхона газларини ЯИМ бирлигига солиштирганда ташланишни 2010 йил даражасига нисбатан 35 фоизга қисқартиришни режалаштирмоқда (олдинроқ 10%га қисқартириш режалаштирилган эди). Мослашув чоралари қишлоқ ҳамжамиятларини иқлим ўзгаришининг салбий таъсирларидан ҳимоя қилиш бўйича кенг кўламли ҳаракатларни қамраб олади.
Ирригация мақсадлари учун сув билан таъминланиш бўйича башоратлаш ва эрта огоҳлантириш тизими қишлоқ хўжалиги экинларини асослаб режалаштирилган экишда ҳал қилувчи аҳамиятга эга.
Шу муносабат билан, лойиҳа Фарғона водийсида мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш билан шуғулланувчи ҳамжамиятларга агрометеорологик ахборот хизматларини тақдим этишга қаратилади. Уларга башоратлашнинг такомиллаштирилган кузатув маълумотлари ва иқлимга чидамли бўлган мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш бўйича тегишли маслаҳат хизматлари тақдим этилади, ҳамда улар иқлимни ўзгарувчанлиги мева ва сабзавот экинларини етиштиришни режалаштиришга кўрсатадиган таъсири ҳақида билимларга эга бўладилар. Шунингдек, лойиҳа трансчегаравий ҳудудлардаги кузатувлар натижасида олинган гидрометеорологик ахборотни алмашиш соҳасида минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш орқали Фарғона водийсида яшовчи қўшни давлатлар ҳамжамиятларига ижобий таъсир кўрсатади.
Хусусий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган бундай чоралар коронавирус пандемиясидан кейинги даврда хусусий мева-сабзавот бизнесини тикланишида иқлим хатарликларидан муҳофаза қилишда энг муҳим ва зарур ҳисобланади, дейилади хабарда.
Ўзбекистонда 1951 йилдан бери кузатилаётган иқлим илиши жараёнлари жаҳондаги ўртача кўрсаткичлардан икки карра баландроқ бўлиб чиқди ва кенг кўламли иқлим хатарликлари мавжудлигини кўрсатди, дея таъкидлайди БМТТД.
Айниқса мураккаб вазият Оролбўйи ҳудудида ва Фарғона водийсининг шарқий қисмида юзага келди, бу ерда қурғоқчилик, чўлланиш ва экстремал мавсумий об-ҳаво ҳодисалари иқлим ўзгариши билан янада мураккаблашмоқда ва маҳаллий аҳолининг асосий фаровонлиги ва озиқ-овқат хавфсизлигига таҳдид солмоқда.
«Ҳосилдорлик ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари унумдорлиги пасайишининг олдини олиш, ёрдамга энг муҳтож аҳоли гуруҳларини тирикчилиги учун воситалар ва озиқ-овқат билан таъминлаш учун қишлоқ хўжалиги секторида зудлик билан илмий жиҳатдан асосланган мослашув чораларини қўллаш зарур», — дейилади хабарда.

Правительство Японии одобрило выделение почти 1 млн долларов для реализации совместного с Программой развития ООН проекта «Создание устойчивых к изменению климата источников средств к существованию для производителей плодоовощной продукции в Ферганской долине в Узбекистане», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ПРООН.
Запуск рассчитанной на один год проектной инициативы запланирован на март 2022 года, а осуществляться она будет в сотрудничестве с Центром гидрометеорологической службы Узбекистана и местными партнёрами в Ферганской долине.
Цель проекта будет достигнута за счёт расширения сети агрометеорологических станций в Ферганской долине, разработки интеллектуальной операционной системы для агрометеомониторинга на основе дистанционного зондирования и современного моделирования, а также повышения надёжности систем прогнозирования и раннего предупреждения.
Проект, как ожидается, внесёт вклад в адаптацию сельского хозяйства к воздействию и последствиям изменения климата, а также в достижение нулевого уровня выбросов парниковых газов благодаря климатоустойчивому развитию в Ферганской долине.
Напомним, в ходе климатического саммита в Глазго в 2021 году Узбекистан увеличил свои амбиции по сокращению выбросов в рамках Парижского соглашения по климату более чем на 300%, планируя к 2030 году сократить удельные выбросы парниковых газов на единицу ВВП на 35% от уровня 2010 года (ранее планировалось снижение на 10%). Адаптационные меры охватывают широкий спектр действий по защите сельских сообществ от негативных последствий изменения климата.
Система прогнозирования и раннего предупреждения о водообеспеченности для ирригационных нужд имеет решающее значение для обоснованного планирования посадок сельскохозяйственных культур, отмечается в сообщении.
Таким образом, проект будет нацелен на предоставление агрометеорологической информации сообществам в Ферганской долине, занятым в выращивании плодоовощной продукции. Фермеры будут получать наиболее точные метеопрогнозы и консультации по выращиванию климатоустойчивых культур, им также предоставят знания о воздействии изменчивости климата на планирование выращивания фруктов и овощей. Ожидается также, что проект поможет и жителям соседних стран, проживающих в Ферганской долине, благодаря укреплению регионального сотрудничества в области обмена гидрометеорологической информацией, полученной при наблюдении на трансграничных территориях.
Такие меры по поддержке частных производителей являются основополагающими и неотложными в контексте защиты восстановления частного плодоовощного бизнеса в период после коронавирусной пандемии от климатических рисков, говорится в сообщении.
Тенденции потепления климата, наблюдаемые в Узбекистане с 1951 года, более чем в два раза превышают среднемировые показатели, и значительные климатические риски уже стали очевидными, отметили в ПРООН.
Особенно сложная ситуация сложилась в регионе Приаралья и в восточной части Ферганской долины, где засуха, опустынивание и экстремальные сезонные погодные явления усугубляются изменением климата и угрожают базовому благосостоянию и продовольственной безопасности местного населения.
«Необходимы срочные и научно обоснованные адаптационные меры в сельскохозяйственном секторе для предотвращения снижения урожайности и производительности сельскохозяйственной продукции, обеспечения средств к существованию и снабжения продовольствием наиболее уязвимых общин», — подчёркивается в сообщении.