Тошкент шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати Аҳмад Дониш, Себзор ва Нурафшон кўчалари кесишмасида транспорт ҳаракатини ташкил этишнинг янги схемаси ҳақида репортаж эълон қилди.
Чорраҳанинг асосий принсипи — «фақат тўғрига ҳаракат"ланишдан иборат. Ўнгга бурилиш учун 50−100 метрлик икки қатор йўл («кармашка») ташкил этилган. Чапга бурилиш учун эса Нурафшон кўчасидан светофорли махсус йўналишлар, Аҳмад Дониш ва Себзор кўчаларидан эса айланма йўллар ва ортга қайрилиш қаторидан ўтувчи ҳаракат йўллари ажратилган.
Репортажда айтилишича, шаҳардаги аксарият чорраҳаларда машиналар тўғрига, ўнгга ёки чапга ва баъзи ҳолларда ҳаттоки ортга қайрилиб олиш мумкин, бу эса транспорт воситаларининг тўпланишига ва тирбандликни келтириб чиқаришга сабаб бўлмоқда.
Лойиҳа раҳбари Фират Коч интервьюда барча қўшимча йўллар ҳисобига эндиликда чорраҳадан 600−700 тага яқин автомобиль ўтиши мумкинлигини маълум қилган.
Светофорда турган ва автомобиллар орасида 8−10 метр масофа мавжуд, бу масофа орасидаги чизиқларда эса 2 тадан (4 қизиқли йўлда 8−10 та) автомобиль жойлашиши мумкин. Таъкидланишича, автомобилларни светофорга яқинроқ жойлаш орқали тирбандликни олдини олиш мақсад қилинган.
«Бизнинг лойиҳамиз бўйича ушбу чорраҳада чапга ҳаракатланувчи 1000 та автомобиль тўпланса ҳам бу ерда тирбандлик ҳосил бўлмайди. Бунга ишонч ҳосил қилиш учун биз махсус дастурлар орқали бу жараённи ҳисоблаб, текшириб кўрдик», — деди туркиялик мутахассис.
Репортажда шунингдек, лойиҳалаштириш ишлари давомида аҳоли фикри ҳам инобатга олингани айтилмоқда. Шу кунларда чорраҳа атрофида пиёдалар йўлакчаларини янгилаш, яшил ҳудудларни ташкил этиш жараёнлари давом этмоқда.
Шунга қарамасдан, видеолавҳаларда барча пиёдалар ўтиш жойларида ҳам хавфсизлик чоралари мавжуд эмаслигини кўриш мумкин.
Юнусобод туманидаги Аҳмад Дониш кўчаси (ўтган йили ёзда) реконструкция қилинганидан сўнг, аҳоли унинг жуда кенглиги ва пиёдалар ўтиш жойлари мавжуд эмаслигидан шикоят қилган эди.
Баҳорда Транспорт вазирлиги ва Тошкент шаҳар ИИББ ҳам Фарғона йўли кўчасидаги қайта ташкил этилган чорраҳаларда «фақат тўғрига ҳаракатланиш» тартиби бўйича қўлланмани эълон қилганди. Ўшанда ҳайдовчилар кўчалардан «нотўғри фойдаланаётгани» айтилганди.

Пресс-служба хокимията Ташкента опубликовала репортаж о новой схеме организации движения транспорта, внедряемой на пересечении улиц Ахмада Дониша и Себзар с улицей Нурафшан.
Основной принцип работы перекрёстка — «движение только прямо». Для поворотов направо организованы двухполосные съезды длиной 50−100 м. Поворот же налево будет осуществляться с улицы Нурафшан через специальные полосы со светофорами, а с улиц Ахмада Дониша и Себзар — через объезды и развороты.
В репортаже говорится, что обычное устройство большинства перекрестков, где машины могут ехать прямо, поворачивать направо и налево и «даже» совершать разворот, приводит к скоплению транспортных средств.
В интервью пресс-службе хокимията руководитель проекта Фират Коч объяснил, что благодаря съездам вместимость перекрёстка увеличится на 600−700 дополнительных автомобилей. Кроме того, приближение стоп-линий к пешеходным переходам также позволит вместить дополнительные машины и уменьшить пробки, отметил он.
«По нашим расчётам, даже если на перекрёстке налево [со всех направлений] будут поворачивать одновременно 1000 автомобилей, затора не будет. Чтобы удостовериться в этом, были произведены расчёты на специальной программе», — сказал специалист из Турции.
При проектировании перекрёстка учитывались мнение населения, говорится в репортаже. В рамках проекта создаются новые тротуары и идёт озеленение территории. При этом на кадрах видно, что не на всех пешеходных переходах есть островки безопасности.
После реконструкции части улицы Ахмада Дониша в Юнусабадском районе (открыта летом прошлого года) жители жаловались на её чрезмерную ширину и отсутствие пешеходных переходов.
Весной Министерство транспорта Узбекистана, хокимият и ГУВД Ташкента также публиковали «инструкции» по «правильному порядку движения» на реорганизованных перекрёстках на улице Фаргона йули. В сообщении говорилось, что водители «неправильно используют» улицу.