Якшанба куни Қозоғистоннинг Qazaqstan ва «Хабар 24» телеканаллари калтакланган қирғизистонликнинг ишсиз эканлиги, Олмаотадаги погромларда қатнашгани ва бунинг учун 90 минг тенге (тахминан 200 доллар) олгани ҳақидаги лавҳани намойиш этди. Хабарлар бошқа ОАВларда ҳам тарқалди. Бироқ тез орада улар ушбу маълумотни рад этишга мажбур бўлдилар.
«Митингда қатнашишни таклиф қилишди, 90 минг тенге таклиф қилишди. Қирзиғистонда ишсиз бўлганим учун рози бўлдим. Улар менга чипта олиб беришди. Иккинчи куни Олмаотага учиб келдим ва мени Тожикистон ва Ўзбекистон фуқаролари ҳам бўлган квартирага олиб боришди, уларнинг нима ҳақда гаплашаётганларини тушунмадим. Митинг бошланганида қўрқдим. Квартирага қайтиб келдим, бир оқшом қолдим, кейинги куни эса уйга қайтишга қарор қилдим ва мени ҳарбийлар Самси қишлоғида (Жамбул вилояти — таҳр.) ушладилар», — деди у камерага.
Қирғизистон оммавий ахборот воситалари дарҳол бу одамнинг қирғизистонлик пианиночи ва жазз мусиқачиси, Олмаотада тез-тез концерт бериб турадиган Викрам Рузахунов эканлигини аниқлаштирди. Рузахуновнинг қариндошлари ва ҳамкасблари видеода айнан у эканлигини тасдиқлашган. Улар Қозоғистоннинг Бишкекдаги элчихонаси олдидаги митингга боришган.
Намойишчиларга Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси раҳбари Қамчибек Ташиев ҳам қўшилди ва у видеода қирғиз мусиқачиси акс этгани ҳамда унинг террорчи эмаслигини айтди. У Қирғизистон расмийларидан Қозоғистондаги қирғизларни погромчилар сифатида кўрсатишга уринаётганидан норозилигини билдирди.
«Фуқароларимиз терроризмда айбланса, биз жим ўтира олмаймиз», — деди Ташиев. Унинг сўзларига кўра, Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги Қозоғистонга норозилик нотаси юборган.
Кейинроқ Қозоғистон ИИВ видеодаги калтакланган шахс Викрам Рузахунов эмас, балки Зокир Убуров (1990 йилда туғилган) эканлигини маълум қилди. Аммо унинг укаси Тоҳир Убуров (тўғри ёзилгани — Юбуров) лавҳадаги шахснинг Зокир эмаслиги, аммо унинг укаси ҳам Қозоғистонда ҳибсга олинганини маълум қилди.
Закир Юбуров. Фото: Кактус Медиа.
Қирғизистон ИИВ ҳибсга олинган шахснинг яқинларига таяниб, Викрам Рузахуновнинг Олмаотага концертлар ўтказиш учун таклиф этилганини маълум қилди.
«Уни аэропортга онаси Қундузхон ва унинг Бишкекдаги ИПАМ компаниясида дастурчи бўлиб ишлаётган набираси Аскат Сериков кузатиб боришган. Қозоғистонда уларнинг қариндошлари бўлмаган ва мусиқачи фақат таклифнома билан концерт дастурларини ўтказиш, шунингдек, Қозоғистон ва МДҲ мамлакатларидаги мусиқа фестивалларида қатнашиш учун сафар қилган», — дейилади хабарда.
Қирғизистон ТИВ раҳбари Руслан Казакбаев дипломатик миссиянинг адвокатлари ва консулларига ҳибсга олинган қирғизистонликларни кўришга рухсат берилмаганини маълум қилди.
Қирғизистон президенти Садир Жапаров ўз баёнотида икки давлат вазирликлари ўртасида зарур ишлар олиб борилаётганини таъкидлади.
