YouTube видеохостинги 10 ноябрдан бошлаб видеолар остидаги «дизлайк"лар сонини босқичма-босқич яшира бошлади, дейилади сервис хабарида. Шу билан бирга дизлайклар тугмаси порталда қолади.
Қарор шу йил бошида ўтказилган тажриба натижасида қабул қилинган. Унга кўра, фойдаланувчилар видеога берилган салбий баҳолар сонини кўрмасалар, уларнинг дизлайк тугмасини босиш эҳтимоли камроқ бўлади.
YouTube хабарида таъкидланишича, айниқса янги контент муаллифлари ва кичик аудиторияга эга канал яратувчилари жуда кўп дизлайлакларга дуч келишади. Экспериментдан мақсад ҳисоблагични яшириш орқали видеолар муаллифларини одамлар атайлаб минус қўядиган «дизлайк ҳужумлари»дан ҳимоя қилишнинг иложи бўлиши ёки йўқлигини тушуниш бўлган.
Шунингдек, канал яратувчилари ўз видеоларининг муваффақиятини баҳолаш учун YouTube Studio`да дизлайклар сонини кўришда давом этадилар.
«Биз муаллифлар ўзларини намоён этиб, муваффақиятга эришиши ва ўзларини хавфсиз ҳис қилишлари учун инклюзив ва ўзаро ҳурмат таъминланган муҳитни яратишга интиламиз. Бу муаллифларни ҳужумлардан ҳимоя қилишимиз учун амалга ошираётган кўпгина қадамларимиздан бири, холос», — дейилади YouTube хабарида.

Видеохостинг YouTube с 10 ноября начал постепенно скрывать количество дизлайков под видеороликами, говорится в сообщении сервиса. Кнопка дизлайка при этом останется доступной.
Решение было принято по итогам эксперимента, проведённого ранее в этом году. Он показал, что когда пользователи не видят количество минусовых оценок ролика, они менее склонны нажимать на кнопку «Не нравится».
В YouTube отметили, что с большим количеством дизлайков особенно сталкиваются начинающие авторы и создатели каналов с небольшой аудиторией. Целью эксперимента было как раз понять, сможет ли скрытие счётчика защитить авторов видеороликов от «дизлайковых атак» — когда люди намеренно ставят минусы.
Создатели каналов будут по-прежнему видеть количество дизлайков в YouTube Studio, чтобы оценивать успешность своих роликов.
«Мы стремимся создать инклюзивную и уважительную среду, где у авторов есть возможность добиться успеха и чувствовать безопасность, выражая себя. Это лишь один из многих шагов, которые мы предпринимаем, чтобы и дальше защищать авторов от нападок», — говорится в сообщении YouTube.