Ўзбекистон аҳолисининг етказиб берилган иссиқлик энергиясидан қарзи 2,1 трлн сўмга етди. Бу ҳақда АОКАда ўтказилган матбуот анжуманида Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири ўринбосари Қурбон Турсунов маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, бунинг натижасида иссиқлик таъминоти корхоналарининг газ, электр ва совуқ сувдан қарзи — 2,5 трлн сўмни ташкил этмоқда.
Қарзларни ундириш ишлари доирасида 20 та иссиқлик таъминоти корхонаси жойларга чиқиб, аҳолига тушунтириш ишларини олиб бормоқда. Бошқа ҳолларда эса ёзма огоҳлантиришлар тақдим этилмоқда, суд органларига мурожаат қилиниб, мажбурий тартибда ундириш чоралари кўрилмоқда.
«Аҳолининг тўлов интизомига амал қиладиган қисми 50−60 фоиздан иборат. Қолган 35−40 фоиз аҳолига шу каби чоралар кўрилмаса, тўловни ундириш имконияти чегараланган», — дея тушунтирди вазир ўринбосари.
Эслатиб ўтамиз, 2020−2021 йилги иситиш мавсумидан бошлаб иссиқлик таъминоти учун тўловнинг янги тартиби кучга кирди. Истеъмолчилар билан ҳисоб-китоблар иситиш даврининг бир куни учун иситиладиган майдоннинг 1 квадрат метрига тўланадиган бўлди. Қурбон Турсуновнинг сўзларига кўра, келгусида барча лойиҳаларда етказиб берилаётган иссиқлик ҳароратига қараб нархни ҳисоблайдиган электрон ҳисоблагичлар ўрнатилиши, яъни ҳарорат қанча юқори бўлса, тариф ҳам шунча қиммат бўлиши режалаштирилган.
«Ҳаво ҳарорати пасайганда, иситиш тизими ҳароратини оширишимиз керак. Табиийки, бунда корхоналарнинг газ истеъмоли ошади, лекин аҳоли томонидан тўланадиган маблағ ўзгаришсиз қолмоқда. Масалан, Тошкент шаҳрида 70 даража иссиқ сув учун тўлов кунига 148 сўмни ташкил этади. 60 ва 50 даража сув учун ҳам худди шундай нарх. Агар ҳисоблагич бўлса, у ҳолда [истеъмолчи] юқори ҳарорат учун кўпроқ пул тўлайди. Агар иситиш совуқ ва сифатсиз бўлса, унда камроқ. Сифатнинг қуйи ҳароратини белгиловчи чегара ҳам мавжуд», — дея таъкидлади вазир ўринбосари Қурбон Турсунов.

Задолженность населения Узбекистана за поставленную тепловую энергию достигла 2,1 трлн сумов с учётом субсидии правительства за льготные тарифы населению. Об этом в четверг на брифинге в АИМК сообщил заместитель министра жилищно-коммунального обслуживания Курбон Турсунов.
По его словам, в результате этого у предприятий теплоснабжения образовался долг за газ, электроэнергию и холодную в размере 2,5 трлн сумов.
В рамках взыскания задолженностей 20 предприятий теплоснабжения выезжают на места и проводят разъяснительную работу с населением. В других случаях потребителям направляются письменные предупреждения, а также принимаются меры по принудительному взысканию через судебные органы.
«Часть населения, соблюдающая платёжную дисциплину, составляет 50−60%. Если в случае остальных 35−40% не будут приниматься вышеназванные меры, то возможности взыскания ограничены», — пояснил замминистра.
Напомним, с отопительного сезона 2020−2021 года вступил в силу новый порядок оплаты теплоснабжения. Расчеты с потребителями переведены на систему оплаты в расчете за 1 кв. м отапливаемой площади на один день отопительного периода. По словам Курбона Турсунова, в будущем во всех проектах планируется устанавливать электронные счётчики, рассчитывающие стоимость в зависимости от температуры поставляемого тепла, то есть чем выше будет температура, тем дороже будет тариф.
«Когда понижается температура воздуха, мы должны повышать температуру отопления в системе теплоснабжения. Естественно, у предприятий увеличиваются расходы газа, но сумма, выплачиваемая населением, остаётся одинаковой. Например, плата за воду с температурой в 70 градусов составляет 148 сумов в день в Ташкенте. Такая же сумма за воду в 60 и 50 градусов. Если будет счётчик, то [потребитель] будет платить больше за высокую температуру, а если отопление холодное и некачественное, то меньше. Есть нижний порог, определяющий качество», — отметил замглавы МинЖКО.