«Қозоғистонда меҳнат қилаётган фуқароларимиз кўп. Эҳтимол, улар орасида акцияларда иштирок эта оладиганлар ҳам бўлган. Лекин биз қаттиқ курашамиз ва ҳаракатларда иштирок этмаган ва ноҳақ жавобгарликка тортилаётган барча фуқароларимизни ҳимоя қиламиз. Икки давлат махсус хизматлари ишларининг натижаларини кутамиз», — деб ёзди у ижтимоий тармоқларида.
Бир кун аввал Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Токаев Twitter орқали инглиз тилида «бандитлар ва террорчилар» махсус марказдан назорат қилингани, уларнинг баъзилари қозоқ тилини билмаслигини ёзган эди. Кейинчалик бу хабарлар ўчирилди.

В воскресенье казахстанские телеканалы Qazaqstan и «Хабар 24» показали сюжет, в котором избитый кыргызстанец рассказывает, что он является безработным и участвовал в погромах в Алматы, получив за это 90 тысяч тенге (около 200 долларов). Сообщения распространили и другие СМИ. Вскоре им пришлось опровергать эту информацию.
«Предложили участвовать в митинге, предложили 90 тысяч тенге. Поскольку я безработный в Кыргызстане, я согласился. Они купили мне билет. Второго числа я прилетел в Алматы, и меня отвезли на квартиру, где были также граждане Таджикистана, Узбекистана, но я не понимал, о чём они говорят. Когда митинг начался, я испугался. Вернулся в квартиру, переночевал, а на следующий день решил поехать домой, и меня задержали в селе Самсы (Жамбылская область — ред.) военные», — рассказал он на камеру.
СМИ Кыргызстана быстро узнали в мужчине кыргызского пианиста и джазового музыканта Викрама Рузахунова, который часто выступал в Алматы. Близкие и коллеги Рузахунова подтвердили, что на видео именно он. Они вышли на митинг к посольству Казахстана в Бишкеке.
К протестующим присоединился глава Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбек Ташиев, который заявил, что на видео показан кыргызский музыкант и он не является террористом. Он выразил недовольство властей Кыргызстана тем, что кыргызстанцев в Казахстане пытаются выставить погромщиками.
«Мы не можем сидеть молча, когда наших граждан обвиняют в терроризме», — сказал Ташиев. По его словам, МИД Кыргызстана отправил Казахстану ноту протеста.
МВД Казахстана позже заявило, что избитый мужчина на видео не Викрам Рузахунов, а Закир Убуров (1990 года рождения). Однако его брат Тахир Убуров (правильное написание — Юбуров) заявил, что в сюжете показан не Закир, хотя его младшего брата также задержали в Казахстане.
Закир Юбуров. Фото: «Кактус Медиа».
В МВД Кыргызстана со ссылкой на родственников задержанного сообщили, что Викрам Рузахунов был приглашён в Алматы для проведения концертов.
«В аэропорт его сопровождали мать Кундузхан и её внук Аскат Сериков, который работает программистом в компании ИПАМ в Бишкеке. Родственников у них в Казахстане не имеется, и музыкант ездил только по приглашению для проведения концертных программ, а также для участия в музыкальных фестивалях в Казахстане и в странах СНГ», — говорится в сообщении.
Глава кыргызского МИДа Руслан Казакбаев заявил, что адвокатов и консулов дипмиссии не пускают к задержанным кыргызстанцам.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров в заявлении отметил, что между министерствами двух стран ведётся необходимая работа.
«В Казахстане много наших трудящихся граждан. Возможно, среди них были и те, кто мог принимать участие в акциях. Но мы будем твёрдо бороться и защищать всех наших граждан, которые не принимали участие в акциях и несправедливо привлекаются к ответственности. Дождёмся результатов работы спецслужб двух стран», — написал он у себя в соцсетях.
Накануне президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев написал в Twitter на английском языке, что «бандитами и террористами» управляли из особого центра, а некоторые из них говорили не на казахском языке. Позднее эти сообщения были удалены.