Наманган вилоятининг Чуст тумани ҳокимлигининг учта хизмат автомобили тўпланиб қолган қарздорлик сабабли жарима майдончасига жойлаштирилди. Бу ҳақда Наманган вилоят ИИББ ЙҲХБ матбуот хизмати хабар қилди.
Мазкур ҳодиса Kun.uz нашрида 23декабрь куни ўнлаб ЙҲҚ қоидабузарликлари сабабли автомобиллар учун ўнлаб тўланмаган жарималар тўпланиб қолгани ҳақидаги мақола эълон қилинганидан сўнг содир бўлди. Қайд этилишича, айрим баённомалар 2018 йилда расмийлаштирилган.
Қоидабузарликлар автоматлаштирилган фото ва видео қайд этиш воситалари орқали ёзиб олинган ҳамда тезликни ошириш ва светофорнинг қизил чироғига ўтиш билан боғлиқ бўлган.
Шуниси эътиборга лойиқки, ҳар учала автомобилда ҳам давлат рақамлари 234 рақами мавжуд бўлган. Икки машинада эса жорий йилда DAV давлат органлари учун рақамлар серияси чиқарилгандан сўнг улар ўзгарган. Битта автомобиль — Trailblazer — Namangan To‘Qimachi Cluster кластерига тегишли, бироқ манбага кўра, ундан туман ҳокими Бекзод Ҳамдамов фойдаланади. Бу давлат хизматчилари учун расмий транспорт воситаларининг нархи чеклаб қўйилгани билан боғлиқ бўлиши мумкин.
Вилоят ЙҲХБ маълумотларига кўра, Cobalt автомобили (рақами 50 066 DAV, ввалги рақами — 50 234 NAA) асосан рухсат берилган тезликдан ошиб кетганлик учун (бир ҳолатда — 115 км/гача) жами 7 млн 626 минг сўмлик 17 та жарима тайинланган.
Вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Жамшид Баҳодировга бириктирилган Nexia-3 русумли автомашина (50 068 DAV, собиқ рақами — 234 TAA) 15 та 5 млн 302 минг сўмлик жаримага тортилган. Машина асосан тезликни оширган, икки ҳолатда тезлик 112 км/с бўлган. Бундан ташқари, светофорнинг қизил чироғидан ўтиш ҳолатлари ҳам қайд этилган.
Trailblazer автомобили (50 234 МBА) эса 7 млн 775 минг сўмлик 10 та жаримага тортилган. Барча қоидабузарликлар тезликни ошириш билан боғлиқ.
ЙҲХБ маълумотларига кўра, автомобиллар жарима майдончасига қўйилиб, қарзларни ундириш чоралари кўрилган ҳамда қарзлар тўлиқ тўланган.

Три служебных автомобиля хокимията Чусткого района Наманганской области были помещены на штрафную стоянку из-за накопившихся долгов, сообщила в понедельник пресс-служба УВД УБДД Наманганской области.
Это произошло после публикации Kun.uz (23 декабря), в которой рассказывалось, что за автомобилями числятся десятки неоплаченных штрафов за нарушение Правил дорожного движения. При этом некоторые протоколы датированы 2018 годом.
Нарушения были зафиксированы автоматизированными средствами фото- и видеофиксации нарушений и связаны с превышением скорости и проездом на запрещающий сигнал светофора.
Примечательно, что на всех трёх автомобилях регистрационные номера содержали цифры 234. На двух машинах они сменились после выхода в этом году серии номеров для государственных органов DAV. Один автомобиль — Trailblazer — принадлежит Namangan To‘Qimachi Cluster, но, по данным источника издания, им пользуется хоким района Бекзод Хамдамов. Это может быть связано с ограничением стоимости служебных автомобилей для госслужащих.
По данным областного УБДД за автомобилем Cobalt (номер 50 066 DAV, прежний номер — 50 234 NAA) числится 17 штрафов на общую сумму 7 млн 626 тысяч сумов, в основном за превышение разрешённой скорости (в одном случае — до 115 км/ч).
За автомобилем Nexia-3 (50 068 DAV, прежний номер — 234 TAA), который закреплён за первым заместителем хокима района Жамшидом Баходировым, числится 15 штрафов на 5 млн 302 тысяч сумов. Чаще всего на машине превышали скорость, в двух случаях зафиксирована скорость 112 км/ч. Кроме того, зафиксированы проезды на запрещающий сигнал светофора.
За автомобилем Trailblazer (50 234 МBА) числится 10 штрафов на 7 млн 775 тысяч сумов. Все нарушения связаны с превышением скорости.
УБДД сообщило, что автомобили были помещены на штрафстоянку до полного взыскания долгов.
Позже в ведомстве уточнили, что после помещения машин на штрафстоянку долги были полностью погашены.