«Ижтимоий фикр» Республика жамоат фикрини ўрганиш маркази Ўзбекистон фуқаролари Янги йил байрамини қандай кайфият ва умидлар билан кутиб олишни режалаштираётганликларини аниқлаш мақсадида ўтказган социологик сўрови натижаларини эълон қилди.
Телефон сўрови шуни кўрсатдики, ўзбекистонликларнинг мутлақ кўпчилиги Янги йилни нишонлайди.
Байрам олдидан респондентларнинг аксарияти — 81,8% — «яхши онларни кутиш билан боғлиқ хурсандчилик, кўтаринки кайфиятга» эга.
Респондентларнинг 92,4% 2022 йилни ўз уйида кутиш ва нишонлашни режалаштирмоқда. Сўралганларнинг аксарият кўпчилиги Янги йилни ўз оиласи билан кутишади — 97,3%.
2021 йилда ўзбекистонликлар COVID-19 пандемиясининг салбий таъсирини бошдан кечирганига қарамай, респондентларнинг ярмидан кўпи ўтаётган йилни шахсан ўзи учун хотиржам йил бўлди, деб ҳисоблайди.
Респондентларнинг бир қисми ушбу йилнинг ҳам ижобий, ҳам салбий томонларини таъкидлашди. Айрим респондентлар учун 2021 йилда оғир даврлар ҳам бўлган, лекин кейин ҳаммаси изига тушиб кетган.
Сўралганларнинг кўпчилиги кириб келаётган 2022 йилдан фақат рўшнолик ва яхшиликни (76,9%) ёки 2021 йилдагига қараганда янада яхшироқ бўлишини (21,4%) кутмоқда. Бошқача қилиб айтганда, сўралган ўзбекистонликлар кириб келаётган 2022 йилни эзгуликка ишонч ва умид билан кутишмоқда.

Республиканский центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» опубликовал результаты социологического опроса, целью которого было выявить, с какими настроениями и ожиданиями граждане Узбекистана встречают Новый год.
Телефонный опрос показал, что абсолютное большинство респондентов будет отмечать Новый год.
В преддверии праздника у подавляющего большинства опрошенных — 81,8% — «радостное, приподнятое настроение, связанное с ожиданием хорошего».
92,4% респондентов сообщили, что планируют встречать 2022 год у себя дома. Абсолютное большинство опрошенных встретит Новый год со своей семьей — 97,3%.
Несмотря на то, что и в 2021 году узбекистанцы испытали негативное влияние пандемии COVID-19, более половины респондентов назвали уходящий год лёгким и спокойным лично для себя.
Часть респондентов оценивают этот год сбалансированно, видя в нём как плюсы, так и минусы. По оценке некоторых опрошенных в 2021 году были и тяжёлые периоды, но потом всё наладилось.
От нового 2022 года большинство опрошенных ждёт только светлого и хорошего (76,9%) или ещё лучшего, чем в уходящем году (21,4%), говорится в сообщении.