Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси Ўзбекистон ва Қирғизистонда «Бирламчи тиббий-санитария ёрдами соҳасида юқумли бўлмаган касалликларни олдини олиш ва назорат қилиш бўйича хизматлардан фойдаланиш имкониятларини яхшилаш» йиллик лойиҳасини ишга туширмоқда.
Бу ҳақда 15 ноябрь куни Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ва Бутунжаҳон қандли диабетга қарши курашиш жамғармаси ҳамкорлигида икки давлат соғлиқни сақлаш вазирликлари вакиллари иштирокида ўтказилган юқори даражадаги тадбирда маълум қилинди.
«Газета.uz»га ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси хабар беришича, Бутунжаҳон қандли диабет жамғармаси томонидан молиялаштирилган лойиҳа 1 млн доллардан ортиқ бюджетга эга бўлиб, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, шу жумладан 2030 йилга қадар юқумли бўлмаган касалликлардан келиб чиқадиган эрта ўлимнинг учдан бирини камайтиришга ва умумий тиббий қамровни таъминлашга хизмат қилади.
Қандли диабет юқумли бўлмаган касалликларнинг тўртта асосий туридан биридир. Халқаро диабет федерацияси маълумотларига кўра, дунё бўйлаб 425 миллиондан ортиқ одам ушбу касалликдан азият чекмоқда ва уларнинг аксарияти диабетнинг иккинчи тоифаси билан оғриган беморлардир. Ўзбекистонда қандли диабет билан касалланганлар сони 245 минг нафардан ортиқ бўлиб, шундан 2300 нафардан ортиғи болалар ва 879 нафари ўсмирлар ҳисобланади.
Тадбирда Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири ва ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари (пастки чап бурчакда) иштирок этди. Фото: ЖССТ.
Лойиҳанинг мақсади бирламчи тиббий ёрдамга эътибор қаратган ҳолда клиник амалиётда юқумли бўлмаган касалликлар асоратларини назорат қилиш ва олдини олиш сифатини ошириш орқали умумий тиббий қамровга эришишга ёрдам беришдан иборат.
Беморларни терапевтик ўқитиш орқали мазкур турдаги ва сурункали касалликларни ўз-ўзини назорат қилиш сифатини ошириш ва ҳамширалар ҳамда бошқа тиббиёт мутахассисларининг ваколатларини кенгайтириш, шунингдек, далилларга асосланган сиёсатни амалга ошириш ва тизимли тиббий ёрдамни жорий этиш орқали стратегик етакчиликни кучайтириш керак, дея қайд этилган ЖССТ баёнотида.
Лойиҳа натижасида бирламчи тиббий-санитария ёрдами гуруҳлари салоҳиятини кучайтириш, қандли диабетга чалинган беморларда оёқ парвариши бўйича ҳамшираларни ўқитиш ва уни олдини олиш, қандли диабетни ўзи назорат қилиши бўйича тренингларда рўйхатга олинган беморлар сонини кўпайтириш, оёқларни мунтазам текшириш ва диабетик ретинопатия скринингидан ўтказиш ҳамда диабет билан оғриган беморларда диабет ва қон босимини яхшироқ назорат қилишга эришиш кўзда тутилган.

Европейское региональное бюро Всемирной организации здравоохранения начинает в Узбекистане и Кыргызстане трёхгодичный проект «Улучшение доступа к услугам в области профилактики и борьбы с неинфекционными заболеваниями (НИЗ) в системе первичной медико-санитарной помощи». Об этом было сообщено на мероприятии высокого уровня с участием представителей министерств здравоохранения двух стран, которое 15 ноября провели Всемирная организация здравоохранения и Всемирный фонд диабета.
Как сообщили «Газете.uz» в представительстве ВОЗ, проект, софинансируемый Всемирным фондом диабета, имеет бюджет более 1 млн долларов США и будет способствовать достижению Целей в области устойчивого развития, в том числе сокращению на треть к 2030 году преждевременной смертности от НИЗ и обеспечению всеобщего охвата услугами здравоохранения.
Диабет является одним из четырёх основных типов неинфекционных заболеваний. Согласно данным Международной федерации диабета, в мире этим заболеванием страдает более 425 миллионов человек, и большую их часть составляют больные сахарным диабетом второго типа. В Узбекистане количество больных сахарным диабетом составляет более 245 тысяч, из них более 2300 детей и 879 подростков.
В мероприятии приняли участие министр здравоохранения Узбекистана и глава представительства ВОЗ в Узбекистане (левый нижний угол). Фото: ВОЗ.
Цель проекта заключается в оказании содействия в обеспечении всеобщего охвата услугами здравоохранения с помощью улучшения качества контроля и профилактики осложнений НИЗ в клинической практике с акцентом на первичную медико-санитарную помощь. Это должно улучшить качество самостоятельного контроля НИЗ и хронических состояний с помощью терапевтического обучения пациентов и расширения компетенции медсестёр и других медицинских работников, а также укрепить стратегическое руководство путём реализации политики, основанной на фактических данных, и внедрения системного подхода к организации клинической практики и повышению качества, отметили в ВОЗ.
Результатами проекта должны стать укрепление потенциала медицинских бригад, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, обучение медсестёр по вопросам ухода за стопами больных диабетом и профилактики диабетической стопы, увеличение числа больных диабетом, поставленных на учёт, с предоставлением им обучения по самоконтролю диабета, регулярного обследования стоп и скрининга на диабетическую ретинопатию, а также достижение более эффективного контроля диабета и артериального давления у пациентов с диабетом.