Президент 27 октябрь куни «Тадбиркорлик субъектларининг хорижий валютадаги кредит мажбуриятларини бажариш билан боғлиқ юкини камайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорни имзолади. Ҳужжат матни ЎзАда эълон қилинди.
Қарорда қайд этилишича, тижорат банклари томонидан тадбиркорлик субъектларининг валюта хатарларини камайтириш учун 1 млн АҚШ долларигача хорижий валютада ажратилган кредитлар миллий валютага ўтказиб берилмоқда.
Тижорат банкларидан хорижий валютада олинган кредитлар миллий валютага ўтказилганда фоиз ставкаси Марказий банк асосий ставкасининг 1,75 бараваридан ошмайдиган кредитларнинг асосий ставкадан ошадиган, лекин 5 фоизли пунктдан кўп бўлмаган қисми бўйича фоиз харажатларини қоплаш учун Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан компенсация тақдим этилади.
Бунда, Жамғармага мазкур кредитлар бўйича амалдаги компенсациялар миқдорларини қайта ҳисоб-китоб қилиб, уларнинг умумий миқдорини мутаносиб равишда ўзгартиришга рухсат этилади.
2021 йил 1 ноябрдан бошлаб Ўзбекистон номидан чет эл валютасида тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштириш учун халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари (ХМИ ва ХҲМТ) маблағлари ҳисобидан жалб қилинган кредитлар (қарзлар) лойиҳада иштирок этувчи молия ташкилотларига 10 йилдан кам бўлмаган муддатга ёки улар жалб қилинган муддатга қайта кредитланади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Халқаро ҳамкорлик ва ривожланиш агентлиги ХМИ ва ХҲМТлар иштирокида қайта кредитланадиган лойиҳалар бўйича масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда лойиҳалар доирасида молиялаштирилган сублойиҳалар тўғрисида, шунингдек, уларнинг ўз вақтида ва самарали амалга оширилиши устидан мониторинг натижалари юзасидан ҳар чорак якуни бўйича ахборотни ўз расмий веб-сайтида мунтазам эълон қилиб боради.
21 октябрь куни Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов тижорат банклари томонидан валютада 1 млн долларгача қарзи бўлган (умумий қарздорлик 2,5 млрд доллар) 15 мингдан ортиқ корхоналарнинг хорижий валютада ажратилган кредитларини сўмга ўтказиш бўйича таклифлар юборилганини маълум қилди. 561 та компания валютадаги кредитларини сўмга ўтказишга розилик билдирган, лекин бу амалиёт келгусида ҳам давом этади, дея таъкидлади регулятор раҳбари.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 октября подписал постановление «О дополнительных мерах по снижению нагрузки на субъекты предпринимательства, связанной с исполнением ими кредитных обязательств в иностранной валюте», сообщило УзА.
В документе отмечается, что банки для снижения валютных рисков предпринимателей переводят валютные кредиты в размере до 1 млн долларов в сумовые.
Постановлением устанавливается, что при переводе кредитов из иностранной в национальную валюту Государственный фонд поддержки предпринимательской деятельности предоставляет компенсацию на покрытие процентных расходов в части, превышающей основную ставку Центрального банка, но не более 5 процентных пунктов.
Фонд также выделяет компенсацию на кредиты предпринимателей, имеющих действующие договоры о предоставлении компенсации, не превышающих эквивалента 1 млн долларов, и процентной ставки ниже 1,75-кратного размера основной ставки Центрального банка.
При этом фонду разрешается производить перерасчет действующих размеров компенсаций по указанным кредитам и пропорционально изменять их общий размер.
Согласно документу, с 1 ноября 2021 года кредиты (займы), привлеченные за счет средств международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций от имени Узбекистана в иностранной валюте для финансирования предпринимательских проектов, перекредитуются финансовым организациям, принимающим участие в проектах, на срок не менее 10 лет либо на срок их привлечения.
21 октября председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов сообщил, что банки направили предложения по конвертации кредитов в иностранной валюте в сумы более 15 тысячам предприятий, задолженность которых составляет до 1 млн долларов (общий долг — $2,5 млрд). Перевести валютные кредиты в сумовые пока согласилась только 561 компания, но такая практика продолжится, сказал глава регулятора.