Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Дониёр Ғаниев 2022 йил учун Бюджет лойиҳаси ишлаб чиқилиши чўзилиб бораётганини билдирди.
Депутатнинг ёзишича, Бюджет кодексининг 97-моддасига асосан, Давлат бюджети тўғрисидаги қонун лойиҳаси ва бюджетнома Вазирлар Маҳкамаси томонидан Олий Мажлис палаталарига, қоида тариқасида, жорий йилнинг 15 октябридан кечиктирмай киритилиши белгиланган.
«Лекин 2021 йил 9 ноябр ҳолатига, яъни белгиланган муддатдан 25 кун ўтган бўлсада, бюджет лойиҳаси ва бюджетнома Қонунчилик палатасига киритилгани йўқ», — дея ёзди депутат.
Унинг қўшимча қилишича, Бюджет кодексига ўтган йили киритилган ўзгартиришларга асосан, келгуси йил учун янгиланган ўрта муддатли давр фискал стратегияси Вазирлар Маҳкамаси томонидан жорий йилнинг 15 июнига қадар тасдиқланиши ва тасдиқланган фискал стратегия маълумот учун Олий Мажлис палаталарига тақдим этилиши ҳамда жамоатчилик учун Молия вазирлиги веб-сайтида эълон қилиниши белгиланган.
«Белгиланган муддатдан деярли 5 ой ўтган бўлсада, ўрта муддатли фискал стратегия на Олий Мажлис палаталарига киритилган, на Молия вазирлиги веб-сайтида эълон қилинган. Ўзи умуман 2022 йил учун янгиланган фискал стратегия Молия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилганми ёки йўқ, бу ҳам номаълум», — дея таъкидлаган Дониёр Ғаниев.
Шу билан бирга, у бу йил мамлакат президентлигига сайлов ўтказилганлиги ва ғолиб номзод томонидан сайловолди дастурда илгари сурилган масала ва режалар янги бюджет лойиҳасида ўз аксини топиши нуқтаи назаридан 2022 йил учун бюджет лойиҳасини ишлаб чиқиш кечикиши табиий ҳол эканини қайд этди.
«Лекин, шунга қарамай, бюджет лойиҳасини Олий Мажлис палаталари томонидан кўриб чиқилиши учун ҳам етарлича вақт берилиши керак. Гарчи амалда депутатлар бюджет лойиҳаси параметрларига жиддий ўзгартириш ёки қўшимча киритолмасаларда, лекин бюджет муҳокамаси учун бюдкет кодексида белгилангандек, қоида тариқасида, Қонунчилик палатасига ҳам камида бир ой муддат қолдирилиши керак», — дея таъкидлади депутат.

Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Дониёр Ганиев выразил обеспокоенность задержкой разработки проекта государственного бюджета на 2022 год.
Парламентарий указал, что согласно статье 97 Бюджетного кодекса (порядок внесения проекта закона о Государственном бюджете и бюджетного послания) , Кабинет министров должен внести законопроект и бюджетное послание в нижнюю палату парламента, как правило, не позднее 15 октября.
«Но по состоянию на 9 ноября 2021 года, то есть спустя 25 дней от установленного срока, проект бюджета и бюджетное послание всё ещё не внесены в Законодательную палату», — заявил депутат.
Он добавил, что с учётом внесённых в Бюджетный кодекс поправок правительство должно было до 15 июня утвердить обновлённую среднесрочную фискальную стратегию и внести для сведения в палаты парламента, а также разместить на сайте Министерства финансов для общественного ознакомления.
«Прошло почти пять месяцев, но среднесрочная фискальная стратегия не внесена ни в палаты Олий Мажлиса, на размещена на сайте Министерства финансов. Обновлённая фискальная стратегия на 2022 год вообще была разработана Министерством финансов или нет, тоже неизвестно», — подчеркнул Дониёр Ганиев.
При этом он отметил, что из-за проведения в стране президентских выборов и необходимости включения в проект предложений, выдвинутых во время избирательной кампании, разработка документа могла задержаться.
«Но, несмотря на это, для рассмотрения проекта бюджета палатами Олий Мажлиса также должно быть выделено достаточное время. Пусть на практике депутаты не могут вносить серьёзные изменения и дополнения в параметры бюджетного проекта, но для его обсуждения, как и определено в кодексе, Законодательной палате также необходимо предоставить как минимум месяц срока», — указал парламентарий.